referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dorota
Pondelok, 6. februára 2023
Hviezdy
Dátum pridania: 06.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: NikA182
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 505
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Hviezdy

Hviezdy sú obrovské gule žeravého plynu. ktoré v dôsledku jadrových reakcií vyžarujú svetlo a teplo. Naše Slnko j e priemerná žltá hviezda, ktorá sa javí taká jasná, lebo je veľmi blízko.Hviezdy vznikaju z obrovských vesmírnych mrakov plynu a prachu, nazývaných hmloviny. Tieto mraky sa zmrštujú v dôsleddku vlastnej gravitácie.V strede takého mraku sa plyn zahrieva a hustne. Nakoniec sa spustia jadrové reakcie, pri ktorých sa premieňa vodík na hélium a zrodí sa nová hvizda.

Teploty hviezd

V strede hviezdy, kde prebieha jadrová syntéza, dosahuje teplota viac ako 10 milionov °C. Hviezdy možno klasifikovať podľa ich teploty. POvrchová teplota je pre hviezdy rôzna. Červený trpaslík môže mať iba 3000 °C, zatiaľ čo povrch modrého nadobra môže mať aj vyše 20 000 °C. Hviezdy majú aj rozdielnu svietivosť či jasnosť, takže jasná vzdialená hviezda sa môže zdať bližšie ako veľmi matná blízka hviezda.

Hviezdy v pokročilom veku

Keď sa v jadre hviezdy spotrebujú všetky zásoby vodíka, začne sa zmena. Vonkajšie vrstvy hviezdy sa mnohonásobne rozopnú, až sa z hviezdy stane červený obor. Osud hviezdy potom určuje jej hmotnosť. Hviezdy potom ako naše Slnko končia ako malé horúce hviezdy, nazývané bieli trpaslíci. Hmotnejšie hviezdy majú však kratší život a vzplanú v obrovkej explózii nazývanej supernova. Môže nasledovať jedna z dvoch záverečných scenárov: podľa prvého bude zostatok hviezdy kolabovať, až kým sa z nej nestane neutrónová hviezda, typ hviezdy s najväčšou hustotou. Hrsť materiálu tekejto hviezdy dosahuje hmotnosť miliardy ton. Druhá možnosť je tá, že hviezda s veľmi veľkou hmotnosťou sa úplne zrúti a stane sa čiernou dierou, tvarom podobnou lieviku, ktorý nasáva do seba všetok blízky materiál, a neunikne z neho ani svetlo.

Zrod hviezdy

Hviezda začína svoju svoj život kondenzáciou látky v mraku plynu a prachu- Keď je teplota hviezdy dostatočne vysoká spustia sa jadrové reakcie, vodík sa mení na hélium a hviezda trvalo žiari. Žlté hviezdy ako Slnko môžu rovnomerne svietit aj miliardy rokov az do expanzie a ochladnutia na červené obry. Nakoniec skolabujú do štádia malých , hustých bielych trpaslíkov a potom zahynú.

Súhvezdia

Pred tisíckami rokov si obyvatelia Ázie, Európy a Stredného východu uvedomili, že hviezdy na oblohe vytvárajú určité zoskupenia. Dali im mená podľa postáv a tvorov zo svojho života a vlastných legiend. Grécky učenec Ptolemaios pomenoval 48 súhvedí známich už asi 300 rokov pred Kr. Mnohé mená sa zachovali dodnes vrátane súhvezdia Taurus (Býk), Ursa Maior (Veľká medvedica, Veľký voz) a Androméda (postava z gréckej mitológie). Dnes astronómovia využívajú súhvezdia hlavne na označovanie hviezd.
 
Podobné referáty
Hviezdy SOŠ 2.9265 375 slov
Hviezdy SOŠ 2.9615 1035 slov
Hviezdy SOŠ 2.9541 1548 slov
Hviezdy SOŠ 2.9956 241 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.