referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Fedor
Pondelok, 15. apríla 2024
Srí Lanka
Dátum pridania: 03.01.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: davo7
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 350
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Ostrovný štát, ktorý leží v Indickom oceáne. Jeho centrálnu časť zaberá pohorie budované starými horninami, ktoré lemujú pahorkatiny a roviny. Najvyšším vrchom je PIDURUTALAGALA (2524 m n. m.). Asi 30 km dlhý rad ostrovčekov (Adamov most) spája štát s Indiou. Názov krajiny je sinhálskeho pôvodu a znamená žiariaca, svietiaca krajina.

Bývalá britská kolónia Cejlón (v preklade levia krajina) získala nezávislosť roku 1948. Ostrov je bohatý na nerastné suroviny (sľuda, rudy, drahé kamene, grafit, tórium obsahujúce piesky). Priemysel reprezentujú odvetvia čiastočne spracujúce poľnohospodárske produkty (koža, cukor, tabak) a rýchlo sa rozvíjajúca chemická výroba. Krajina musí dovážať potraviny (ryža, maniok, zelenina). Z plantáží získané produkty naopak vyvážajú (čaj, škorica, kaučuk). Chov zvierat má menší význam. Dôležitý je lov perlorodiek a koralov.

Nemalý význam má aj ťažba dreva vzácnych stromov. Každoročne sa zvyšujú príjmy z cestovného ruchu.
Podnebie Srí Lanky je ovplyvňované tropickými monzúnmi. Preto má ostrov nerovnomerné rozloženie zrážok počas roka. Na juhu Srí Lanky je vlhké rovníkové podnebie. V lete je pre režim počasia rozhodujúci juhozápadný vlhký monzún. Ten prináša vlahu z Indického oceánu a výdatné lejaky. Nastáva obdobie dažďov, ktoré trvá do novembra. Juhozápadné monzúny často dosahujú silu víchrice. Od októbra do februára vanie z chladnej Ázie smerom k pobrežiu suchý, chladnejší monzún. Smer jeho prúdenia je od severu až severovýchodu. Preto je aj severovýchodná časť Srí Lanky najsuchšia. Prechodne, od marca do júna, pevninský monzún slabne. Priemerná ročná teplota sa na ostrove pohybuje od 27-30°C.

Vysoké teploty sú pred príchodom letného monzúnu. Vtedy je v tejto časti horúco a teplota sa "šplhá" k 40°C. Ich maximum je približne v máji. Nástup letného monzúnu znižuje teploty, ale zvyšuje množstvo zrážok. V máji sem-tam zaprší, ale pravý
monzún prichádza v polovici júna. Najmä na náveterných stranách môže ročne spadnúť 200-2400 mm zrážok. Severovýchod ostrova je oveľa suchší. Na juhozápade ostrova rastú vlhké tropické pralesy, v dôsledku veľkého množstva zrážok a vysokých teplôt. V Bengálskom zálive sa často vyskytujú tropické cyklóny. Tie spôsobujú často katastrofálne záplavy. Teplota mora má po celý rok 27-29°C. V období dažďov - počas letného monzúnu prší v priemere 11-19 dní v mesiaci

Srí Lanka má tri veľké prístavy, dva na juhu a jeden severe .
 
Podobné referáty
Srí Lanka SOŠ 2.9777 458 slov
Srí Lanka 2.9847 762 slov
Srí Lanka GYM 2.9930 360 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.