referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Demeter
Pondelok, 26. októbra 2020
Národný park Slovenský kras
Dátum pridania: 30.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wydlakdb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 604
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Bieloskvejúce sa vápencové skaly v ostrom kontraste so sviežou zeleňou lesov a lúk dodávajú územiu na juhovýchode Slovenska jeho neopakovateľnú atmosféru. 13. februára 2002 tu bol vyhlásený národný park Slovenský kras s rozlohou 34 611 ha.
V južnej časti krasu si potok Blatnica dlhé storočia prerezával cestičku až vznikla najhlbšia tiesňava – Zádielska dolina s hĺbkou takmer 400 m, dĺžkou 3 km a minimálnou šírkou dna 10 m. Avšak územie je bohaté aj na množstvo rastlín. Neďaleko, v okolí Turnianskeho hradu rastie veľmi vzácny kvet – endemit Slovenského krasu – rumenica turnianska. V dubových lesoch môžeme skoro na jar obdivovať veľmi zriedkavý kandík psí zub. Na lúkách poletuje množstvo motýľov, svoju korisť tu lovia modlivky. Sem-tam sa v tráve mihne aj malý, jašterici podobný plaz – krátkonôžka štíhla, ktorá tu dosahuje severnú hranicu rozšírenia v Európe. Nad kopcami krúži orol krikľavý a sokoly, ktoré tu lovia sysle, čo si svoje nory vyhrabávajú na teplých stráňach. Občas sa tu zatúla i vlk či medveď.
Chodníkom cez starý dubový les sa dostaneme k pekne upravenému prístrešku. Tu sa začína vchod do podzemia. Plní očakávaní vstupujeme do vnútra Zeme. Klesáme po schodoch stále nižšie, na stenách úzkej chodby svietia malé elektrické lampy. Priestor sa začína výrazne rozširovať a pred nami sa odkrýva úžasná podzemná sieň s bohatou kvapľovou výzdobou. V duchu sme niečo také očakávali, ale to, čo vidíme, nám úplne vyrazilo dych. Tak takto vyzerá vstup do Domice – jedinej jaskyne na Slovensku, ktorej prehliadka je spojená aj s plavbou na člnoch (po podzemnej rieke Styx). Slovenský kras je na podzemné priestory najbohatšie územie (známych je viac ako 700 jaskýň). Na ich vzniku, ale vôbec na podobe celého kraja, má podiel najmä voda, ktorá pôsobí na rozpustný vápenec, či dolomit – stavebné kamene tohto územia. Jedinečnosť jaskýň ocenili aj vo svete, a preto 12 z nich zaradili v roku 1995 do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Ak vystúpime na povrch, zazrieme rozsiahlu planinu, posiatu skalami a nespočetným množstvom kráterov (závrtov) a brázd, ktoré tiež vytvorila voda. Vyzerá to ako v mesačnej krajine, a len okolitá príroda nám pripomína, že sme stále na Zemi. Niektoré krátery majú priemer až 100 m a hĺbku okolo 25 m. Na ich strmých okrajoch sa pôsobením dažďovej vody vytvorili škrapy. Sú to kamene, ktoré majú na povrchu kanáliky a malé jamky.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Národný park Slovenský kras 2.9628 344 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.