referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adrián
Štvrtok, 23. marca 2023
Latinská Amerika
Dátum pridania: 20.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: marienka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 514
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Prehľad socioekonomických podmienok:
Je najmladším regiónom na svete, lebo 45% obyvateľov tvorí mládež vo veku do 15 rokov. Pôvodní obyvatelia sú indiánske národy a plemená. V súčasnej Latinskej Ameriky tvoria významné miesto miešanci. Asi 30% obyvateľov je belošského pôvodu. Rasová neznášanlivosť je nižšia ako v iných častiach sveta. Hlavnými problémami sú sociálne rozdiely, vysoké zahraničné zadĺženie a veľký prirodzený prírastok. z hľadiska podielu mestského obyvateľstva je L.A. na prvom mieste medzi rozvojovými krajinami. Nerastné bohatstvo:
Na území L.A. je asi tretina svetových zásob železných rúd, medi a bauxitu. Významné sú ložiská cínu, olova, niklu, ropy a zemného plynu. Charakteristické pre túto krajinu je taktiež čierna metalurgia. Farebná metalurgia má významné postavenie v Brazílii, Mexiku, Peru, Chile a Bolívii. Hlinikárne boli vybudované v krajinách s ťažbou bauxitu( Jamajka, Brazília, Surinam, Guyana) a v štátoch s dostatkom lacnej energie( Mexiko, Venezuela, Argentína).

Priemysel:
V L.A. sa vytvorili 4 základné priemyselné oblasti. Najvýraznejšia koncentrácia priemyslu sa rozkladá v trojuholníku medzi mestami Sao Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte. V Laplatskej priemyselnej oblasti ( medzi mestami Buenos Aires a Rosario) sa sústreďuje 70% argentínskej priemyselnej produkcii. Treťou oblasťou je stredné Mexiko, územie medzi mestami Mexiko a Monterry s 50% priemyselnej výroby v Mexiku. Štvrtou oblasťou je sever Južnej Ameriky a zhŕňa predovšetkým Venezuelu a Kolumbiu s rozvinutým ťažobným a spracovateľským priemyslom

Poľnohospodárstvo:
30% obyvateľstva pracuje v poľnohospodárstve. dve tretiny celkovej poľnohospodárskej produkcie zabezpečujú tri štáty: Brazília, Argentína, Mexiko. prevažuje rastlinná výroba. chov dobytka je hlavným odvetím poľnohospodárskej výroby v Argetíne, Uruguaji, Paraguaji.

Základné regióny:
Stredoamerické štáty:
vhodné klimatické podmienky má väčšina územia, ktoré umožňujú pestovanie tropických plodín počas celého roku. významným zdrojom príjmov je cestovný ruch. Najväčším štátov je Mexiko. hospodárstvo je založené na ťažbe surovín, poľnohosp. produkcii a rozvíjajúcom sa spracovateľskom priemysle. Najvýznamnejšou obilninou je kukurica. Na plantážach sa pestuje cukrová trstina, bavlník, sisal, tabak, kakaovník, veľa druhov zeleniny a ovocia. Štáty karibskej oblasti:
dôležitá je ťažba nerastných surovín a prevažujúca poľnohosp. produkcia.
Venezuela je priemyselno- poľnohsp. krajinou, po Mexiku druhým najvýznamnejším producentom ropy v LA. Asi 30% územia sa využíva na poľnohosp. Ropa a ropné výrobky tvoria 80% vývozu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Ucebnica pre 2. gymnázia
Podobné referáty
Latinská Amerika GYM 2.9372 3266 slov
Latinská Amerika 2.9454 11777 slov
Latinská Amerika GYM 2.9691 1810 slov
Latinská Amerika GYM 2.9894 1996 slov
Latinská Amerika SOŠ 2.9481 2865 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.