referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Utorok, 28. mája 2024
Doprava
Dátum pridania: 03.01.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: moncika
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 307
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Doprava sa delí na cestnú, lodnú, železničnú a leteckú, ďalej na osobnú a nákladnú.
Koleso prvý raz použili približne pred 5 000 rokmi v Mezopotámii.
Poznáme veľa druhov dnešných cestných dopravných prostriedkov – osobné autá, motocykle, nákladné autá, trolejbusy, autobusy, cisternové autá, kamióny atď.
Prvé autá vyzerali ešte ako koňmi ťahaný kočiar. Vyrábali ich od roku 1855 Benz a Daimler. Aj dnešné, moderné autá sa skladajú z motora, prevodovky, podvozka, volantu, bŕzd a kolies. Priekopníkom a zakladateľom automobilového priemyslu i sériovej výroby áut bol Henry Ford.

Sieť kvalitných ciest, mostov a tunelov je dôležitá pre hospodárstvo každej krajiny. Vozovky sú väčšinou asfaltové a betónové. Autostrády majú železobetónový podklad, veľké križovatky sú vybavené podjazdmi, nadjazdmi. Stavbu tunelov vo väčšom rozsahu umožnila až výroba výbušnín.
Vo veľkých mestách v čase špičky často dochádza k dopravným zápcham.
Lodná doprava je historicky najstaršou (a dodnes najlacnejšou) formou dopravy. Prvé plavidlá sa poháňali veslami (veslice) a energiou vetra (plachetnice). Nahradením plachiet parným strojom sa lode (parníky) stali nezávislými od počasia. 20. storočí sa používala parná turbína a dieselový motor. Dnes využívajú atómovú energiu.

V nákladnej doprave sa využívajú kontajnery, ktoré sa dajú rýchlo naložiť a vyložiť. Na prevoz tekutín, napr. ropy, slúžia obrovské tankery. Námornú dopravu urýchľujú aj prieplavy a kanály (suezský a Panamský prieplav).
Železničná doprava vznikla začiatkom 19. storočia v Anglicku. Prvé parné lokomotívy ťahali v baniach vozíky s uhlím. Neskôr sa budovali tzv. konské železnice na prepravu osôb. Parnú lokomotívu skonštruoval Stephenson. Parné lokomotívy v Amerike sa v 20. storočí nahradili dieselovými, dieselelektrickými a elektrickými.
Letecká doprava je najmladšia a, samozrejme, i najrýchlejšia. Prvé motorové lietadlo bratov Wrightovcov vzlietlo roku 1903.

Jednotlivé mestá a kontinenty spájajú husté letecké linky
Letecká doprava sa riadi zo zeme z riadiacej veže. Tu pracujú dispečeri, ktorých práca je mimoriadne náročná a zodpovedná. Napriek občasným leteckým katastrofám je letecká doprava bezpečnejšia než cestná.
Posádku lietadla tvorí kapitán a druhý pilot, navigátor, stewardi, letušky.
 
Podobné referáty
Doprava SOŠ 2.9509 225 slov
Doprava SOŠ 2.9543 388 slov
Doprava SOŠ 2.9726 838 slov
Doprava SOŠ 2.9536 567 slov
Doprava GYM 2.9490 740 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.