referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Elena, Helena
Štvrtok, 18. augusta 2022
Turecko
Dátum pridania: 20.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: audinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 534
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Turecko je jedna z najnavštevovanejších krajín Blízkeho východu. Rozkladá sa na polostrove Malá Ázia. Turecko je obklopené na troch stranách morom. Čierne More zo severu, Egejské more zo západu a Stredozemné more z juhu. Hoci je v Egejskom mori mnoho ostrovou len málo z nich patrí Turecku.
Turecko je jedno z miest pre návštevu cudzích turistov a víta milióny návštevníkov každý rok. Široká Mrmarská zátoka, obkolesená kopcami s borovicovými lesmi, tiahnúcimi sa až k slnkom zaliatym piesočnatým plážam, ponúka veľkolepú scenériu -čarovný svet ostrovov, polostrov a kľukatého pobrežia.Teplé podnebné pásmo charakterizulú na juhu palmy, subtropické lesy a kroviny a na severe listnaté a zmiešané lesy. Pohoria v Turecku ako Taurus alebo Pontské vrchy a Arménskea vysočina, ktorá má najvyšší vrch je 4434 m.n.m. a nachádza sa neďaleko Vanského jazera nachádza sa tu ešte niekoľko jazier napr. Egridir, Beysehir, vodná nádrž Hirfanli a tiež jazero Tuz, ktoré je súčasťou Soľnej púšte. Pramenia tu dve hádam najvýznamnejšie rieky staroveku, ktoré boli základom veľkej ríše- Mezopotámie- Tigris a Eufrat, ktoré sa naraz vlievajú do Perzského zálivu. Ďalšie rieky: Sakarya a Kizilirmak

Hlavné mesto Turecka je Ankara, ale oveľa známejšie mesto je Istanbul, rozpína sa na dvoch kontinentoch severná časť leží v Euópe a južná v Ázii. V srdci mesta je úžina Bospor , ktorá spája Čierne more s Marmarským. Mestu Istanbul sa v histórii pripisovali rôzne názvy napr. Carihrad, Konštantinopol ,viedli cez neho rôzne dôležité obchodné cesty z Ázie do Európy. Rozmanitosť tohoto mesta fascinuje mnohých návštevníkov. Múzeá, kostoly, paláce, veľké mešity, bazáre vypĺňajú ulice Istanbulu. Antalya a Konya sú významné centrá Anatólie-územia veľkého približne 780000 m2, je mostom, ktorý spája tri kontinenty. Turecko obývajú turecké a sčasti aj iránske národy. Priemerná hustota zaľudnenia je 10-50 obyvateľov na 1 km2 a väčšina obyvateľstva vyznáva islámske náboženstvo.
Sever Turecka je priemyselnejší jako ostatná časť Turecka. Prevažuje tu textilný priemysel, ktorý spracúva najmä dovezenú bavlnu, strojárenský, potravinársky, hutnícky a v neposlednom rade chemický a petrochemický priemysel hlavne rafinérie ropy v pohorí Atitaurus zkadiaľ vedie ropovod do Stredozemného mora.
Ťaží sa tu meď, magnezit, chróm, antimón a železná ruda.

Medzi obilninami sa v Turecku pestuje hlavne pšenica a v okolí pobrežia bavlník a stredomorské plodiny ako olivy, citrusy, vinič a figovníky a aj čaj pistácie a lieskové oiešky..Takmer po celom území Turecka sa pestuje cukrová trstina svetoznámy tabak, ktorý tunajší obyvatelia využívajú do typických vodných fajek. V okolitých moriach ľudia využívajú možstvo rýb pre ich lov a lovia sa tu taktiež aj morské huby.
Napriek nepriaznivému vývoju v nedávnych rokoch, Turecko je jedna z krajín s najviac úspešne zachovalými ekologockýmy štruktúrami. Tuercká vláda pochopila , že uchovanie takejto prirodzenej ekológie ako je v Anatolii je dôležité, a preto enviromentálna ochrana mnoho druhov živočíchov a rastlín v ich prirodzenej lokalite , má prvoradý význam. Turecko bude zem, kde bude možnosť vidieť živočíchy v ich rodných lokalitách, zvieratá ako vlk, medveď, gazela, leopard, veľa druhov vtákov a plazov budú žiť vo svojich rodiskách.
Turecko je tiež krajiná bohatá na históru. Na tomto území sídlili Hattiti, Heléni, bola tu veľká slávna Trója, v Rímskom veku tu Rimania začali stavať rôzne mramorové stavby a paláce. Prvý kresťanský štát- Byzantská ríša, v tomto období boli vybudované krásne klenuté baziliky a najlepšia zachopvané práce ako Hagia Irini Kostol a mešity.
 
Podobné referáty
Turecko SOŠ 2.9559 1055 slov
Turecko SOŠ 2.9425 413 slov
Turecko SOŠ 2.9650 961 slov
Turecko SOŠ 2.9494 301 slov
Turecko SOŠ 2.9543 14917 slov
Turecko 2.9880 1623 slov
Turecko 3.0298 365 slov
Turecko 3.0071 542 slov
Turecko 2.9746 757 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.