referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Španielsko
Dátum pridania: 09.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bajka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 718
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 10.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 17m 20s
Pomalé čítanie: 26m 0s
 
Názov štátu: Španielské kráľovstvo
Štátne zriadenie: Konštitučná monarchia
Jazyky: Španielčina, katalánčina,galícijčina,baskičtina
Počet obyvateľov: 39,9 milióna
Rozloha: 504 782 km2
Hustota osídlenia: 79 obyvateľov / km2
Mena: Euro=100 centov
Hlavné mesto: Madrid
Etnické zloženie: Kastílsky Španieli, Katalánci, Galícijčania

Barbora Marková, sexta A
Španielsko

Španielske kráľovstvo (52 provincií - 17 autonómnych samosprávnych celkov) zaberá štyri pätiny Iberského polostrova a je to krajina s veľkou zemepisnou a kultúrnou rozmanitosťou. Sú tu listnaté i ihličnaté lesy, vyprahnuté roviny, soľné močiare, skalnaté zátoky, hory, stredoveké mestá, starobylé rieky a horské pramene a všade zámky, paláce a iné monumenty pripomínajúce španielsku bohatú históriu. Ročne navštívi Španielsko viac ako 62 miliónov turistov.

Gotické kostoly zo skorej, strednej a neskorej periódy môžete nájsť v Burgos, Tolede, Leóne, Barcelone, Girone, Pamplone, Segovii a Seville, a pekné kúsky barokového štýlu v Salamance a Valladolide

Costa Brava
Costa Brava je v preklade "divoké" pobrežie, ktoré sa tiahne od severných hraníc až po letovisko Blanes. Svojimi romantickými zátokami s hrubozrnnými piesočnatými plážami a skalnatými útesmi patrí k najvyhľadávanejším dovolenkovým cieľom severného Španielska. Mnohé letoviská sú obľúbené najmä medzi mladými ľuďmi z celej Európy a to vďaka veľmi rušnému nočnému životu. Obľúbenosť tejto časti pobrežia má mnohokrát za následok preplnené pláže a hlučný nočný život. Naskytá sa tu však veľa možností na aktívne trávenie voľného času a služby sú na vysokej úrovni. Medzi jednotlivými letoviskami Costa Brava ale i Costa del Maresme premávajú vyhliadkové lode a tak ponúkajú jedinečnú možnosť spoznať aj iné časti pobrežia.

Pobrežie Costa Brava:

Letoviská:
Asi najznámejším letoviskom medzi Slovákmi je Lloret de Mar, ležiace pri peknej asi kilometer dlhej pláži ohraničenej skalnými útesmi. Na jednom z nich leží malá stredoveká pevnosť, vedľa ktorej je možné nájsť chabé zvyšky rímskeho osídlenia. Hlavná pláž je lemovaná vysokými palmami a samozrejme početnými obchodíkmi a reštauráciami. Prechádzka úzkymi uličkami historického centra s pôvodnými budovami rozhodne tiež patrí k výrazným zážitkom. To, že sa jedná o jeden z pilierov turistického ruchu Španielska dokazuje aj množstvo možností na športové vyžitie, ako sú vodné lyžovanie, tenis, golf cyklistika a iné.
V Lloret de Mar treba rátať s rušným nočným životom (hudba, hluk) až do skorých ranných hodín.

Ďalším významným letoviskom je Tossa de Mar. Je to stredoveké mestečko, založené už v dobe Rimanov, ktoré sa rozkladá v malebnom zálive lemovanom skalami. Dlhá pláž a priezračne čistá morská voda lákajú ku kúpaniu a potápaniu. V Tosse sa nachádzajú rozvaliny hradu z 12. storočia s dobre zachovalým opevnením, odkiaľ môžete pozorovať lode brázdiace pokojnú morskú hladinu. Na úpätí kopca sa nachádzajú archeologické vykopávky rímskeho mesta Turissy zo 4. storočia. Kľukaté stredoveké uličky s kamennými domami, úzkymi schodmi a námestiami lákajú k romantickým prechádzkam. Večer môžete nerušene stráviť v jednej z nespočetného množstva príjemných reštaurácií či kaviarní. Tossa de Mar je oproti Lloretu kľudnejšia, s menej búrlivým nočným životom.

Najjužnejším letoviskom Costa Bravy je Blanes. Rozprestiera sa okolo nádherného piesočnatého zálivu tvoreného skalami Sa-Palomera a Santa Anna. Pozdĺž mora vedie široká promenáda lemovaná hotelmi a apartmánmi. Mestečko vás očarí veľkou plážou s hrubým pieskom a historickým hradom San Juan na jej konci. Večer sa môžete zabaviť v niektorom z miestnych barov, reštaurácií, či diskoték alebo sa prechádzať po zachovalom historickom centre. Milovníci prírody ocenia dve botanické záhrady s tropickými rastlinami. V blízkosti Blanes se nachádza obľúbený zábavný park MARINELAND.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Španielsko SOŠ 2.9419 1217 slov
Španielsko SOŠ 2.9209 5781 slov
Španielsko SOŠ 2.9859 603 slov
Španielsko SOŠ 2.9584 354 slov
Španielsko SOŠ 2.9060 1029 slov
Španielsko SOŠ 2.9922 424 slov
Španielsko SOŠ 2.9489 699 slov
Španielsko SOŠ 2.9809 517 slov
Španielsko 2.9798 648 slov
Španielsko SOŠ 2.9367 729 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.