referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Levoča
Dátum pridania: 18.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: daninka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 983
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 

Súčasné mesto je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vzniklo po tatárskom spustošení lokality v polovici 13. storočia. Postupne sa stalo najvýznamnejším mestom spišského etnika. Od roku 1271 bolo sídlom samosprávy 24 spišských miest. Bohatstvo mesta dokumentujú historické gotické a renesančné stavby. Levoča bola kultúrnym centrom reformácie na Slovensku. Od roku 1624 pracovala v meste tlačiareň. Úpadok mesta nastal za protihabsburských povstaní v 17. storočí.

V 40. rokoch 19. storočia bola Levoča strediskom Slovenského národného hnutia štúrovskej generácie. Tu po prvýkrát zaznela slovenská časť hymny „Nad Tatrou sa blýska".

Levoča patrí svojimi historickými stavebnými pamiatkami k najvýznamnejším mestám na Slovensku. Na historickom námestí je viac ako 50 gotických, renesančných a ranobarokových patricijských domov s arkádovitými vnútornými dvormi. Po obvode historického jadra sú zachovalé časti gotických mestských opevnení zo 14. a 15. storočia v dĺžke 2 km. Reštaurované sú viaceré bašty, veže, Košická a Menhardtovská brána.

Architektonicky zaujímavú radničnú budovu postavili koncom 15. storočia v gotickom štýle a začiatkom 17. storočia ju prestavali v renesančnom štýle. Na južnej fasáde má alegorické fresky. Zvonica z rokov 1656-1661, zbarokizovaná v 18. storočí, je novou strechou spojená s radnicou. Dnes je v budove radnice umiestnené Spišské múzeum. Pred radnicou je klietka hanby z roku 1600.

Chrám sv. Jakuba - národná kultúrna pamiatka a druhý najväčší kostol na Slovensku - postavený pred rokom 1400, ku koncu 15. storočia upravený v neskorogotickom štýle. Je v ňom mimoriadne cenný neskorogotický interiér a niekoľko fresiek z konca 14. storočia. Veľmi pozoruhodný je predovšetkým jeho hlavný oltár, vysoký 18,6 m a široký 6 m, pochádzajúci zo začiatku 16. storočia. Sochárska časť pochádza z dielne Majstra Pavla z Levoče. V strede oltára je skriňa so sochami Madonny s dieťaťom (2,47 m), sv. Jakuba st. (2,32 m) a sv. Jána Evanjelistu (2,30 m), na krídlach sú reliéfy, pri zatvorení tabuľové maľby. V predele je skupina Poslednej večere. Celý interiér kostola, veľmi dobre zachovalý, je v podstate múzeom sakrálneho umenia stredoveku. Pozoruhodné sú najmä gotické krídlové oltáre s plastikami a maľbami a jednotlivé sochy.

Hlavný oltár je najvyšším dreveným neskorogotickým oltárom na svete. Dielo Majstra Pavla z Levoče je národnou kultúrnou pamiatkou.

Z meštianskych domov na námestí medzi najzaujímavejšie patrí renesančný tzv. Thurzov dom. Vznikol v 16. storočí spojením dvoch gotických domov. Pozornosť upúta sgrafitovou fasádou a štítkovou atikou. Zo sakrálnych stavieb je ďalej cenný gotický minoritský kostol s kláštorom zo 14. storočia pri mestských hradbách, s gotickými nástennými maľbami zo 14. a 15. storočia a s barokovým interiérom. Kostol sv. Ducha a kláštor minoritou sa nachádza pri Košickej bráne a pochádza z roku 1747.

Už vstup do Levoče a pohľad na jeho obrovské námestie nás ubezpečuje o tom, že sme v meste, ktoré malo v stredoveku európsky význam. Uprostred námestia stoja tri pôvabné budovy, ktoré bývali pre mestá typické: farský kostol sv. Jakubka - duchovné centrum, radnica - správne a súdne centrum a bývalý obchodný dom - hospodárske centrum. Neskôr pribudol aj evanjelický kostol s mohutnou kupolou.

Unikátny charakter má chrám sv. Jakubka so svojimi 11 gotickými a renesančnými oltármi a s ďalším hodnotným interiérom. Je tu najvyšší gotický oltár sveta, ďalšie gotické a renesančné oltáre z 15.-16. storočia. Mnohé z nich sú dielami rezbára, ktorého meno sa spája s mestom: Majstra Pavla z Levoče. V bývalej radnici z 15.-17. storočia so zvonicou je dnes múzeum informujúce o bohatých dejinách mesta. Pred ním symbolicky stojí stredoveký pranier pre ženy - klietka hanby. Z ostatných kostolov je cenný aj tzv. starý kostol minoritou s kláštorom, z ktorého sa zachovalo niekoľko pôvodných miestností včítane gotickej krížovej chodby. Barokový charakter má tzv. nový minoritský kostol. Levoča je aj najväčším pútnickym miestom Slovenska. Symbolizuje to kostol na Mariánskej hore.

O tom, že mesto bolo do roku 1922 sídlom Spišskej župy svedčia klasicistický veľký a v susedstve stojaci malý župný dom. Takmer všetky domy na námestí si zachovali svoju pôvodnú hmotu zo stredoveku. Najcennejším je Thurzov dom, dom Majstra Pavla, bývalá budova štúrovského evanjelického lýcea a pekne zreštaurovaný kupecký dom, v ktorom je dnes hotel Satel. Mohutný je aj pomerne dobre zachovaný hradobný systém. Okolité obce zas poskytujú ešte mnoho zaujímavého folklóru, ale v Dravciach sú aj cenné kultúrno-historické pamiatky.

HISTORICKÉ PAMIATKY

V meste je zachované množstvo kultúrno-historických pamiatok - Chrám sv. Jakuba, Radnica, Evanjelický kostol, stredoveký pranier - klietka hanby a viac ako 60 meštianskych domov pochádzajúcich väčšinou zo 14.-15. storočia tvoriacich Námestie Majstra Pavla. Námestie si zachovalo svoj stredoveký tvar obdĺžnika o stranách v pomere 3:1, ktoré patrí k najväčším námestiam tohto typu v Európe a spolu so zachovanými renesančnými domami svedčí o bohatstve mesta v stredoveku. Najpozoruhodnejšími zachovanými meštianskymi domami na námestí sú Thurzov dom, Dom Majstra Pavla, Mariássyho dom, Spillenbergov dom, Krupekov dom, Budova divadla, veľký a malý župný dom, Starý kostol minoritov, Starý kláštor minoritov, Barokový kostol a kláštor minoritov a veľa iných.

 
Podobné referáty
Levoča SOŠ 2.9891 2522 slov
Levoča SOŠ 2.9689 461 slov
Levoča GYM 2.9509 4124 slov
Levoča GYM 2.9670 528 slov
Levoča 2.9806 171 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.