referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Macedónsko
Dátum pridania: 30.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Centaury
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 196
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Nedávno nezávislí štát Macedónsko čelí mnohým hrozbám. Srbskom odmietalo uznať nezávislosť svojho suseda, kým Grécko sa dosiaľ nezmierilo s menom Macedónsko a tvrdí, že názov je jeho majetkom. Výsledkom je, že Srbsko aj Grécko na určitý čas zatvorili hranice s Macedónskom. Napriek týmto problémom má krajina dostatočný potenciál, na to aby sa hospodársky udržala. Stredomorské podnebie umožňuje pestovanie skorého ovocia, bavlny, tabaku a ryže ne export. Hydroelektrárne zásobujú energiou textilný, chemický a oceliarsky priemysel. Zemetrasenia:
Hlavné mesto Macedónska Skopje leží na mieste, kde sa križuje niekoľko geologických zlomov, čím je náchylnejšie na zemetrasenia. Otrasy zeme sú v Skopje naozaj časté a mesto bolo počas svojej histórie štyrikrát zničené. Roku 1963 zemetrasenie so silou 6,8 stupňa Richterovej stupnice zničilo väčšinu mesta. Našťastie, stará štvrť, ktorej časť pochádza z tureckých čias skazu prežila. Oblasti služieb:
V hornatej oblasti juhozápadného Macedónska nájdeme dve z najkrajších sladkovodných jazier v Európe. V časoch, keď krajinu navštevovalo viac turistov, mnohí prichádzali k Ochridskému a menšiemu Prespanskému jazeru, aby sa pokochali scenériou a navštívili starodávne mestá pozdĺž pobrežia. Obe jazerá sa hemžia rybami, najmä kaprami, pstruhmi a úhormi, z ktorých sa pripravujú rôzne rybacie špeciality. Rybami sa tu kŕmia aj početné skupiny kormoránov a pelikánov.
 
Podobné referáty
Macedónsko SOŠ 2.9675 264 slov
Macedónsko SOŠ 2.9859 279 slov
Macedónsko SOŠ 2.9761 644 slov
Macedónsko GYM 2.9878 60 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.