referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Levoslav
Pondelok, 2. októbra 2023
Jadrová energia
Dátum pridania: 22.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Endrju
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 400
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

Jadrová energia
Z atómov, ktoré sú základnými stavebnými tehličkami všetkého, čo sa nachádza vo vesmíre, sa môže uvoľniť obrovské množstvo jadrovej energie. Táto energia je zdrojom sálajúceho slnečného tepla i svetla, nesmierneho množstva elektriny v jadrových elektrárňach, ale spôsobuje i smrtonosné výbuchy jadrových zbraní. Jadrová energia je založená na tom, že hmota a energia sú rozličné formy toho istého a že tieto formy sa môžu premieňať jedna na druhú. Pri jadrovej reakcii, ku ktorej dochádza v jadrách atómov, sa malilinké množstvo hmoty mení na obrovské množstvo energie. Reakcia prebieha dvoma spôsobmi: jedným je štiepenie, keď sa jadro ťažkého atómu rozpadne na manšie časti, a druhým je proces syntézy, keď sa spoja dve ľahké jadrá. Pri výbuchu jadrovej zbrane prebehnú v zlomku sekundy oba procesy. Jadrová elektráreň vyrába elektrický prúd iba na základe štiepnych reakcií, ktorých rýchlosť je riadená.

Jadrové žiarenie
Časť odpadu z jadrových elektrární je rádioaktívna - je zdrojom smrtonostného jadrového žiarenia pozostávajúceho z malilinkých čiastočiek alebo neviditeľných vĺn, poškodzujúcich bunky živých organizmov. A časť tohto rádioaktívneho odpadu vydrží tisícky rokov! Ukrýva sa preto pod zem v uzatvorených kontajneroch. Mnoho ľudí znepokojuje nebezpečenstvo číhajúce z jadrového odpadu, a tak požadujú prevádzku jadrových zariadení zastaviť, alebo aspoň nebudovať nové.

Jadrová elektráreň
Štiepne reakcie prebiehajú plynule, len vtedy, keď množstvo paliva dosiahne istú hranicu, ktorá sa nazýva kritická hmotnosť. V jadrovom reaktore je uránové palivo uložené v tyčiach umiestnených tesne vedľa seba, aby sa vytvorilo kritické množstvo paliva a reakcia sa mohla spustiť.

Štiepenie jadier
V jadrových elektrárňach sa získava energia štiepením atómov uránu. Keď do takéhoto atómu narazí častica nazývaná neutrón, spôsobí jeho rozštiepenie. Uvoľní sa pritom tepelná energia a dva či tri neutróny. Tie narazia do ďalších atómov uránu, ktoré sa opäť rozdelia. Tento proces sa šíri lavínovite a uvoľní sa pri ňom obrovské množstvo energie.

 
Podobné referáty
Jadrová energia SOŠ 2.9609 451 slov
Jadrová energia SOŠ 2.9774 638 slov
Jadrová energia SOŠ 2.9909 384 slov
Jadrová energia SOŠ 2.9444 482 slov
Jadrová energia SOŠ 2.9526 2397 slov
Jadrová energia 2.9982 443 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.