referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adriána
Nedeľa, 26. júna 2022
Elektrina
Dátum pridania: 16.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kmiki
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 505
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
HLAVNÉ ZDROJE ENERGIE

S energiou sa stretávame na každom kroku. Využívame ju doma, v škole, v práci, v doprave, v lekárstve a podobne. Poznáme tieto zdroje energie: vietor, slnko, voda, oheň a atómy. Najčistejšou energiou je energia elektrická.

Thomas Alva Edison bol priekopníkom praktického využitia energie. Bol vynálezcom žiarovky, fonografu (gramofónu v roku 1877), filmovej kamery, premietačky filmov, automatického telegrafu, uhlíkového reostatu, uhlíkovej žiarovky (v roku 1879), mikrofónu, elektromeru, alkalického akumulátora. Aby sme mohli elektrinu využívať musíme si ju vyrobiť. Elektrina sa vyrába v elektrárniach.


ELEKTRÁRNE

Elektrárne sú zariadenia, ktoré slúžia na transformáciu rôznych foriem prírodných energií na elektrickú energiu. Elektrická energia je pre ľudskú činnosť najviac vyhovujúca a univerzálna forma energie.

Na základe zdroja využívanej energie, resp. druhu paliva rozoznávame tri základné typy elektrární:

-jadrové elektrárne - jadrové palivo
-elektrárne na fosílne palivo, resp. tepelné elektrárne - uhlie, zemný plyn, ropa
-elektrárne využívajúce obnoviteľné energie - voda, slnko, vietor, biomasa, geotermálna energia


Jadrová elektráreň

Princíp výroby elektriny v jadrovej elektrárni je podobný ako v klasickej tepelnej elektrárni. Rozdiel je len v zdroji tepla. V tepelnej elektrárni je zdrojom tepla fosílne palivo (uhlie, plyn), zatiaľ čo v jadrovej elektrárni je to jadrové palivo (prírodný alebo obohatený urán).

Tepelná elektráreň

Výroba elektrickej energie v tepelnej elektrárni je charakteristická tým, že hlavným zdrojom jej výroby je spaľovanie uhlia, plynu alebo mazutu. V kotle sa vyrába para, ktorá poháňa turbínu pripojenú k alternátoru. Premena tepelnej energie na elektrickú sa realizuje parným cyklom.

Vodná elektráreň

Vodné elektrárne fungujú na princípe premeny mechanickej energie vody na elektrickú energiu. Vodný prúd prechádza nepohyblivými rozvádzacími kanálmi turbíny a takto usmernený vodný prúd vteká do opačne zakrivených lopatiek obežného kola vodnej turbíny, roztáča tieto lopatky a odovzdáva im svoju mechanickú energiu.

Slnečná elektráreň

Existujú dva základné princípy premeny slnečného žiarenia na elektrickú energiu. Sú to:
-solárne fotovoltaické systémy - elektrárne
-solárne koncentračné termické elektrárne

Solárne fotovoltaické systémy

Pracujú na princípe fotoelektrického javu - priamej premeny svetla na elektrickú energiu. Slnečné žiarenie dopadajúce na polovodičový fotovoltaický článok, vyrobený na báze kremíka produkuje jednosmerný elektrický prúd.

Solárne koncentračné termické elektrárne

Pracujú na princípe koncentrácie slnečných lúčov zrkadlami na malú plochu (ohniska), kde vzniknuté veľké teplo sa využíva na generovanie pary a výrobu elektriny.

Veterná elektráreň

Veterné elektrárne premieňajú energiu prúdenia vzduchu na elektrickú energiu. Sila vetra sa oprie o vhodne nastavené krídla rotora turbíny a roztáča ich.
 
Podobné referáty
Elektrina SOŠ 2.9680 601 slov
Elektrina SOŠ 2.9435 671 slov
Elektrina 2.9841 318 slov
Elektrina SOŠ 2.9763 439 slov
Elektrina 2.9745 431 slov
Elektrina GYM 2.9988 1412 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.