referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Olympia
Piatok, 17. septembra 2021
Blesk
Dátum pridania: 10.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: meli
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 143
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Blesk, ktorý za búrky pretne oblohu, je jedným z najviditeľnejších prejavov elektriny.

Takmer vo všetkých ostatných prípadoch je elektrina neviditeľná, no napriek tomu nám neúnavne slúži. Elektrina je druh energie. Je to usporiadaný tok elektrónov- maličkých čiastočiek, ktoré sú súčasťou atómov. Každý elektrón nesie drobnulinký elektricky náboj, ktorý predstavuje najmenšie množstvo elektriny. Keď zažneš svetlo, každú sekundu prebehne žiarovkou zhruba milión krát milión miliónov elektrónov. káble privádzajú elektrinu z elektrárne do domov a tovární. Elektrina sa získava aj z prenosných zdrojov. Galvanické články ju produkujú chemickými procesmi z chemických zlúčenín a solárne batérie zo slnečnej energie. Elektrina poháňa množstvo strojov a prístrojov; vďaka nej nám osvetľovacie a vykurovacie zariadenia poskytujú svetlo a teplo. Signály, ktoré umožňujú, aby fungovali telefóny, rádiá, televízory a počítačom, sú takisto elektrického pôvodu.

Objav:

Asi pred 2500 rokmi si staroveký Gréci všimli, že ak sa pošúcha jantár (skamenená živica ihličnatých stromov), začne priťahovať vlasy, pierka... Dnes hovoríme, že sa na ňom vytvorí statická elektrina. Po grécky sa jantár povie elektron; takto teda prišla elektrina k svojmu menu. Okolo roku 1750 americký vedec Benjamin Franklin zistil, že príčinou blesku je elektrina, a objasnil, čo sú elektrické náboje. Koncom 18.stor. taliansky vedci Luigi Galvani a Alessandro Volta ako prví vyrobili elektrický prúd.

Elektrický prúd:

Elektrina sa vyskytuje v dvoch formách: tá, ktorá tečie (elektrický prúd) a statická elektrina, ktorá sa nehýba. Tečúcu elektrinu vytvárajú miliardy elektrónov, pohybujúcich sa po cele dĺžke drôtu. Smerujú zo zdroja, batérie či elektrárne, do stroja alebo prístroja. potom sa po inom drôte vracajú späť. Tok elektrického prúdu sa meria v ampéroch (A).

Statická elektrina:

Existujú dva typy elektrických nábojov: kladný (+) a záporný (-). Predmety zvyčajne majú rovnaký počet oboch typov, takže kladné a záporne náboje sa v nich navzájom rušia. Ak šúchaš balón o tričko, preskočí naň zopár nadbytočných elektrónov so záporným nábojom. Vytvorila sa statická elektrina- elektrická sila, ktorá spôsobuje, že balón sa prilepí na stenu a priťahuje ľahké predmety, napríklad vlasy.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Blesk GYM 2.9471 406 slov
Blesk 2.9853 727 slov
Blesk GYM 2.9516 1411 slov
Blesk GYM 2.9631 983 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.