referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gizela
Utorok, 17. mája 2022
Juhoafrická republika
Dátum pridania: 10.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Cleophis
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 738
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Rozloha: 1 223 200 km2
Počet obyvateľov: 42 327 458
Hlavné mesto: Pretória (niekde sa uvádza aj Kapské Mesto a Bloemfontein.)  

Úradný jazyk: angličtina a afrikánčina (9bantuských jazykov)

Hlavné náboženstvá: kresťanské 58% iné 42%

Zriadenie: pluralitná demokracia

Mena: rand

Gramotnosť dospelých: 82%

Priemerná dĺžka života: 63 rokov

Juhoafrické výšiny s plochými vrcholmi sú obkolesené úrodnými, nízko ležiacimi pobrežnými nížinami so šírkou 55-240 km. Veľkolepé Dračie vrchy sa vypínajú do výšky 3482 m. Dolina rieky Limpopo tvorí severnú hranicu krajiny. Vnútri Juhoafrickej republiky leží samostatné horské kráľovstvo Lesotho. Podnebie je zväčša suché a slnečné, s priemernou ročnou teplotou ovzdušia 17 stupňov celzia  

Púšte, trávnaté oblasti a kroviny
Púšť Kalahari na severe prechádza do susednej Botswany. Väčšinu centrálnej plošiny zaberajú suché trávnaté oblasti nazývané Highveld. Kaina Middleveld na severozápade je naj priaznivejšia na chov dobytka než na pestovanie plodín, lebo jej chudobné pôdy už počas slabých dažďov podliehajú erózii. Na severovýchode plošiny sa rozprestiera Transvaalska kotlina, kde roľníci pestujú citrusové ovocie, kukuricu a tabak. Slony, levy, leopardy, veľké stáda antilop a zebier žijú v pichľavých krovinách Transvaalu alebo ich chránia v Krugerovom národnom parku.

Prírodné zdroje
Juhoafrická republika je bohatá na prírodné zdroje, najmä na nerastné suroviny. Vyváža viac diamantov ako ktorákoľvek iná krajina a je najväčším svetovým producentom zlata, platiny, chrómu a, mangánu. Má aj veľké zásoby zemného plynu, uhlia, medi, železa, azbestu, striebra, niklu a uránu. Je najpriemyselnejšou krajinou Afriky a mohla by byť jednou z najbohatších krajín na svete. Môže vyprodukovať dostatok obilia a mäsa pre svoju populáciu. 3tvrtina z národného bohatstva pochádza z priemyslu, výroby chemikálií, textilu a strojov.

Politika Apartheidu
Z bohatstva juhoafrických prírodných zdrojov malo úžitok len málo obyvateľov. Bol to dôsledok apartheidu, ktorú uplatňovala biela vláda od r. 1950. Podľa nej boli čierni oddelení od bielych a mali menej práv. Viedlo to k chudobe černochov, tvoriacich takmer ¾ populácie. Proti krutosti apartheidu protestovali mnohé krajiny a uvalili na Juhoafrickú republiku sankcie obmedzujúce jej zámorský obchod. 
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Juhoafrická republika SOŠ 2.9718 7601 slov
Juhoafrická republika SOŠ 2.9431 700 slov
Juhoafrická republika SOŠ 2.9929 1515 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.