referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Streda, 30. novembra 2022
Cyprus
Dátum pridania: 04.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pseudo120
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 733
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 11
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 18m 20s
Pomalé čítanie: 27m 30s
 

Cieľ: Lokalizačné podmienky cestovného ruchu v Cyperskej Republike

Úloha:
a, Zozbierať literatúru a štatistický materiál k určitému územiu
b, Vyhodnotiť lokalizačné podmienky písomne
c, Vyhotoviť mapu s prírodnými podmienkami
d, Naniesť na mapu kultúrnohistorické pamiatky

Metodika: Zo zhromaždených materiálov, ktoré som získala v knižnici, z máp a web stránok som si urobila výpisky, ktoré sú uvedené v diskusii. Z kníh som získala zaujímavé informácie o turistických možnostiach, kultúrnych pamiatkach, hoteloch a reštauráciách, atraktívnych navštevovaných lokalitách, tipy na výlety. Ako podklad pre mapu som využila Mapu Cypru 1: 1 000 000, podľa ktorej som na svoju mapu naniesla základné geomorfologické celky, hydrografickú sieť, cesty, výškovú kótu, dôležité sídla, hranice autonómnych častí.

Diskusia: Štát Cyperská republika leží na ostrove Cyprus vo východnej časti Stredozemného mora s rozlohou 9251 km2. Rozprestiera sa medzi 32°- 34,5° v.z.d. a 34,5°- 35,5°s.z.š. Je tretím najväčším ostrovom Stredomoria. Geograficky patrí ostrov k svetadielu Ázia, no politicky sa priraďuje k Európe. Celý ostrov obmýva Stredozemné more. Ostrov je pretiahleho tvaru s výrazným výbežkom na SV strane, polostrov Karpasia. Pri jeho cípe, Mys apoštola Ondreja( Cape Andreas), sa týčia z mora ostrovy Kidhes. Južne od polostrova leží rozsiahly záliv Famagusta, ktorý je ukončeným mysom Greco. Na JV leží Larnacký záliv, západnejšie záliv Akrotiri. JZ obmýva Episkopský záliv.
Z geomorfologických celkov sa tu rozprestiera pohorie Troodos s najvyšším vrchom celého ostrova Khyonistra ( Olymp ) s výškou 1951 m.n.m. Pohorie vypĺňa juho- centrálnu časť ostrova. Ďalším pohorím je Pentadaktylos( Kyrenia) na severe ostrova( 1026 m). Severo- centrálnu časť ostrova vypĺňa rozľahlá nížina Mesaoria. Nížina je taktiež okolo celého pobrežia, niekde väčšej, inde menšej šírky.

Geológia je tiež pestrá. Ostrov bol kedysi súčasťou dna praoceánu Tethis, neskôr zrazením africkej a európskej litosférickej dosky boli vyzdvihnuté obe pohoria. Neskôr more ustúpilo a pohoria boli prepojené Medzihorím, dnešnou centrálnou nížinou. Nachádza sa tu niekoľko lávových chrbtov, či vápencových pohorí, pieskovcových abráznych foriem, skalných brál. Vyskytujú sa tu vápence, slieňovce, výlevné horniny a diabazity.
Hydrografické pomery. Najväčšími riekami sú Xeros Potamos, Dhiarizos, Kouris, Yermasoyija ( juh), Setrakhos, Ovgos, Pedhieos ( sever). Veľa tokov je nepravidelných a upravovaných. Neupravované nájdeme vo vyššie položených oblastiach. Na ostrove sa vyskytuje aj niekoľko vodopádov ( napr: Kaledónske vodopády na rieke Kouris). Nachádza sa tu viacero slaných jazier.

Podnebie Cypru je stredomorské s dlhým a suchým letom. Zima je mierna s bohatšími zrážkami. Na jar sa teploty pohybujú medzi 12°- 20°C, v lete medzi 25°- 30°C. 40° teploty sa dosahujú len v júli a auguste. Teploty okolo 0°C sa vyskytujú zriedka, tiež len v horských oblastiach. Priemerné množstvo zrážok je 300- 400 mm.
Flóra. Pôvodne bol ostrov oveľa bohatšie zalesnený ako dnes ( stredoveká ťažba medi, stavba lodí, rozširovanie ornej pôdy, chov kôz). Dnes les pokrýva asi 16% územia. Vyskytuje sa tu Borovica kalabrijská, vyššie borovica čierna, borievky, platan východní, endemitický dub zlatý, céder krátkolistý( Údolie cédrov v Pafskom lese), rohovník obyčajný, oliva európska, cistus. Z bylín je tu viacero pozemných druhov vstavačovitých, vonný tymián, kručinka, divoká levanduľa, pivónie. Viacero vzácnych a endemických rastlín sa vyskytuje vo vyšších polohách Troodosu.

Fauna. K pôvodným cicavcom patria líška obyčajná, jež ušatý, zajac, bielozubka cyperská, netopiere( kaloň egyptský). Plazy: hady väčšinou nejedovaté, no i jedovaté druhy, rosnička, chránená korytnačka kaspická. Taktiež je možné natrafiť na sladkovodné úhory, raky. Vtáky: rôzne kačky, vodné vtáky, plameniaky počas odpočinku pri ťahu na juh, čajky, ibis, volavka, bahniak, holub, sova, orol jastrabí, sup bielohlavý. Článkonožce: motýle, cikády.
More: život sa vyskytuje do hĺbky 30 m. Riasy, posidónie; hviezdice, ježovky, hrebenatky, koraly, množstvo najrôznejších menších i veľkých rýb.
Cyprus je demokratickou prezidentskou republikou s parlamentom s hlavným mestom Nikózia( Lefkosia, Lefkosa, Nikosia). Cyperskou menovou jednotkou je 1 libra( CYP. pound)= 100 centov( c). 5c= 1 shilling( na dedine). 1 CYP= 80Skk. Od roku 1974 je Cyprus rozdelený Attilovou líniou na grécku a tureckú časť. Na južnom pobreží sa rozliehajú aj 2 britské autonómne základne.

 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: New World Edition: Nový atlas světa, Merian: Kypr, 2003, Nelles Guides: Kypr, 1994
Podobné referáty
Cyprus SOŠ 2.9525 283 slov
Cyprus SOŠ 2.9728 933 slov
Cyprus 2.9308 366 slov
Cyprus GYM 2.9514 1747 slov
Cyprus 2.9589 492 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.