referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tadeáš
Sobota, 25. júna 2022
Kozmetická chémia
Dátum pridania: 22.06.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: gymnazistka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 335
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 11m 40s
Pomalé čítanie: 17m 30s
 
Biologicky aktivne látky v kozmetike

1. Kozmetika – interdisciplinárny odbor
Kozmetika, ktorej vznik sa datuje do začiatkov dejín ľudstva sa menila v priebehu vekov formou i obsahom. Od pôvodného dekoratívneho zamerania cez primitívne „elixíry mladosti“ až po vedecky premyslenú starostlivosť o kožu a jej súčasti. Do začiatku 19. st. bola príprava kozmetiky založená na empirických poznatkoch, často dedených ako výrobné tajomstvo. Až rozvoj priemyselnej a preparatívnej chémie vytvoril teoretickú platformu pre kozmetické výrobky – KOZMETICKÚ CHÉMIU. Zásadný vplyv na jej rozvoj mali a majú organická, analytická a fyzikálna chémia, biochémia a mikrobiológia.

Kozmetická chémia je základňou vedy o kozmetike – KOZMETOLÓGIE. Ako samostatný vedný odbor bola uznaná v roku 1935 na svetovou dermatologickom kongrese v Bruseli. Kozmetológia sa venuje vývoju látok a výrobkov pre zdravú ľudskú kožu za účelom jej čistenia, ochrany, spomalenia starnutia alebo skrášlenie vzhľadu. Zázemím kozmetológie sú hygiena a dermatológia, nasledované farmáciou, biológiou, biotechnológiou, psychológiou a marketingom.

2. Kozmetické výrobky – súčasť každodenného života
V EÚ sa za kozmetický výrobok považuje „ látka alebo prípravok určený na vonkajšie časti ľudského tela, a to pokožku, vlasový systém, nechty, pery alebo vonkajšie pohlavné orgány, zuby, sliznicu ústnej dutiny s cieľom výlučne alebo prevažne ich čistiť, parfumovať, meniť ich vzhľad, chrániť ich, udržiavať ich v dobrom stave alebo korigovať ľudské pachy“. KV sú určené širokej spotrebiteľskej verejnosti, ľuďom so zdravou kožou. KV možno kategorizovať rôzne: podľa kritérií výrobcov, spotrebiteľov, profesionálov v oblasti krásy a zdravia, predajcov, kontrolných, hygienických a toxikologických orgánov a pod.

Kozmetické výrobky podľa aplikačnej formy
Pre výrobcov je dôležitá fyzikálna sústava finálneho výrobku, pretože rozhoduje o technologickom postupe výroby. Väčšinou sú KV disperzné výrobky.

Fyzikálna forma / Rozpúšťadlo alebo základ / Príklady
- roztok / voda / tonizujúce vody, šampóny, mydlá
- roztok / voda, alkoholy / oleje, pleťové, vlasové a ústne vody, toaletné, kolínske a osviežujúce vody, vody po holení a vlhké obrúsky
- roztok / organické rozpúšťadlá a voda / laky na vlasy a nechty, odlakovače
- roztok / alkoholy a oleje / parfumy
- roztok / oleje, tuky, vosky / kozmetické masti a vazelíny, oleje na telo, vlasy, nechty, opaľovanie a odličovanie, niektoré séra, oleje do kúpeľa vrátane kapsulí a gulôčok
- bemulzia
o/ vonkajšia spojitá fáza – voda, vnútorná dispergovaná fáza - olejepleťové a telové mlieka, hydratačné krémy a masky, niektoré séra, balzamy po holení a na vlasy, krémové šampóny a vlhké obrúsky s krémom
bemulzia
o/ vonkajšia spojitá fáza – voda, vnútorná dispergovaná fáza - olejevýživné a revitalizačné krémy na suchú a starnúcu kožu, ochranné pracovné, športové, opaľovacie a detské krémy, niektoré masky a rúže na pery
- gél / voda alebo voda a alkoholy viazané v polymérochgély na pokožku, vlasy, nechty, zuby, na holenie, po holení / gélové antiperspiranty a riasenky, sprchovacie a lubrikačné gély
- suspenzia - vonkajšia spojitá fáza – rozpúšťadlo, gély a tuky, vnútorná dispergovaná fáza – pevné časticezubné pasty, očné linky, väčšina rúžov a lakov na nechty, abrazívne peelingové gély, tekuté púdre, tónovacie podklady, niektoré depilačné prípravky
- kombinácia emulzie a suspenzie / vonkajšia spojitá fáza – emulzia a vnútorná dispergovaná fáza – pevné častice / make-up, riasenky, KV s anorganickými pigmentamy na plienkovú oblasť a opaľovanie, abrazívne peelingové krémy a niektoré depilačné prípravky
- prášok pevné častice / voľné a kompaktné púdre, očné tiene voľné a lisované, soli do kúpeľa a zásypy
- kúsok mydlá alebo vosky a tuky / toaletné mydlá, tyčinky na holenie a pery, rúže, ceruzky na pery a očné okolie, tuhé dezodoranty, tuhé kolínske a toaletné vody
- aerosól – kvap. v plyne, pena – plyn v kvap.náplň – kvapalný alebo emulzný kozmetický výrobok, hnací plyn – propán, bután, izobutánlaky na vlasy, antiperspiranty, dezodoranty, toaletné a kolínske vody, peny na holenie, opaľovacie a samoopaľovacie penové tužidlá

Kozmetické výrobky podľa účelu použitia
1. Hygienické výrobky – hlavný účel je dezinfekcia tváre, tela, vlasov, zubov, ústnej dutiny a nechtov, korekcia ľudských pachov alebo odstránenie nežiaduceho ochlpenia.
2. Ochranná kozmetika – všeobecná ochrana kože a jej súčasti pred nepriaznivým fyzikálnym vplyvom alebo vysoko špecializovaná ochrana pred slnečným a iným žiarením, chemickými škodlivinami pracovného prostredia, močom a exkrementami v plienkovej oblasti.
3. Regeneračné kozmetické prípravky – ich účelom je udržiavať pokožku, telo, vlasy a nechty v dobrom stave alebo spomaliť zjavné prejavy ich starnutia.
4. Dekoratívna kozmetika – mení vzhľad vytváraním farebných efektov na koži, očných viečkach, riasach, obočí ,perách, nechtoch a vlasoch.
5. Vonná kozmetika – jej funkciou je vytvárať jemné vonné vnemy a nie prekrývať telesné pachy.

Druhy látok v KV
Z hľadiska významu vo finálnom KV jestvujú 3 hlavné skupiny kozmetických látok.
1. funkčné – dávajú výrobku fyzikálnu formu (formu emulzie, gélu), zlepšujú jeho mechanické vlastnosti a konzistenciu ( roztierateľnosť, penovosť ), organoleptické vlastnosti (farbu, vôňu alebo chuť),mikrobiologickú, fyzikálnu, chemickú stabilitu.
2. špecifické – určujú charakter KV ( ultrafialové filtre v opaľovacej kozmetike, abrazívne látky v peelingoch, filmotvoré polyméry)
3. biologicky aktívne látky

Biologicky aktívne látky
- sú to látky, ktoré už zväčša v malých množstvách pôsobia ako biokatalyzátor biochemických procesov v koži človeka, pričom však nevykazujú vlastnosti liečiva. Účinkujú len lokálne na ohraničenej ploche a celkovo farmakoterapeuticky neovplyvňujú organizmus.

Druhy BAL
BAL možno syntetizovať podľa rôznych kritérií, akými sú pôvod, typ látky, účinky, rozpustnosť, polarita.
1. BAL podľa pôvodu – kozmetickými trendami sú rastlinné a morské BAL, upúšťa sa od živočíšnych BAL: Stále významnejšie sú BAL pripravené chemickými reakciami, napr. alantoín možno získať z koreňa kostihoja lekárskeho, ale aj organickou syntézou.
2. BAL podľa polarity : a) lipofilné BAL – prestupujú do zárodočných vrstiev pokožky z bežných kozmetických prípravkov
b) hydrofilné BAL – pôsobia len v povrchových vrstvách pokožky
3. BAL podľa chemickej identity – skupine samostatne účinných BAL možno priradiť chemický vzorec. Ich účinok môže byť jednoznačný alebo vykazujúci prospešný účinok. Patria sem aescín, alantoín, alfahydrokyseliny, azulén, betaglukán, bisabolol, ceramidy, nukleové kyseliny, enzýmy, gamalinolénová kyselina, glykoproteíny, hypericín, kys. hylauronová, močovina a jej deriváty, pyknogenol, skvalén, vitamíny lipofilné (E,A) a hydrofilné (B,C).
- zmesy samostatne účinkujúcich BAL a iných zložiek – nemožno im konkrétne priradiť chem. vzorec a ich účinok je viacsmerný, napr. včelie produkty, koncentráty mliečnych lipidov a bielkovín, extrakty z rastlinných a morských rias, kvasnice.

Najznámejšie BAL
Vitamíny a provitamíny
Pri vyváženej strave väčšinu vitamínov dostávame do tela cez krvné cievy do strednej vrstvy kože a odtiaľ do zárodočnej vrstvy pokožky. Nedostatok niektorých vitamínov môže spôsobiť zmeny vo funkcií potných a mazových žliaz , vráskovatenie a nepravidelnú pigmentáciu kože, poruchy tvorby vlasov a stavu nechtov.

Askorbylpalmitát – vitamín C palmitát
Vitamín C spevňuje slabé cievy krvných kapilár , podporuje imunitu kože a tvorbu elastínu a kolagénu v koži, najmä v lipozómovom nosiči. Zvyčajné množstvo v KV je 0,05 – 0,2 %.

Magnézium askorbylfosfát
Okrem antioxidačných účinkov, v kombinácii s iónmi medi ako jeden z hlavných kofaktorov stimuluje syntézu kolagénu, čím zvyšuje pevnosť a hydratáciu pokožky. Zvyčajné množstvo v KV je 0,1 – 0,2%.

Tokoferylacetát – vitamín E acetát
Reguluje oxidačný stres kože, ktorého najnebezpečnejším dôsledkom sú voľné radikály. Z hľadiska kozmetických prejavov sú škodlivé najmä 4 účinky voľných radikálov:
a) oxidujú lipidy, ktoré si potom neplnia ochranné a kozmetické funkcie v pokožke.
b) poškodzujú zárodočné bunky pokožky – regeneračná schopnosť bunky sa zhorší a jej vzhľad sa zhorší.
c) spôsobujú neprirodzené správanie menalocytov pokožky – môže spôsobiť vznik zhubnej rakoviny – kožného melanómu.
d) poškodzujú štruktúrne proteíny a bunky, v ktorých sa proteíny tvoria. Dôsledkom je ochabnutá, presušená koža s predčastnými vráskami, kvôli nedostatku kolagénu a elasténu.

Deriváty vitamínu E pôsobia mimoriadne protektívne proti voľným radikálom najmä v opaľovacích a postopaľovacích KV. V kombinácii s vitamínom A spomaľujú stranutie kože. Zvyčajné množstvo v KV je 1 – 2 %, v niektorých KV 2 – 6%.

Beta – karotén
Je prekurzorom vitamínu A, je stabilnejší ako vitamín A. Urýchľuje produkciu melanínu v melanocytoch, čo sa využíva v predopaľovacích KV. V postopaľovacích KV vykazuje antioxidačné účinky v pokožke poškodenej UV žiarením. Je lipofilný, spôsobuje žlto – oranžové sfarbenie KV. V KV je 0,02 – 0,2%.

Retynilpalmitát – vitamín A palmitát
Zvyšuje elasticitu pleti, pomáha pleti poškodenej žiarením. Nedostatok vedie k šupinateniu kože a sivému vzhľadu pokožky. Je lipofilný. Obvyklé množstvo v KV je 0,5 – 1,0%.

D - panthenol
- pôsobí ako provitamín B5 ,ktorý sa v koži oxiduje na vitamín B5 – kyselinu pantoténovú. Jeho nedostatok spôsobuje kozmetické defekty, napr. predčasné šedivenie vlasov, drsnú, suchú, citlivú pokožku náchylnú na ekzémy, nadmernú tvorbu rohoviny, degeneráciu nechtov, zápaly a opuchy sliznice ústnej dutiny. D – panthenol urýchľuje obnovu zárodočnej vrstvy pokožky a tým aj epitelizáciu poškodeného kožného tkaniva. Uplatňuje sa v KV po opaľovaní a po holení, na vetrom a mrazom narušenú pokožku, vo farmaceutických prípravkoch na popáleniny a odreniny. Suché štiepiace sa vlasy po panthenolovej kúre získavajú lesk, najmä ak sa vonkajšia aplikácia doplní vnútorným užívaním panthenolu. Zvyčajné množstvo v kozmetických emulziách je 0,5%, v kvalitných krémoch 2%, v šampónoch 0,5 – 1%.

Niektoré iné osvedčené BAL
Alantoín
- je prirodzená zložka ľudského organizmu. Používa sa ako rastlinný alantoín , napr. z kostihoja lekárskeho alebo jeho syntetická obdoba. Podporuje bunkovú obnovu pokožky, urýchľuje obnovu zdravého tkaniva pokožky poranenej slnkom ,vetrom, či mrazom, potláča podráždenie kože. Deriváty alantoínu majú tiež dezodoračné a dezinfekčné účinky, ktoré sa aplikujú do prípravkov po holení a proti poteniu, na zmiernenie akné, do detských prípravkov a zubných pást. Jeho množstvo v KV je 0,5 – 1,5%.

Alfa - hydroxykyseliny
kyselina mliečnakyselina vínna kyselina jablčná
kyselina citrónová kyselina glykolová
AHAs sú prírodné kyseliny s hydroxylovou skupinou na alfa uhlíku. Kyselina citrónová, jablčná a vínna sa vyskytujú v kyslejšom ovocí – v citrusových plodoch, ríbezliach, čučoriedkach, hrozne , v nezrelých jablkách a hruškách, kyselina mliečna v kyslej kapuste, jogurte a v kyslom mlieku, kyselina glykolová v zelenom čaji, nezrelom hrozne, cukrovej repe a cukrovej trstine.

Pozitívne účinky AHAs sú :
- urýchľujú exfoliáciu – odlupovanie odumretých buniek pokožky, čím stimulujú bunkovú obnovu – pokožka pôsobí sviežejším a hladším dojmom
- uvoľňujú upchaté vývody mazových žliaz – tlmia akné
- bielia nežiaduce pigmentové škrny na pokožke
- prekrvujú a tonizujú suchú a unavenú pokožku

V KV pre malospotrebiteľov sú AHAs obsiahnuté zvyčajne s koncentráciou 1 – 8%.

Novinky v kozmetických BAL
Genisteín
Genisteín, izoflavón izolovaný zo sóje, patrí medzi nové kozmetické BAL: Ako fytohormón pôsobí podporne pre ochabnutú starnúcu kožu. Uplatňuje sa v postopaľovacej kozmetike a prípravkoch na spomalenie starnutia kože. Zvyčajné množstvo v KV je 0,2 – 0,8%.

Koenzým Q10
V mitochondriách buniek funguje ako iniciátor premeny energie. Najnáročnejšie na spotrebu koenzýmu Q10 sú energeticky náročné bunky (srdcové, kožné, pečeňové a svalové). Je prirodzenou zložkou asi 20 kožných enzýmov, ako ich prostetická časť. Bezprostredne súvisí s kozmetickými prejavmi starnutia.
Pozitívne účinky koenzýmu Q10 :
- aktivizuje delenie zárodočných buniek pokožky, a tým aj jej regeneráciu
- zlepšuje detoxikáciu organizmu – pomáha zneškodňovať kozmeticky i zdravotne nebezpečné voľné radikály a vnútorné aj vonkajšie toxíny v koži
- zvyšuje adstrigenciu buniek mäkkého zubného lôžka – zmierňuje paradentózu v profilaktických protiparadentóznych géloch
Spôsobuje žlté sfarbenie KV a jeho množstvo je 0,05 – 0,2%.

Kyselina ursolová
Blokuje kozmeticky nežiaduce enzýmy, ktoré sa aktivizujú oxidačným stresom. Sú nimi elastáza, hyaluronidáza, lypooxygenáza a cyklooxygenáza. Nachádza sa v rozmaríne lekárskom, medovke lekárskej, šalvii lekárskej, zemežlči menšej. Zvyčajné množstvo v KV je 1 – 2%.
 
Podobné referáty
Kozmetická chémia GYM 2.9689 1013 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.