referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Albín
Piatok, 1. marca 2024
Separovanie odpadu
Dátum pridania: 26.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: telepatka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 483
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 

Separovanie odpadu

Všetko má svoj začiatok....
...a problém s odpadkami sa začína skôr ako pri naplnení našej odpadovej nádoby...

Potraviny , šaty , noviny , elektronika, nábytok a množstvo ďalších vecí je bežnou súčasťou nášho života. Bez väčšiny z nich si našu existenciu dokážeme len ťažko predstaviť.
Zdrojom potravín na ich výrobu je pre nás príroda , na ktorej sme závislí. Naša spotreba výrobkov neustále rastie a s ňou rastie aj množstvo nenávratne zničených ekosystémov. Sú zničené ťažbou ropy , uhlia ,dreva...

Vedeli ste?
V papierenskom priemysle sa používa viac než 800 chemických látok. Niektoré z nich majú rakovinotvorné a alergénne účinky. U časti z nich nie sú známe ich potencionálne dopady na životné prostredie a zdravie ľudí.
Pri výrobe 1 tony hliníka vznikne 1,3 -1,5 ton toxického odpadu.

Rýchlo preč s odpadom
Krabica papiera z našej kancelárie , ktorú sme vyhodili , bola ešte nedávno stromom, ktorý bol domovom niekoľkých druhov vtákov, miliónov mikroorganizmov. Množstvo jednorazových plastových vrecúšok a tašiek z posledného nákupu bola pred niekoľkými dňami ropa, ktorá sa tvorila milióny rokov. My sme však z týchto surovín zmiešaním s inými už pre nás nepotrebnými vecami, zvyškami z kuchyne vytvorili ,,odpad“ – niečo nevyužiteľné, zapáchajúce. Odpad, ktorého sa potrebujeme zbaviť. Práve kvôli pretrvávaniu tohto prístupu v súčasnosti v SR končí 93% nami vyhadzovaných vecí ako komunálny odpad na skládkach a v spaľovniach. Iba niečo cez 2% sa recykluje a 5% sa kompostuje.

Skládky časovaná bomba
Aj riadené skládky odpadov predstavujú z dlhodobého hľadiska vážnu hrozbu pre životné prostredie a samozrejme aj naše zdravie. Vďaka zmiešavaniu tisícov rôznych látok sa na skládkach vytvárajú zložité reakcie, čím sa spúšťa nekontrolovateľný chemicko-fyzikálny proces.

Znečisťovanie vôd a pôdy
Dažďová voda pretekajúca cez odpady uložené na skládke sa ,,obohacuje“ o škodlivé látky, ktoré sú v nich obsiahnuté alebo vznikajú pri rozklade. Tento vzniknutý výluh - priesaková voda môže preniknúť a znečistiť aj okolitú pôdu, podzemné a povrchové vody, zásobujúce ľudí pitnou vodou. Riešením nie je ani podkladanie skládok vrstvami ílu a plastovými izolačnými fóliami, ktoré sú dnes už síce samozrejmosťou, ale ich životnosť je obmedzená. Nebezpečné látky budú na skládke vznikať dlhšie ako je životnosť tohto tesnenia. Vylúčiť nemôžeme ani porušenie izolácie skládky, napr. pri prerezaní tesnenia, prestavení pri požiari a pod.

Spomalený rozklad
Na skládkach sú nevodné podmienky na rozklad odpadu. Rozkladné procesy vo vnútri skládky sú veľmi spomalené. Pri výskumných vrtoch boli preto nájdené zachovalé zvyšky jedál, dobre čitateľné noviny, ktoré boli na skládke uložene cca 15 – 20 rokov.

Vedeli ste?
Štúdie dokázali, že u ľudí žijúcich cca 3 km od skládok odpadu je zvýšený výskyt rakoviny, leukémie a vrodených porúch detí.

Spaľovanie – prírodné zdroje v ohni
Niektorí ľudia, uvedomujúc si problémy so skládkami, považujú spaľovne odpadov za najlepší spôsob zneškodnenia odpadov. Argumentujú znížením objemu odpadu. Skutočnosť je však taká, že spálený odpad sa opäť objaví v iných, niekedy ešte nebezpečnejších formách. Proces spaľovania neničí ani netvorí hmotu, mení iba chemické zloženie a toxicitu spaľovaných zlúčenín. Spaľovaním meníme pevné a kvapalné odpady na plynné emisie. Spálením jednej tony odpadu vznikne 6000 m3 spalín.

Vieme, čo odhadzujeme?
Každý Slovák vyprodukuje ročne 290 kg komunálneho odpadu. Spoločne teda vytvoríme každý rok cca 1,6 milióna ton komunálnych odpadkov. Viac ako 10 mil. ton odpadu vzniká pri priemysle, ťažbe a pod., z toho je 1,4 mil. ton nebezpečných odpadkov.

Hmotnostné zloženie našej odpadovej nádoby:
Prieskumy ukázali, že 80% z toho, čo dnes väčšinou vyhadzujeme ako nepotrebné, by sme ešte vedeli bez problémov využiť. To by sme však museli prestať hádzať všetko do jedného koša a tak produkovať problémový odpad. Sme naozaj takí bohatí, aby sme si to mohli dovoliť?

Škodlivé látky
Posledné desaťročia vyhadzujú ľudia čoraz viac škodlivých látok. Tie sú dnes aj v na prvý pohľad obyčajných veciach, ktoré vyhadzujeme:
- Plasty – obsahujú rôzne zmäkčovadlá, stabilizátory, farbivá s obsahom ťažkých kovov.
- Rôzne problémové látky sú vo zvyškoch kozmetiky, hygienických a čistiacich prostriedkoch
- Nebezpečný odpad - akumulátory, žiarivky, staré lieky, zvyšky farieb, riedidiel

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Separovanie odpadu 2.9855 420 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.