referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dominik
Utorok, 4. augusta 2020
Sydney
Dátum pridania: 17.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ivushqa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 983
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 11.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 19m 50s
Pomalé čítanie: 29m 45s
 
V roku 1788, pristál v zátoke pri austrálskom pobreží terajšej Sydney kapitán prvej flotily Arthur Philip, Tohto času priviezol 1023 ľudí, z toho 751 trestancov dnes sa populácia Austrálie blíži k 20 miliónom, pričom Sydney ako najväčšie mesto Austrálie má okolo 4 milióny obyvateľov. Hlavné mesto Nového Južného Walesu je celosvetovo uznávané ako jedno z najvznešenejších a jeho 3 hlavné symboly sú veľkolepý prístav, neodmysliteľná budova Sydney opery a známy most.

Sydney, prvá trvalo osídlená osada Európanmi v Austrálií a dnes je najväčšia metropola krajiny, s okolo 4 miliónmi obyvateľov. Sydney je sídlo vlády a hlavné mesto štátu Nový Južný Wales (NSW), najľudnatejší a ekonomicky najdôležitejší štát. Mesto je dynamické kultúrne centrum s mnohoodvetnou ekonomikou, zameranou na služby obyvateľstvu, turistiku, priemyselnú výrobu a medzinárodný obchod. Prístav je jedným z vedúcich centier obchodu ázijsko – pacifického regiónu. Mesto sa nachádza na juhozápadnom pobreží Austrálie na Port Jackson, ktorý je situovaný v Tasmánskom mori.

Mesto Sydney bolo založené 26. januára 1788 ako britská trestanecká kolónia. Britská vláda posielala lode s trestancami z preplnených britských väzníc až do polovice 19. storočia. Rôznorodé obyvateľstvo je výsledkom imigrácie z mnoho iných zemí, čo sa odráža na pulzujúcom mestskom kultúrnom živote. Sydney je jedným z najvyhľadávanejších turistických miest, a preto je turistika vedúci priemysel v meste. Mesto hostilo letné olympijské hry 2000, čo posilnilo jeho obraz ako brána do Austrálie
Počasie

Sydney má stredne vlhkú klímu so 4 zreteľnými ročnými obdobiami. Pretože mesto sa nachádza na južnej pologule, jeho obdobia sú opakom toho na severnej polugule.Vrchol leta tu pripadá na január. Vtedy sa tu priemerné denné teploty pohybujú okolo 26˚C. V júli, najchladnejšom mesiaci v roku, sa priemerná denná teplota pohybuje okolo 16˚C. Vysoké a nízke teploty sú trochu viac extrémne vo vnútrozemských predmestiach, ktoré sa nachádzajú ďalej od zmierňujúceho vplyvu prístavu Jackson. Priemerné ročné zrážky 1222 mm sú rovnomerne rozmiestnené po celý rok, s mierne suchým obdobím na jar. Zrážky sa tu väčšinou vyskytujú vo forme dažďov, hoci hrozné búrky s krupobitím a s prietrhom mračien sa tu vyskytujú aj niekoľkokrát ročne. Sneh je extrémne vzácny, ale mrazy sú bežné vo vnútrozemských predmestiach počas chladnejších mesiacov.

Obyvateľstvo
Obyvatelia Sydney sa nazývajú „Sydneysiders“. V roku 1996 mala táto veľkomestská aglomerácia 3,27 miliónov obyvateľov. Asi 22 000 z týchto ľudí žije v centre mesta. Konurbácia Sydney spolu s centrálnym pobrežím a časťami Newcestle a Wolongong, nazvaná ako Sydney Statistical Division, mala roku 1999 už 4,04 miliónov obyvateľov. Táto konurbácia zhlukuje asi 2/3 obyvateľstva štátu Nový Južný Wales.
Význam imigrácie v raste mesta sa odráža v mnoho mestských etnických skupinách. Imigrácia pred 2. svetovou vojnou bola väčšinou z Veľkej Británie a Írska. Ihneď po vojne to bolo z Veľkej Británie, severozápadnej, južnej a východnej Európy a taktiež z Ázie.
V meste je veľmi veľa nových prisťahovalcov, a preto austrálska vláda zaviedla veľmi prísne kritériá na udelenie víz.

História
Pred príchodom európskych osadníkov, oblasť dnešného Sydney bola obývaná odhadovaným počtom 3 000 obyvateľov z kmeňov Cadigal (tiež známy ako Eora), Dharwal, Dharug, Gandangara a Guringai. Tieto kmene Aboriginov viedli omnoho viac urovnaný život ako vnútrozemské kmene a potravu získavali z morských zdrojov. Tieto kmene úplne upadli po príchode prvých britských obyvateľov v roku 1788. Domorodci upadali v dôsledku stálych bojov s prisťahovalcami, ktorí tiež prinášali nové choroby z Európy. Boli vlastne okradnutí o svoju zem. V roku 1789 nastala epidémia kiahní, ktorá zahubila približne polovicu pôvodného obyvateľstva. Spočiatku boli strety medzi domorodcami a kolonistami pokojné, ale od roku 1790 začali ozbrojené konflikty, ktoré sa tiež nazývajú vojny Hawkesbury. Do konca 18. storočia bolo málo zostávajúcich domorodcov presťahovaných do okrajových častí vtedajšieho osídlenia.

Mesto
Centrálne Sydney sa rozprestiera okolo zátoky Sydney Harbour. Delí sa na 4 časti. Centrum, za ktorého najstaršiu časť sa považuje The Rock a Circular Quay, je obchodná a administratívna štvrť. Západne od neho leží Darling Harbour, zahrňujúci tiež známu Čínsku štvrť (Chinatown). Botanická záhrada a The Domain vytvárajú zelenú oázu takmer v srdci mesta. Východne odtiaľto narazíte na King Cross a Darlinghurst, ohnisko kaviarenskej kultúry a Paddington, štvrť, ktorá si udržala očarujúcu atmosféru 19. storočia.

The Rocks a Circular Quay
Nábrežie Circular Quay sa často prezýva „kolíska Austrálie“. V januári 1788 práve v týchto miestach pristála pri brehu Prvá flotila s trestancami, vojakmi a úradníkmi a bola vyhlásená britská kolónia Nový Južný Wales. Tieto miesta sú tiež centrum silvestrovských osláv. The Rocks sú pobrežné priestory v centre mesta, kde nájdete skvele obnovené historické budovy. Je tu široký výber jedální, reštaurácií, miest na nakupovanie a zábavu. Hovorí sa, že každý kto navštívi Sydney, musí sa prísť pozrieť aj na The Rocks. Táto časť, pomenovaná poľa rozľahlých útesov, ktoré boli kedysi jej dominantou, zohrala kľúčovú rolu v rozvoji mesta. V roku 1788 vybudovala Prvá flotila pod velením guvernéra Phillipa provizórne obydlie na pobreží. Trestanci sa ťažkou prácou pričinili o trvalejšiu zástavbu vo forme hrubo vytýčených ulíc. The Argyle Cut, cesta vytesaná do skaly iba kladivom a dlátom, sa začala vytvárať roku 1843 a dokončená bola o 18 rokov neskôr. Až do začiatku 20. storočia bolo The Rocks zamorené rôznymi chorobami. Ulica, dnes známa ako Suez Canal (Suezský prieplav), sa kedysi nazývala Sewer`s Canal (Odpadová stoka). Štvrť si dodnes uchovala ducha a kolorit koloniálnych čias. Prvou európskou stavbou na tomto prominentnom mieste bol veterný mlyn.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Sydney SOŠ 2.9644 1006 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.