referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Motory
Dátum pridania: 19.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: susie
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 619
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Motory sú stroje, ktoré premieňajú energiu na mechanickú prácu. Tak poháňajú vozidlá či iné stroje, prípadne vyrábajú elektrinu.
Existuje päť hlavných typov motorov: dieselové, parné, benzínové, prúdové a raketové. Každý z nich získava energiu spaľovaním paliva, ako je uhlie, benzín alebo nafta. Skoro všetky motory sú spaľovacie, čo znamená, že palivo sa spaľuje vnútri motora. Výnimkou je iba parný stroj - ten využíva vonkajšie spaľovanie.

PRVÉ PARNÉ STROJE
Väčšinou energie pre priemyselnú revolúciu 18. storočia zabezpečoval parný stroj. Roku 1712 Angličan Thomas Newcomen vyvinul prvý prakticky použiteľný parný stroj na čerpanie vody z baní. Roku 1765 škótsky technik James Watt začal vylepšovať Newcomenov parný stroj a napokon vyvinul oveľa účinnejšie zariadenie.Čoskoro parné stroje poháňali nielen továrenské stroje, ale aj železničné vozidlá, ako bol rušeň Raketa, ktorý zostrojil v r. 1829 anglický technik George Stephenson.

SILA PARY
V parnom stroji sa oheň využíva na zohriatie vody a na výrobu pary pod silným tlakom. Keď sa para rozpína, tlačí na piest pohybujúci sa sem a tam alebo otáč lopatky vejárovitého kolesa nazývaného turbína. Lopatky potom poháňajú stroj. Neskôr väčšinu parných strojov nahradili spaľovacie motory. Napriek tomu mnohé generátory v elektrárňach ešte aj dnes poháňajú parné turbíny.

BENZÍNOVÉ MOTORY
Dnes s v automobiloch, nákladných autách, autobusoch, ako aj v mnohých vlakoch a lietadlách používajú spaľovacie motory, v ktorých je pohonnou látkou nafta alebo benzín. V benzínovom motore prebieha štvortaktný cyklus.palivo sa vo valci zmieša so vzduchom, iskra zmes zapáli a spálené plyny tlačia piest hore a dolu.

DIESELOVÉ MOTORY
Dieselový motor, podobne ako benínový, má valec, piest, ventily a palivo, nemá však zapaľovaciu sviečku či vstrekovaciu sústavu. Palivo vybuchne v dôsledku obrovského tepla, ktoré vzikne vtedy, keď piest vo valci stlačí zmes paliva a vzduchu. Výbuch paliva tlačí na piest hore a dolu a poháňa tak vozidlo.

PLYNOVÁ TURBÍNA
Prúdový motor alebo plynová turbína nemá piesty. Vzduch sa nasáva v prednej časti motora a stláča tak, že sa otáčajú lopatky kompresora. Vzduch prúdi do spaľovaceij komoty a zapáli sa leteckým benzínom. Horúce plyny sa zo zadnej časti motora ženú von a tlačia lietadlo dopredu.

KU HVIEZDAM
Podobne ako v prúdovom aj v raketovom motore unikajúce plyny poháňajú raketu dopredu. Na rozdiel od prúdového motora však v rakete nemože palivo horieť za prítomnosti kyslíka, ktorý by si odoberalo zo vzduchu, lebo vo vesmíre nie je nijaký vzduch. Raketa musí viesť zásobu kyslíka so sebou, zvyčajne v tekutej forme. Palivo sa zapáli buď spontánne, keď sa zmieša s kyslíkom, alebo pomocou iskry.

ŠTVORTAKTNÝ MOTOR
Osobné autá sú vybavené štvortaktným motorom. Piesty motora fungujú vo štvortaktnom cykle. Ventilmi na hornej časti prúdi do valca palivo a vzduch. Výbuch zapáleného paliva ženie piest, ktorý otáča kľukový hriadeľ. Ten zasa otáča hnací hriadeľ.

1. Nasávanie. Piest sa pohybuje nadol, vťahuje do valca zmes vzduchu a benzínu.
2. Stlačenie. Piest vystúpi hore, stlačí zmes poliva a vzduchu, čím ju pripraví na zapálenie.
3. Výbuch. Iskra zapáli palivo, piest ide dolu a otáča kľukový hriadeľ.
4. Výfuk. V záverečnom takte motora vystupuje piest nahor a vypudzuje spálené plyny.
 
Podobné referáty
Motory SOŠ 2.9710 846 slov
Motory SOŠ 2.9149 1252 slov
Motory SOŠ 2.9559 1264 slov
Motory SOŠ 3.0000 717 slov
Motory SOŠ 2.9769 5768 slov
Motory SOŠ 2.9726 1209 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.