referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Znečistenie vody
Dátum pridania: 19.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: gabiQa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 597
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
V riekach, jazerách a oceánoch je nesmierne množstvo vody, ale ľahko znečistenej. Hlavné zdroje znečistenia vody sú splašky, umelé hnojivá, priemyselné chemikálie, pestícidy, ropa a čistiace prostriedky.

Splašky sú hlavnou príčinou znečistenia vody. Kedysi sa všetok odpad vypúšťal do riek a morí. To bolo príčinou zdravotného rizika a viedlo k chorobám ako cholera.

Odpad ovplyvňuje všetko živé vo vode. Ak je jeho množstvo vo vode malé, potom ho baktérie môžu vo vode rozložiť na neškodné látky ako oxid uhličitý, nitráty a vodu. Ale ak je jeho množstvo obrovské, potom baktérie využijú všetok kyslík rozpustený vo vode, keď sa "pasú" na spláškoch. Len čo koncentrácia kyslíka klesne príliš nízko, väčšina vodných organizmov, vrátane baktérií, zomrie. Rozkladajúce sa látky sú príčinou mútenia vody a jej zápachu. Za účelom odstránenia tohto znečistenia je odpad podnikmi spracovaný, prv než sú splašky vrátené do riek a morí.

Niektorí ľudia veria, že teplo je taktiež vážnym "znečisťovateľom vody". Je to sčasti problém blízky chladeniu vody mimo veľkých atomových elektrární, kde teploty vody môžu byť o 10°C vyššie ako je normál. Vyššie teploty vody zvyšujú koroziu oceľových štruktúr vo vode, a tak znižujú množstvo kyslíka rozpusteného vo vode. Znížený obsah kyslíka môže byť škodlivý pre ryby.

Ešte niečo o rope...

Životné prostredie ohrozuje nielen ťažba a preprava ropy, ale aj vyúžívanie produktov z ropy. Produkty ropy môžu počas prepravy znečistiť a ohroziť rieky, moria aj podzemnú vodu. Trhliny v ropovodoch, pukliny v motoroch, ale aj vylievanie opotrebovaného automobilového oleja mimo vyhradených zberných nádob, môžu zapríčiniť presakovanie benzínu a oleja do pôdy. Môžu sa znečistiť aj zásoby pitnej vôdy. Jeden liter benzínu alebo oleja znehodnotí asi 5 milionov litrov vody. Ropa, ktorá pri havárii unikne z tankera, ostane plávať na morskej hladine, pretože je ľahšia ako morská voda. Príliv potom vyplaví množstvo ropy na breh. Znečistené pobrežie treba dôkladne vyčistiť.

Ohrozenie odpadovou vodou...

Nedostatočné čistenie odpadových vôd ohrozuje život v riekach, jazerách a moriach. Pri veľkom množstve vodných rastlín a nadmernom prívode odpadových vôd nestačí kyslík, rozpustný vo vode, na rozklad odumretých rastlín a odpadu. Najprv zahynú ryby, potom všetko živé. Do vody sa s odpadom môžu dostať aj látky, napr. ortuť a zlúčeniny ortuti, ktoré sa zneškodňujú veľmi pomaly, alebo sa nedajú zneškodniť vôbec. Naše veľmi znečistené rieky a vodné nádrže možno zachrániť iba finančne veľmi náročným čistením všetkých odpadových vôd. Znižovanie množstva škodlivín v odpadovej vode je veľmi dôležité.

Záver

Je ľahké osvojiť si jednoduchý pohľad na znečistenie a povedať, že znečistenie je zlé. Pamätajme, že každý je zodpovedný za znečisťovanie. My všetci sme členmi spoločnosti, ktorá konzumuje tovar a látky, ale požaduje aj naftu, hnojivá, pestícidy a čistiace prostriedky!
 
Podobné referáty
Znečistenie vody SOŠ 2.9429 407 slov
Znečistenie vody GYM 2.9695 463 slov
Znečistenie vody GYM 2.9794 2572 slov
Znečistenie vody SOŠ 2.9442 1400 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.