referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Streda, 30. novembra 2022
Archimedes
Dátum pridania: 21.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Leea114
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 280
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 

Bol najväčším matematikom a fyzikom staroveku a právom sa nazýva Edisonom staroveku. Žil približne v rokoch 287-212 pred n.l. v Syrakúzach, kde sa narodil aj zomrel násilnou smrťou po páde Rimanov.

Archimedes v matematike sa zaoberal určovaním plôch kruhu, elipsy, objemov telies ako valca, kužela, gule atď. Určil 13 polopravidelných mnohostenov, taktiež zaoberal sa vesmírom. Je objaviteľom zákonov mechanickej rovnováhy telies. Zaujímal sa o jednoduché stroje, ako páka, kladka, naklonená rovina, ktoré vďaka matematickým výpočtom zdokonalil. Vynašiel závitkový prevod a Archimedovu skrutku, pomocou ktorej podnes zavlažujú v Egypte políčka. Bol veľmi mnohostranný. Zaoberal sa aj hustotou telies a čistých látok, čo umožňovalo napríklad zistiť množstvo prímesných látok v drahých kovoch.

Taktiež sa zaoberal optikou najmä odrazom svetla od zakrivených zrkadiel, čo údajne využil vo vojne s Rimanmi, kedy s odrazenými lúčmi svetla od štítov podpálil rímske vojnové lode.

Archimedes bol sústavne zahĺbený do svojich výskumov o čom svedčí aj najznámejší Archimedov zákon, na ktorý prišiel pri kúpaní, totiž, že teleso ponorené do vody, vytlačí rovnaký objem vody ako sám má. Tento zákon sa využíva najmä pri projektovaní lodí. Ďalšou známou vetou je ,,Nerušte moje kruhy,“ ktorú vyriekol tesne pred smrťou, kedy riešil geometrický problém s kruhmi a vyrušil ho rímsky vojak, ktorý ukončil život jedinečného starovekého učenca, ale jeho objavy pretrvávajú dodnes.

 
Podobné referáty
Archimedes GYM 2.9576 380 slov
Archimedes GYM 2.9579 455 slov
Archimedes 2.9550 419 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.