referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Veľkonočný ostrov
Dátum pridania: 14.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tequiler
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 304
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 3.02 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Veľkonočný ostrov, alebo v reči domorodcov RAPA NUI je ostrov sopečného pôvodu. Nachádza sa v Polynézii a patrí štátu Chile. Ostrov má rozlohu 40 km2 a žije na ňom približne 2000 obyvateľov, ktorí sa živia prevažne rybárstvom a poľnohospodárstvom.
Ostrov objavil v roku 1722 holandský moreplavec Poggeveen. Stalo sa tak práve na Veľkú noc a podľa toho bol ostrov pomenovaný. Vtedy na ostrove žilo veľa rôznych kmeňov, ktorým vládol Hotu Matta s manželkou. Neskôr sa vystriedalo veľa iných vládcov. Na ostrove sa striedali potomkovia Polynézanov a Peruáncov.
Každý rok sa na ostrove konajú slávnosti kultu Vtáčieho muža. V minulosti volili náčelníka spôsobom súťaže. Muži museli priniesť vtáčie vajce z druhého ostrova. Skákali do vody z vysokých útesov ostrova a museli plávať k druhému ostrovu. Súťaž bola veľmi namáhavá, veľa mužov pri nej zahynulo. Víťaz stelesňoval stvoriteľa vesmíru na zemi.
Ostrov taktiež skrýva veľa iných zaujímavostí. Napríklad vyhasnutý vulkán RANO KAU, osada ORONGO s petroglyfmi, mnoho jaskýň so známkami kanibalizmu. Na ostrove sa nachádza tzv. „Jazva sveta“. Je to guľatý kamenný útvar s priemerom 80 cm, ukrývajúci v sebe magické sily. Usporiadanie myšlienok ponúka osviežujúce kúpanie v zálive ANAKENA. Najväčšou zaujímavosťou a lákadlom ostrova sú sochy MOAI. Ich výška je 1-20 metrov, ich počet je okolo 600. Rozmiestnené sú po obvode ostrova, väčšinou otočené tvárou do vnútrozemia. Sú vytesané do sopečného tufu vulkánu RANO RARAKU, nachádza sa na ňom ešte 200 nedokončených sôch. Niektoré sú zdobené valcovitými pokrývkami hlavy PUKAOS a postavené na podstavcoch AHU. Dodnes nevedno, či boli sochy postavené na počesť mŕtvych, alebo predstavujú mocných predkov. Ďalšie dohady sú, že strážili ostrov pred nepriateľmi. Existujú aj teórie, že predstavujú potomkov Lumírie, sveta podobného Atlantíde. Dnešní obyvatelia ostrova v nich vidia vplyv mimozemšťanov. Najväčšou záhadou dodnes čiastočne nevyriešenou je, ako domorodci dokázali premiestňovať mohutné sochy. Takisto sa vedci snažia rozlúštiť písmo RONGORONGO – forma vyrezávaných znakov v podobe zvieracích a ľudských siluet.
 
Podobné referáty
Veľkonočný ostrov SOŠ 2.9515 945 slov
Veľkonočný ostrov SOŠ 3.0027 482 slov
Veľkonočný ostrov 2.9912 945 slov
Veľkonočný ostrov 3.0065 945 slov
Velkonočný ostrov GYM 2.9825 334 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.