referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viktor
Pondelok, 26. februára 2024
Zdroje energie
Dátum pridania: 12.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: weronikakovacik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 697
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Zdroje energie

Energia je v skutočnosti sila potrebná na to, aby sa niečo udialo. To isté majú na mysli vedci, keď definujú energiu ako „schopnosť konať prácu“. Energia nie je iba teplo získané bezprostredne pri spaľovaní uhlia alebo dreva, či elektrina vyrobená v elektrárni, je to zdroj každej zmeny vo vesmíre. Nech sa deje čokoľvek- rastie tráva, letia rakety alebo vybuchujú hviezdy- môže sa to diať len vďaka energii.

BIOMASA: je organická hmota vo forme dreva, rastlín alebo zvyškov nám dokáže poskytnúť všetky užitočné formy energie- elektrinu, teplo, kvapalné palivá pre motorové vozidlá. Je to v podstate zakonzervovaná slnečná energia, ktorú rastliny vďaka fotosyntéze premieňajú na organickú hmotu. Biomasa môže v budúcnosti zohrať významnú úlohu, pokiaľ bude transformovaná na moderné nosiče energie- hlavne elektrinu, plynné a kvapalné palivá.

SLNEČNÁ ENERGIA: je energia ukrytá v lúčoch Slnka. Je to ekologicky čistý zdroj energie, ktorý sa nevyčerpá pokým nezanikne Slnko, čo sa stane až o miliardy rokov. Energia Slnka je ukrytá v oceánoch a riekach, ako aj vo vetre. Slnko potrebujú všetky živé tvory, no ľudia využívajú iba zlomok slnečnej energie.

VYUŽÍVANIE SLNEČNEJ ENERGIE
Rozlišujeme tri základné spôsoby využitia slnečnej energie :

•Pasívne využitie vhodnou architektúrou, kde tvar a výstavba budov je navrhnutá tak, aby dopadajúce žiarenie a následne
jeho skladovanie a distribúcia po budove viedli k maximálnemu efektu.
•Využitie slnečných kolektorov na prípravu teplej úžitkovej vody resp. vykurovanie priestorov.
•Výroba elektrickej energie slnečnými (fotovoltaickými) článkami alebo inými systémami koncentrujúcimi slnečné žiarenie.

Solárne panely sú v dnešnej dobe najviac používaným alternatívnym zdrojom. V pomere s ostatnými sa ľahšie vyrábajú a ľahko sa udržujú. Solárne panely sa dávajú aplikovať takmer všade. Tak ako aj iné zdroje energie, aj solárne panely majú na našej planéte nevýhody. Asi tou najväčšou je západ Slnka.

Slnečné kolektory sa používajú na prípravu teplej úžitkovej vody resp. Na vykurovanie priestorov. Je to najrozšírenejší spôsob využitia slnečnej energie, no u nás je stále nedocenený. Veľmi sľubným sa ukazuje aj využitie plochých kolektorov na ohrev vzduchu pre poľnohospodárske a potravinárske účely. Tieto kolektory, v ktorých sa na miesto vody ohrieva vzduch je možné využiť napr. na sušenie dreva, sena alebo iných plodín.

Hlavné obmedzenia brániacie širšiemu využitiu vzduchových kolektorov sú:

*vysoké náklady komerčných zariadení
*veľká plocha kolektorov, ktorá je potrebná vzhľadom na nízku hustotu energie a nízku špecifickú tepelnú kapacitu vzduchu
*veľký počet trubiek rozvádzajúci horúci vzduch vysoké nároky na ventilačný systém
*ťažkosti so skladovaním vyrobenej energie.

VODNÁ ENERGIA- pri vodnej energii sa pohyb vody využíva na pohon strojov alebo na výrobu elektriny. Je to obnoviteľný a ekologicky čistý zdroj energie.

VETERNÁ ENERGIA- je energia vetra, ktorá sa využíva na pohon strojov alebo výrobu elektrickej energie. Vo veterných mlynoch sa vietor zachytával krídlami, ktoré otáčali hriadeľ. Ozubené prevody prenášali energiu a otáčali ťažký mlynský kameň. Roku 1772 boli vynájdené pružné krídla z drevených žalúzií. Dali sa nastaviť tak, aby sa aj pri premenlivom vetre otáčali rovnakou rýchlosťou. Veterné elektrárne boli v roku 1999 najrýchlejšie rastúcim sektorom elektro-energetiky. Elektrina z nich vyrobená je už cenovo konkurencieschopná na mnohých miestach aj bez štátnej podpory.

JADROVÁ ENERGIA- v jadrových elektrárňach sa vyrába elektrina pomocou tepla, ktoré sa uvoľní počas zmien a atómových jadrách. Tento proces sa nazýva riadená jadrová reakcia. Z bezpečnostných dôvodov sa dnes buduje málo jadrových elektrární.
 
Podobné referáty
Zdroje energie SOŠ 2.9553 1221 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.