referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Diana
Piatok, 1. júla 2022
Maďarsko
Dátum pridania: 04.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 4xixa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 987
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Maďarsko – Budapešť

Povrch Maďarska je prevažne rovinatý, obklopený horami. Fyzickogeografický vzhľad je najvýraznejšie ovplyvňovaný tokom Dunaja. Na východ od Dunaju sa rozkladá Veľká uhorská nížina. Zaberá polovicu rozlohy zeme a je odvodňovaná riekou Tisou a jej prítokmi. Nížinu tvoria z veľkej časti úrodné černozeme. Dunaj a Tisa sa často rozvodňujú. Severné stredohorie, Malú

dunajskú kotlinu, Zadunajsko a Veľkú dunajskú kotlinu. Severné stredohorie leží na severe a tiahne sa v poloblúku popri slovenských hraniciach až k Dunaju. Jeho najvýznamnejšou časťou sú sopečné Zemplínske vrchy, ktoré sa tiahnu od severovýchodu na juhozápad. V ich južnom podhorí – Tokajských vrchoch sa rodí známe tokajské víno. V pohorí Matra sa nachádza najvyšší vrch Maďarska Kékes (1015). Západne od Dunaja sa nachádza vlnitá krajina s malými kopcami prerušená občasnými nížinami a jazerom Balaton. Rozloha 60 km2 ho činí najväčším jazerom v Európe. Jazero v sebe ukrýva jedinečnú flóru a faunu. Pretože je nížina okolo Dunaju intenzívne využívaná, 18% územia je pokrytého lesom, hlavne v hornatých oblastiach.

Maďarsko je krajinou kúpeľov. Hovorí sa, že stačí aby ste zapichli palicu do zeme a nájdete nový prameň. Mnoho z termálnych prameňov sa našlo pri hľadaní ropy. Zaujímavé je, že mnohé pramene sú slabo rádioaktívne a sú vraj pre to vzácnejšie.

Tradičnou maďarskou chválou sú kone, ich chov a šľachtenie. Ale aj psy. Pochádzajú odtiaľto plemená ako čuvač alebo maďarská vyžla.

Na okrajoch pusty sa ešte stále dedí z otca na syna hrnčiarske remeslo (200 rokov)
Tiež na puste fatamorgána – chalúpky postavené na strechu. Čardáš.


Do Maďarska bez kvetináča, pozor na pokuty

Mestá:

Budapešť a Dunajvároš sú dôležitými prístavmi na Dunaji

Budapešť 2,017,000 – Buda a Pešť ležia na brehoch Dunaja a kedysi boli dvomi oddelenými mestami. Dnes ho spojujú dva mosty. Hlavné mesto Budapešť bolo po druhej svetovej vojne prestavané a stalo sa turistickým centrom s bohatým kultúrnym životom. Časť mesta známu ako Aquincum osídlili pred 200 rokmi Rimania. Má tridsať termálnych prameňov.
Debrecín 217,706 – barokové kaštiele, kúpele


Ostrihom – stredoveké kráľovské mesto, katedrála

Miškolc 189,655

Segedín 178,878 – mesto slnečného svitu. V roku 1879 ho zničila prílivová vlna na Tise. Pomenovali podľa mesta druh papriky a od toho seged. guláš

Pécs 172,777

Gyõr 130,941

Kecskemét – známe marhuľovicou

Kalocsa – známa paprikou, je tu múzeum papriky, tiež  ľudovými krojmi a maľovanými domami.
HARKÁNY – kúpeľné mesto; už pred stáročiami, vzhľadom na charakteristický zápach, bola rovina pri tomto meste nazývaná „páchnuca lúka“. Počas odvodňovacích prác v minulom storočí, sa zistilo, že ľudia pracujúci v bahne sa vyliečili zo svojich reumatických chorôb.


BALATONFÜRED – Balatonská Riviéra, Mekka pacientov so srdcovými chorobami.

BALF – známe už v antike, Marcus Aurelius sem posielal zranených vojakov. Oblasť je bohatá na turistické zaujímavosti: vápencový lom v Fertõrákos -  fantastické skalné útvary a je medzinárodne preslávený ako letná operná scéna. Pozoruhodný je zámok rodiny Esterházyov v Fertõdu.Ťažba:

Maďarsko je pomerne chudobné na prírodné zdroje. Ropa a zemný plyn sa ťaží v Szegedskej panve a jej údolí. Predpokladá sa existencia ďalších, doteraz nevyužitých ložísk zemného plynu. Ročne je vyťažených asi 14 miliónov ton hnedého uhlia z kopcov severne od Miškovca a 2 milióny ton čierneho uhlia z okolia mesta Pécs. V Maďarsku existujú tiež aj náleziská bauxitu, zlata a nedávno boli objavené aj ložiská mede. Sú to hlavne bauxit (Vertésské pohorie a Bakonský les), hnedé uhlie (Tatabanya), ropa (juhozápadne od Balatonu) a zemný plyn (Debrecín). 

Poľnohospodárstvo:

Zameriava sa predovšetkým na pestovanie pšenice, kukurice, slnečnice, zemiakov, cukrovej repy. Z živočíšnej výroby je zameraná hlavne na chov ošípaných, dobytku, hydiny. Ďalej produkuje mlieko a mliečne výrobky. V okolí jazera Balaton sa pestuje viniè na víno, ktoré je určené na vývoz. Maďarsko je tiež jedným z významných vývozcov kurčiat. Maďarsko je sebestačná krajina čo sa týka potravy a stravovania.

Energia:

79% energie pochádza z tepelných elektrární, 1% z vodnej elektrárne u Vaku. Avšak 20% pochádza z jadrovej elektrárne u mesta Paks, centra ambiciózneho jadrového energetického programu.

Vodstvo:

Všetky vodné toky patria do povodia Čierneho mora. Odvádza ich tam Dunaj, ktorý preteká Maďarskom v dĺžke 417 km a z časti tvorí štátnu hranicu. Pohraničná rieka Tisa preteká Maďarskom v dĺžke 579 km. Tisa spolu s Dunajom zbiera z územia Maďarska takmer všetky vodné toky. Najvýznamnejším maďarským jazerom je Balaton, Tizsa a Hévíz (reumatici ho prezívajú jazero dobrej nádeje)

Balaton:
Okolie Balatonu bolo vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť, žije tu veľa druhov vodných vtákov, v oblasti Magas-Bakony bolo nájdených 1 100 jaskýň.

Kuchyňa a vína:

Dobošove rezy

Špecialitou maďarskej kuchyne sú výdatné jedlá harmonickej chute, pripravované použitím červenej papriky, cibule, rajčín a papriky: svetoznámy maďarský guláš, kurací paprikáš s haluškami a plnená kapusta. Spomedzi polievok sú najznámejšie rybacia /halászlé/ a slepačia na spôsob Újházy. Z cestovín a sladkostí sú pre maďarskú kuchyňu príznačné túroscsúsa /cestovina s tvarohom a smotanou/, štrúdle /višňová, tvarohová, maková, atď./, šomlói galuška a vargabéleš. Prvým chodom je zvyčajne polievka, potom nasleduje hlavný chod a nakoniec dezert. Druhy maďarského piva: Dreher, Aranyászok, Kobányai, Soproni, Bak. Okrem najznámejšieho maďarského šampanského Torley existuje aj bohatý výber iných maďarských výrobkov. Samozrejme, nemožno zabudnúť ani na známe maďarské vína. 

Najznámejším maďarským vínom je tokajské, ktoré nesie čestný titul  „Víno kráľov, kráľ vín“ už po celé stáročia. Jeho najcennejším druhom j „Tokji aszú“, ktorého hodnota vzrastá počtom putní neskoro oberaných, medovo sladkých zrniek hrozna. Veľmi obľúbeným vínom je aj „Tokaji szamorodni“, ktoré môže byť sladké, polosuché a suché. Najznámejší predstavitelia maďarských červených vín pochádzajú z okolia miest Eger, Szekszárd a Pécs: „Egri bikavér“, „Medoc noir“,

 „Villányi burgundi“, „Villányi oportó“. Spomedzi bielych vín sú po svete vari najviac známe moky, pochádzajúce z úrod vinohradov na svahoch Balatonskej pahorkatiny vulkanického pôvodu: „Badacsonyi rizling“, „Badacsonyi szurkebaát“ a „Kéknyelú“, ale nemenej obľúbené sú aj vína z oblasti Matry ako „Abasári rizling“.Suveníry:

Ľudovoumelecké predmety: kalocsanské a matyó výšivky, blúzky, nádudvarská čierna keramika, drevorezby, glazúrované nádoby, krčah  „Miška“, sárkozské domáce tkaniny, odevy z modrotlače, značkový porcelán: Zsolnay, Holloházi a Herendi, ozdobné predmety z olovnatého kryštálu, potraviny: maďarské salámy, husacia pečienka, višne v čokoláde /konyakmeggy/, červená paprika /kalocsanská, segedínska/, nápoje: Tokajské víno /aszú, szamorodni/, pálenky

/čerešňová, marhuľová/, šampanské /Torley, Hungária/, Zwack Unicum

Chránené územia:
            » Chránená krajinná oblasť MÁTRA 
            » Chránìná krajinná oblasť KARANCS-MEDVES 
            » Chránìná krajinná oblasť KELET-CSERHÁT 
            » Národní park BÜKK 
            » Národní park AGGTELEK 
            » Chránìná krajinná oblasť ZEMPLÉN – vzácne modré karpatské slimáky
 
Podobné referáty
Maďarsko SOŠ 2.9991 1428 slov
Maďarsko SOŠ 2.9939 1734 slov
Maďarsko SOŠ 3.0011 277 slov
Maďarsko SOŠ 2.9960 516 slov
Maďarsko SOŠ 2.9559 766 slov
Maďarsko SOŠ 2.9676 679 slov
Maďarsko GYM 2.9595 1110 slov
Maďarsko SOŠ 3.0053 1418 slov
Maďarsko GYM 2.9734 160 slov
Maďarsko 2.9802 662 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.