referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Sobota, 17. apríla 2021
Národný park Muránska planina
Dátum pridania: 30.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wydlakdb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 554
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Rozľahlá krajina, horské lesy, uprostred nich Veľká lúka a… mohutný cval koní. Tu, v horách uprostred Slovenska môžete vidieť voľne sa pasúce kone, tak ako v nejakom westerne. Nejazdia však na nich obávaní pištoľníci či Indiáni, ale pomáhajú lesníkom a preto ich tu od roku 1950 chovajú aj vo voľnej prírode. Je to špeciálne plemeno koní (tzv. norik muránskeho typu), ktoré je vyšľachtené pre prácu v lese, na poli, ale aj pre turistov, ktorí sem zavítajú. Ak sem prídete v lete môžete uvidieť aj ozajstné rodeo na podujatí s názvom Western Riding & Rodeo a nechýbajú tu ani divoké kone a býky. Vskutku vidieť to je nezabudnuteľný zážitok.
Nad obcou Muráň sa čnie vysoké bralo, ktoré sa volá Cigánka. Ako skalné hniezdo vyrástol na tejto skale majestátny Muránsky hrad. Vďaka nedostupnej polohe hrad nedobyli ani Turci pri svojich vpádoch na Slovensko. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1271. Vtedy ho kráľ Štefan V. daroval svojmu vernému dvornému sudcovi Mikulášovi Gunicovi. Posledným obyvateľom hradu bol 84-ročný vyslúžilý vojak, ktorý na ňom žil do roku 1820.
Legenda hovorí o tom ako vzniklo také netradičné pomenovanie hradného brala. Pán Muránskeho hradu si vzal za ženu mladú cigánku z podhradia. Žili veľmi pekný život, ale po čase začal pán chodiť stále viac na bojové výpravy a ženu nechával doma samotnú. Tá bola veľmi temperamentná a usporadúvala na hrade mnoho zábav. Raz, keď sa pán hradu vrátil skôr ako ho čakali a zazrel hurhaj a neporiadok, nahneval sa na svoju ženu a zhodil ju zo skaly. Podľa nej potom túto skalu aj pomenovali a názov sa zachoval až do dnešných dní.
Na strmých úbočiach a v hlbokých dolinách rastú husté bukové a smrekové lesy. Tomuto kraju dal ktosi príznačný názov: „divočina v strede Slovenska“. Na jej zachovanie tu bol v roku 1997 vyhlásený Národný park Muránska planina. Jeho rozloha je 20 318 ha.
Celé územie národného parku leží v časti Slovenska, kde sú veľmi rozšírené vápence. Vďaka tomu tu môžeme nájsť takmer 150 jaskýň a priepastí. Výdatné pramene zásobujú celú oblasť priezračnou vodou aj v najsuchších častiach roka.
Rastie tu okolo 1000 druhov rastlín, z ktorých sú mnohé veľmi vzácne. Na horských lúkach lieta pôvabný motýľ jasoň červenooký, nad lesmi krúžia dravce ako orly a sokoly.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Národný park Muránska planina 2.9715 359 slov
Národný park Muránska planina 2.9773 263 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.