referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Lesy
Dátum pridania: 15.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Freya
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 326
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Lesy
Slovo les je mnohoznačné. Majú ho vo svojom jazyku všetky národy, ale    predstava, ktorú les vyvoláva u ľudí z rôznych končín sveta, s rôznym    vzdelaním či odlišným povolaním, je rôzna. Tak napríklad Islanďan si    najskôr predstaví nízke brezové lesíky, obyvateľ európskeho veľkomesta   zasa les, do ktorého chodí na huby, obchodník s drevom vidí stromy  vhodné na rezivo. Egyptský lesník hospodári v porastoch, ktoré by niekto  mohol považovať za ovocný sad. Pre afrického Pygmeja je  lesom  všetko to, čo sa začína za stenami jeho príbytku. Biológ ho  charakterizuje  ako spoločenstvo rastlín a živočíchov, zemepisec zdôrazňuje, že les  je  jednou z mnohých formácií Zeme.
Na svete existujú rozličné typy lesa. Každý z nich je zložitým spoločenstvom početných druhov rastlín a živočíchov, v ktorom prebiehajú rozmanité fyzikálne a chemické procesy. Je vôbec možné vyjadriť zložitosť lesa jednoduchými jazykovými prostriedkami?

Zelený  Kabát  Zeme
Zdroje životodarnej slnečnej energie, vody a živín na povrchu Zeme sú rozložené nerovnomerne. Je to jednak dôsledok trvalého vychýlenia osi Zeme od roviny je dráhy okolo Slnka, jednak celkového usporiadania pevnín a oceánov. Naklonená os Zeme je príčinou nerovnomerného osvitu našej planéty pre jej obehu okolo Slnka, rozdielov v teplote spodnej vrstvy ovzdušia, striedania nerovnako dlhých dní a nocí i prúdenia vzduchu medzi súšou a morom.
V širokých škálach tepla a chladu, svetla a tmy, vlhka a sucha, úrodnosti a chudoby pôdy sa na zemskom povrchu vyvíjali formy rastlín a živočíchov prispôsobené daným podmienkam, ako aj ich spoločenstvá zvané biomy: tundry, lesy, savany, kroviny, stepi, mokrade, magrovy či polopúšte. Rozlohou, rozmanitosťou a krásou vždy vynikali lesy. Pokrývajú 57 miliónov km2 pevnín, teda
38% ich povrchu. Vo svojej mnohorakej podobe sú lesy najobdivuhodnejším biomom suchozemskej prírody.
Charakteristickou vlastnosťou lesa je výška, ktorú porast dosahuje, a hĺbka, kam siahajú korene. Dôležitý je aj počet stromov na určitej ploche, zápoj korún a celková plocha, ktorú porast zaberá. Za les sa najčastejšie považuje biom, v ktorom sú stromy vyššie ako 5m, rastú na ploche aspoň 100m2 a kryjú korunami najmenej jednu tretinu tejto plochy.
 
Podobné referáty
Lesy SOŠ 2.9255 757 slov
Lesy SOŠ 2.9606 3306 slov
Lesy GYM 2.9342 429 slov
Lesy GYM 2.9110 349 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.