referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Chorvátsko
Dátum pridania: 16.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: msms_cool
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 613
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
· Poloha: Územie Chorvátska sa nachádza v južnej časti Panónskej nížiny a pozdĺž východného pobrežia Jadranského mora.
· Rozloha: 56 540 km2. Patrí teda nielen medzi najmladšie európske štáty, ale aj medzi najmenšie. Napriek tomu má Chorvátsko veľmi dlhé pobrežie , vrátane 1 185 ostrovov je to až 5 740 km, bez ostrovov 2 040 km.
· Chorvátsko obýva približne 4, 8 milióna obyvateľov, pričom asi 1, 2 milióna obyvateľov žije v hlavnom meste Zahreb. Hustota zaľudnenia je 84 obyavteľov na km2 .
· Úradným je jazykom je chorvátčina, resp. srbochorvátčina.
· Jednotkou meny je kuna, ktorá sa delí na 100 lip.
· Povrch: Chorvátsko sa delí na tri neoficiálne územné celky – Slavónia, Dalmácia, Istria. Približne 60% územia tvoria nížiny a 40% povrchu sú vysočiny. Tesne pri pobreží sa tiahne pohorie Dináre, na ktoré sa smerom na sever napájajú pohoria Kapela a Velebit. Medzi významnejšie prírodné javy tiež patrí pahorkatina Papuk, ktorá sa nachádza vo vnútrozemí štátu. Najvyšší vrch je Troglav v pohorí Dináre. Na severe, severovýchode a východe sa rozprestiera Panónska nížina. Túto nížinu ohraničujú dve významné rieky, Sava a Drava, ktoré sa vlievajú do Dunaja. Ďalšími významnými riekami sú Korana, Krka, Kupa, Neretva. Nie sú dlhé, ale zato vodnaté, prudké a využívajú sa pri výrobe el. energie.
· Podnebie: Pre pobrežie Jadranu sú charakteristické dlhé, horúce letá bez dažďov, teplé jesene a mierne zimy. Typický je aj počet slnečných dní v roku, až 2600 hodín, čo je približne 108 dní. Pre Chorvátsko sú veľmi významné vetry. Veria, že práve vietor je zodpovedný za zdravie a správanie človeka. Najčastejšie vlnobietie spôsobuje vietor zvaný Jugo, ktorý vanie z mora na pevninu a vytvára vlny vysoké až 5 metrov. Prináša ťažký vlhký vzduch a vraj spôsobuje zlú, nervóznu náladu. Ďalším významným vetrom je Bury, ktorý vanie z pevniny na more a vyvoláva štastie.

· Toto subtropické podnebie vyhovuje najma okrasnej flóre. Nájdeme tu palmy, agávy, oleandre, cyprusy, figovníky, akácie, pomarančovníky, citrusovníky, aj olivovníky. .
· Poľnohospodárstvo Chorvátska sa sústreďuje do oblasti Panónskej nížiny, kde sú úrodné gaštanové pôdy. Pestuje sa tu najmä cukrová repa, slnečnica, krmoviny, pšenica a kukurica. Na svahoch pahorkatiny Papuk sa zasa ujal vinič. Dôležité je aj typické južanské ovocie, teda pomaranče, citróny, figy, mandarínky, grapefruity a olivy, ktoré sa pestuje v oblati pobrežia.
· Zo živočíšnej výroby je najdôležitejši rybolov ( najmä sardinky, makrely a ančovičky). Ďalej sa chovajú aj kozy, hydina, ošípané, hovädzí dobytok a netradične, veľký význam majú aj kone.
· Nerastné bohatstvo: Chrovátsko využíva dovážané suroviny ( najmä ropu), ale aj domáce ( hnedé uhlie, bauxit a v malom množstve aj neželezné kovy – hliník, meď, zinok).
· Tieto suroviny využíva a spracúva priemysel. Najvýznamnejším odvetvím je strojárstvo. Zameriava sa výrobu lodí, zváracích strojov a rôznych iných prístrojov. Ďalším odvetvím je chemická výroba, jej produktami sú napríklad niektoré druhy liekov, chemikálie, čistiace prostriedky a podobne. Rozvinuté je aj potravinárstvo. Vynikajúca gastronomická ponuka je spojená s domácimi plodinami. Chorvátskymi špecialitami sú pečené voly a barany. Medzi najobľúbenejšie jedlá pri rôznych prílezitostiach patrí pečené jahňa, pečené prasa, grilované ryby, kalamáre na rôzne spôsoby, ražniči, čevapčiči, mleté grilované mäso, údená šunka, ovčí syr a mnoho ďalších. Dôležitý je aj textilný priemysel. Najhlavnejšie priemyselné strediská sú Zahreb a Rijeka.

· Neodmysliteľnou súčasťou Chorvátska je cestovný ruch. Turistov lákajú prekrásne čisté pláže, jaskyne a rôzne národné parky. Najkrajším chorvátskym národným parkom sú Plitvické jazerá na rieke Korana, ktorý je tvorený 16 jazerami spojenými vodopádmi. Patrí do Svetového prírodného dedičstva.
· Chorvátsko je krajinou s bohatou históriou. Do roku 1918 bolo súčasťou Rakúsko – Uhorska, neskôr patrilo do Kráľovstva Srbov a Slovincov, od roku 1929 do Juhoslávie. Súčasná chorvátska republika bola založená v roku 1990 a medzinárodne uznaná až v roku 1992.
· Nároky na Slavóniu viedli k vojne medzi Srbskom a Chorvátskom. Mnoho sídel, pamiatok, hotelov a prírodných krás bolo zničených. Srbská armáda postupne vybojovala veľkú časť územia a vznikla Krajina – srbská republika. V roku 1995 však po ďalších bojoch získali Krajinu Chorváti a oblasť východnej Slavónie im patrí dodnes.
 
Podobné referáty
Chorvatsko SOŠ 2.9960 1362 slov
Chorvátsko SOŠ 2.9339 1928 slov
Chorvátsko SOŠ 2.9704 490 slov
Chorvátsko SOŠ 2.9568 220 slov
Chorvátsko SOŠ 2.9682 5197 slov
Chorvátsko SOŠ 2.9533 712 slov
Chorvátsko SOŠ 2.9526 657 slov
Chorvátsko GYM 2.9152 2676 slov
Chorvátsko 3.0000 632 slov
Chorvátsko GYM 2.9756 103 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.