referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Odpady
Dátum pridania: 19.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tinussska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 431
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Čo sú to odpady?

Odpad je vec, ktorej sa majiteľ chce zbaviť, alebo tiež hnuteľná vec, ktorej odstránenie je potrebné z hľadiska ochrany životného prostredia

Odpad existuje, odkedy existuje život. V prírode sú odpady zvierat alebo rastlín surovinami pre ďalšie organizmy. Pokiaľ by neexistovali rozkladné mikroorganizmy, zem našich listnatých lesov by bola pokrytá vrstvou lístia do výšky 1 metra.

Rozoznávame dva druhy odpadu:

Prírodný odpad v kolobehu látok rastliny – bylinožravce - mäsožravce - chrobáky - mikroorganizmy je teorticky dokonalý. Každý prírodný odpad má svojho odberateľa a spotrebiteľa.

Odpad vzniknutý v dôsledku ľudskej činnosti predstavuje však výrazný problém.. Pre ľudský odpad neexistuje takmer žiaden odberateľ, ktorý by ho prirodzenou cestou vedel spracovať a využiť pre seba. Ľudia, na rozdiel od prírody, vytvárajú také druhy odpadu, s ktorými si príroda sama nevie poradiť.

Každé mesto má svoje továrne, elektrárne, smetiská a čistiarne odpadových vôd. Sú súčasťou nášho života, umožňujú nám žiť na určitej úrovni, v prepychu a pohodlí, ktoré považujeme za samozrejmé. Na Zemi sú však tisíce a tisíce takýchto miest.

Súčasná spoločnosť sa denne zbavuje nekonečného množstva rôznych obalov, prepraviek, starého nábytku, áut, strojov atď. Časť predmetov po zakopaní do zeme zhnije, no niektoré, najmä umelé hmoty, nie. Ak sa nenájde prostriedok na ich likvidáciu, budú sa zhromažďovať v čoraz väčšom množstve a znečistia planétu na stovky rokov.

Asi najstaršia zachovaná skládka na svete leží pri francúzskom meste Solutré. Pred asi 40 000 rokmi sa v okolí utáborili pravekí lovci. Pasienky tu končia strmým zrázom, pod ktorým sa našla rozsiahla, až 2 a pol metra hrubá vrstva kostí divokých zvierat.

Ležia tu pozostatky asi 100 000 zvierat, čo je asi ročná spotreba potravín priemerného okresného mesta.

Každý živý organizmus niečo prijíma a zvyšky vylučuje. Odpad je prirodzená vec, ktorá v prírode tvorí súčasť cyklu života. Spočiatku ľudia odhadzovali odpad, kde sa im zachcelo. Bolo ich oveľa menej a nevyrábali nič trvanlivejšieho ako sama príroda.

Zmena nastala, keď sa ľudia začali sťahovať do miest. Prebytky a zvyšky sa stále viac hromadili na jednom mieste, výroba bola stále väčšia a väčšia. Skládky vznikli ako prirodzený dôsledok vývoja. Pokiaľ fungoval prirodzený rozklad, príroda upratovala sama.

Kríza prišla v 60 rokoch 20. storočia, keď produkcia odpadov začala prudko rásť.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Odpady SOŠ 2.9845 1563 slov
Odpady SOŠ 2.9105 979 slov
Odpady SOŠ 2.9286 3180 slov
Odpady GYM 2.9773 2635 slov
Odpady SOŠ 2.9916 2568 slov
Odpady GYM 2.9820 2507 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.