referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Bahrajn
Dátum pridania: 27.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: coola
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 424
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Bahrajn

rozloha: 695 km2
počet ob.: 651 000
štát. zriad.: absolutistická monarchia s poradným zborom
úrad. jazyk: arabština
náboženstvo: islam (šiíti 51%, sunniti 35%, kresťania 7%, ostat. 7%)
národ. zloženie: bahrajnský Arabi - 60%, Iránci, Indovia, Pakistanci - 30%
HDP/os.: 7800 USD
hl. mesto: Manáma (195 tis.)
integrácie: Arabská liga, OAPEC, OSN, IFM, AFESD, GCC, OIC, NAM, ...

Emirát Bahrajn sa rozprestiera na jednom väčšom (Bahrajn 583km2) a 32 menších ostrovoch. Hlavný ostrov je spojený s ostrovmi Muharrak a Sitra. Bahrajn je spojený aj so Saudskou Arábiou 25km hrádzou. Ostrovy sú tvorené vápencom a sú ploché, miestami lemované koralovými atolmi. Pôda je prevažne piesočnatá, prevažuje púšť, takže podmienky na poľnohospodárstvo sú nevyhovujúce. Zo strany štátu je však poľnohospodárstvo bohato dotované, prebieha odsoľňovanie pôdy, vysádzanie zelených rastlín. Na zavlažených plochách (10km2) sa pestujú figovníky, granátové jablká, banánovníky, datlovníky, zelenina, atď., ale Bahrajn nie je stále vo výrobe potravín sebestačný. 

Počasie je v lete veľmi horúce. Letné teploty sa pohybujú okolo 40°C, vysoká je aj vlhkosť vzduchu. V zime klesajú teploty na 15-20°C. Ročný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 130 mm.

Ako prvý arabský štát objavil na svojom území v roku 1931 ropu. Ťažba ropy, zemného plynu a celý petrochemický priemysel tvorí podstatnú časť hospodárstva. Až 80% príjmov emirátu pochádza z ropy a ropných produktov. Štát sa však dnes snaží preorientovať svoje hospodárstvo skôr, než sa zásoby ropy vyčerpajú. V Bahrajne bol vybudovaný najväčší komplex na tavenie a spracovanie hliníku v Perzskom zálive, ako aj zariadenie na stavbu a opravy obrovských tankerov. Bahrajn je regionálnym bankovým centrom, kde sídli niekoľko najvýznamnejších svetových bánk. Láka ich sem priaznivé ekonomické prostredie, nulové daňové zaťaženie a iné výhody, ktoré im tento daňový raj ponúka. Dôraz je kladený aj na rozvoj cestovného ruchu - Bahrajn je ideálnym miestom na potápanie a plachtenie, podporovaná je výstavba golfových ihrísk, tento rok bola dokončená trať pre Formulu 1. Popri moderných priemyselných odvetviach sa zachovali aj tradičné prvky - Bahrajn bol kedysi svetoznámy lovom perál. Zachovala sa aj remeslá ako stavba plachetníc, košíkarstvo, hrnčiarstvo alebo tkáčstvo. 

Emír Ísa ibn Salmán al-Chalifa poskytuje svojim občanom bezplatné školstvo, zdravotníctvo, vypláca dôchodky a podporu v nezamestnanosti, dotuje bytovú výstavbu a celkové poskytovanie verejných služieb je na dobrej úrovni. Nezamestnanosť však zostáva vysoká, najmä medzi šiitskou populáciou. Politické strany sú v Bahrajne zakázané, ako poradný orgán však funguje Národná rada. Od roku 2000 majú všeobecné právo voliť aj ženy. Na základe referenda z r. 2001 emír prisľúbil konštitučnú monarchiu s voleným parlamentom a hornou komorou, ktorú menuje emír.

Bahrajn má s Katarom územné spory o dva ostrovy a o pobrežný pás na Katarskom pobreží. Tento spor bráni turistickému a ekonomickému využitiu regiónu. Na riešenie tohto problému bola vytvorená zmierovacia komisia.
 
Podobné referáty
Bahrajn SOŠ 2.9677 408 slov
Bahrajn SOŠ 2.9557 696 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.