referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ervín
Nedeľa, 21. apríla 2024
Európa
Dátum pridania: 28.11.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: PINHEAD
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 483
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Európa je druhým najmenším svetadielom. Tvorí západný výbežok rozľahlej eurázijskej pevniny. V severnej a západnej časť Európy sa rozprestierajú staré horské masívy, z ktorých najväčšie výšky dosahujú južné situované Alpy. Veľká časť obyvateľov žije na husto osídlenej Severoeurópskej nížine, ktorá zasahuje od južného Anglicka cez Francúzsko a Nemecko až do Ruska.

Obyvateľstvo:
V Európe žije vyše 700 miliónov ľudí, z toho veľká časť v mestách. V Belgicku a Holandsku tvorí mestské obyvateľstvo takmer 90%. V južnej a východnej časti Európy žije väčšina obyvateľstva na vidieku. Krajiny severnej Európy majú najmenej obyvateľov, pretože v niektorých oblastiach je príliš chladno na život.

Politika:
V 18. a 19. storočí, v období priemyselnej revolúcie, počet obyvateľov Európy rýchlo rástol. V 20. storočí Európu postihli vojny, ktoré zmenili jej politickú mapu. V rokoch 1989-1991 krajiny za „železnou oponou“ poznačila vlna politických reforiem: v krajinách východnej Európy a bývalého Sovietskeho zväzu padli komunistické vlády. V západnej Európe krajiny európskej únie diskutuje o užších politických a hospodárskych vzťahoch.

Životná úroveň:
Životná úroveň v krajinách východnej Európy je vo všeobecnosti oveľa nižšia ako v krajinách západnej Európy. Aj najprosperujúcejšie krajiny však majú problém s bezdomovcami a nezamestnanosťou.

Priemysel:
V západnej Európe sa nachádzajú niektoré z najvyspelejších krajín sveta. V krajinách s tradíciou priemyslu, napríklad vo výrobe železa a ocele, ku ktorým patrí Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia, hutníctvo teraz nachádza ľahký priemysel, napríklad výroba počítačov a služby, ako je bankovníctvo a poisťovníctvo. V krajinách východnej Európy priemysel desaťročia dotoval štát. Mnohé z tamojších tovární sú zastarané a potrebujú investície na modernizáciu svojich zariadení a výrobných technológií.

Poľnohospodárstvo:
Najvýznamnejšou poľnohospodárskou oblasťou Európy je severoeurópska nížina, kde je úrodná pôda a výdatné zrážky umožňujú pestovať rozličné druhy plodín. Z obilnín je najrozšírenejšia pšenica, pestuje sa aj široká škála ovocia a zeleniny. V celej Európe je rozšírený chov hovädzieho dobytka na mlieko a mäso. V južných oblastiach pri Stredozemnom mori sú vhodné podmienky na pestovanie citrusových plodín a olív. Severnú Škandináviu pokrývajú lesy, vo vrchoch na Britských ostrovoch je rozšírený chov oviec.

Zdroje nerastných surovín:
V Európe je iba niekoľko väčších ložísk nerastov s obsahom kovov. Väčšina z nich bola vyťažená v 19. storočí pre potreby priemyslu. Sú tu veľké ložiská ropy, zemného plynu a uhlia – plyn v Severnom mori a ropa vo Volžskej panve. Zásoby uhlia sa neustále zmenšujú.

Podnebie:
Európa má mierne podnebie s niekoľkými klimatickými extrémami. Celkom na severe európsky kontinent presahuje severný polárny kruh. V tejto oblasti je podnebie teplé a vlhké v dôsledku pôsobenia teplého morského prúdu (Golfský prúd). Krajiny na pobreží Stredozemného mora, ako napríklad Taliansko a Španielsko, sa vyznačujú dlhým horúcim letom a malým množstvom zrážok, čo niekedy spôsobuje nepríjemné suchá.

Povrch:
Povrch Európy je tvarovo i výškovo rozmanitý. Má zo všetkých pevnín najnižšiu priemernú nadmorskú výšku 290m. V poslednej ľadovej dobe ľadovce vyhladili severozápadnú časť Európy. Alpy sú mladšie a rozoklanejšie – vyvrásnili sa, keď sa Afrika zrazila s Európou. Severoeurópska nížina je pokrytá hrubou vrstvou úrodnej pôdy, ktorá umožňuje pestovanie rozličných poľnohospodárskych plodín.
 
Podobné referáty
Európa SOŠ 2.9067 733 slov
Európa SOŠ 2.9835 963 slov
Európa SOŠ 2.9817 505 slov
Európa GYM 2.9287 900 slov
Európa GYM 2.9609 452 slov
Európa GYM 2.9736 658 slov
Európa 2.9455 521 slov
Európa 2.9409 552 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.