referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
Fosilné paliva
Dátum pridania: 31.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucije
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 437
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Fosilné palivá sú pozostatky rastlín a živočíchov, ktorý žili pred milónmi rokov.Uhlie sa vytvorilo zo stromou a z ostatných rastlín, zatiaľ čo ropa a zemnný plyn sa vytvorili z vodných rastlín a zvierat.

Prvým fosílnym palivom, ktoré ľudstvo použivalo, bola pravdepodobne rašelina.rašelina je veľmi mäkká, čiastočne už vytvorené uhlie, ktoré nachádzame na povrchu v miernych pásmach Zeme. Čerstvá rašelina sa skladá až z 90% vody, takže sa musí pred použitím ako palivo sušiť. Ak je spaľovaná v domácich peciach dáva množstvo tepla, ale produkuje mnoho dymu.

PRODUKTY Z RAŚELINY

Správne usušená rašelina dáva veľa vedľajších produktov.Napríklad rašelinový plyn sa použival ako palivo pre motory s vnútorným spaľovaním a ako palivo do rôzných typov kotlov.Jej hlavnou nevýhodou je, že vyžaduje dlhý a komplikovaný proces čistenia.pri procese ziskavania plynu z rašeliny vznikajú rovnako cenné organické látky, ako sú alkoholy a fenoly.Tie sa použivajú ako suroviny v rôznych výrobných procesoch, napríklad pri výrobe umelých hmôt, lakov, farieb a vosku. Rozdrvenú rašelinu použivame k výrobe extrémne pevného baliaceho papiera a pri chemickom zpracovaní pod tlakom rašelinu konvertujeme do tvrdého vlaknitého materiálu, ktorý je vhodný pre výrobu nábytku a podlahobvých krytín. V poľnohospodárstve sa rašelina používa ako materiál pre podstielanie dobytka a vyčistená rašelina je výborným palivom.

UHLIE

V priebehu veľmi dlhej doby sa rašelina mení na mäkké uhlie, lignit alebo na hnedé uhlie.Tie sa potom menia na tvrdšie kamene aleba na čierne uhlie.Najtvrdší zu všetkých druhou ahlia je antracit.Antracit vzniká z čierneho uhlia za milión rokov. Uhlie sa používalo ako palivo pre parné stroje a stalo sa rovnako cenným ako zdroj koksu-tvrdé, porovité formy uhlíka používané pri výrobe ocele a tak tiež ako palivo.

PRODUKTY Z UHLIA

Koks vzniká v procese zvanom zuhoľňovanie uhlia.Pri tomto procese sa uhlie zahrieva za nepritomnosti kyslíka, aby sa z neho vypudil plyn a dehet, ktoré sa v uhlí nachádzajú.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Fosílne palivá 2.9762 1104 slov
Fosílne palivá GYM 2.9865 1079 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.