referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
Ďalekohľady
Dátum pridania: 03.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: reni
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 659
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Sú optické prístroje na pozorovanie vzdialených predmetov pod väčším zorným uhlom ako má oko. Skladajú sa z dvoch šošoviek:
-väčšia z nich, na strane pozorovaného predmetu, sa nazýva objektív
-menšia, ktorú prikladáme na oko, je okulár
Veľké hvezdárske ďalekohľady majú objektív nahradený dutým zrkadlom, v súčasnosti najväčšie z nich má priemer 6m. V praxi sa používajú rôzne druhy ďalekohľadov, ktoré sa líšia konštrukciou i použitím. Sú to napr. malé divadelné ďalekohľady so zväčšením 2,5 až 4-krát, poľovnícke ďalekohľady so zväčšením 6 až 10-krát, hvezdárske ďalekohľady a i.

História ďalekohľadov:
Ďalekohľad Hansa Lippersheyho (1608)
Šošovky existovali už celé stáročia, kým niekomu zišlo na um dať dve z nich dohromady a získať zväčšený obraz. Nevedno, komu to napadlo ako prvému, azda to bol niektorý z holandských výrobcov okuliarov na začiatku 17. Storočia. Ako prvý si dal patentovať vynález ďalekohľadu holandský optik Hans Lippershey 2.11. 1608. Lippershey začal vyrábať ďalekohľady hromadne a veľa z nich predal holandskej vláde. Pravdepodobne ich potrebovali pre armádu alebo námorníctvo - námorní plavci totiž veľmi rýchlo zistili, že ďalekohľad plní na palube lode neoceniteľné služby.

Galileov ďalekohľad (1609,1610)
Keď sa taliansky učenec Galileo Galilei dozvedel o Lippersheyových ďalekohľadoch, v roku 1609 si sám jeden zostrojil, zväčšoval 3-krát. Zdokonalil jeho dizajn a v roku 1610 prostredníctvom neho začal skúmať planéty a hviezdy (zväčšoval až 23-krát). Pomocou ďalekohľadu vykonal prekvapujúce objavy. Skúmal Slnko, Venušu, planétu Jupiter a jeho mesiace a veľa ďalších nebeských telies. Jeho pozorovania viedli ľudstvo k novému pohľadu na vesmír.

Typy ďalekohľadov:
Zrkadlový ďalekohľad
Väčšina astronómov pracuje so zrkadlovými hvezdárskymi ďalekohľadmi , ktoré sa najlepšie hodia na zachytávanie slabučkého svetla zo vzdialených hviezd. Veľké zakrivené zrkadlo zbiera svetlo a sústreďuje, koncentruje ho, aby sa vytvoril obraz. Menšie zrkadlo potom prenáša obraz na šošovku , ktorej sa hovorí okulár. Naň je často pripojený fotoaparát alebo elektronický detektor svetla.

Šošovkový ďalekohľad
V prednej časti šošovkového hvezdárskeho ďalekohľadu sa nachádza veľká šošovka, ktorá láme, ohýba svetlo, aby sa vytvoril obraz vzdialeného objektu.
V zadnej časti je šošovka okuláru. Niektoré refraktory majú uprostred tretiu šošovku.

Najväčšie Ďalekohľady:
Jeden z najväčších zrkadlových ďalekohľadov na svete sa nachádza na vrchu Semirodniky na Kaukaze, a jeho parabolické zrkadlá majú priemer 6 metrov.
Najväčší zrkadlový ďalekohľad Keck 1 sa nachádza na Havajských ostrovoch. Priemer jeho zrkadiel je 10 metrov. Tento teleskop je taký silný, že teoreticky by mohol zachytiť svetlo sviečky vzdialenej 24 000 kilometrov.

Hubbelov vesmírny ďalekohľad
Hubbelov vesmírny ďalekohľad je najväčší kozmický ďalekohľad, aký bol vypustený do kozmického priestoru. Na obežnej dráhe lieta okolo Zeme od roku 1990. Je to zrkadlový ďalekohľad, ktorý je diaľkovo ovládaný zo Zeme. Bol vynesený na obežnú dráhu ako výsledok spolupráce Európy a USA do výšky 600 kilometrov. Má dĺžku 13 metrov, váhu 11 ton a má zrkadlo s priemerom 2,4 metra. Po uvedení na obežnú dráhu sa zistilo, že neposkytuje dobrý obraz.

Compton
Po Hubbelovom kozmickom ďalekohľade je Compton druhým z veľkých kozmických observatórií NASA. Váži vyše 16 ton. V čase svojho vynesenia na obežnú dráhu okolo Zeme bolo toto observatórium. Najväčšou civilnou družicou, aká bola vyslaná do vesmíru. Je vybavená 4 detektormi gama žiarenia, ktoré registrujú najmohutnejšie udalosti vo vesmíre.
 
Podobné referáty
Dalekohľady SOŠ 2.9502 875 slov
Ďalekohľady SOŠ 2.9560 1838 slov
Ďalekohlady SOŠ 2.9821 1751 slov
Ďalekohľady 2.9645 1018 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.