referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Nedeľa, 28. novembra 2021
Bangladéš
Dátum pridania: 18.01.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lejto
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 347
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Hlavné mesto : Dháka
Rozloha : 143 998 km2
Počet obyvateľov : 120 433 000
Úradný jazyk : bengálsky
Hlavné náboženstvá : moslimské 87 %,
hinduizmus 16 %,
ostatné 1 %
Zriadenie : pluralitná demokracia
Mena : taka
Gramotnosť dospelých : 37 %
Priemerná dĺžka života : 52 rokov
Počet obyvateľov na 1 lekára : 6670

Roku 1971 sa Východný Pakistan odtrhol od Západného a stal sa nezávislým Bangladéšom. Podobne ako Pakistan ostal z väčšej časti moslimským štátom. Bangladéš patrí medzi najchudobnejšie a najľudnatejšie krajiny sveta. Sužujú ho časté cyklóny a záplavy, ktoré zapríčiňujú nesmierne škody najmä pozdĺž pobrežia. Podnikajú sa opatrenia na reguláciu záplav, spomalenie rastu obyvateľstva a modernizáciu priemyslu a poľnohospodárstva.

Jutovník
Juta sa na Bangladéši nazýva zlaté vlákno. Získava sa zo stoniek jutovníka, odolnej vláknitej rastliny, ktorá sa pre roľníkov stala hodnotným zdrojom príjmu. Z juty sa vyrába vrecovina, laná a podklad na koberce. Tradične bola juta najdôležitejšou exportnou surovinou Bangladéša, ale dnes čelí konkurencii umelých vlákien. Hlavnou plodinou krajiny je ryža. Dôležitými vývoznými artiklami sú aj čaj a cukrová trstina.

Život v meste
V mestách žije asi jedna pätina obyvateľstva Bangladéša. Sídlia najmä v hlavnom meste Dháke a v dvoch prístavných mestách Chittagongu a
Khulne. Obyvatelia miest majú vyššiu životnú úroveň ako obyvatelia vidieku. Majú lepšie domy, tečúcu vodu a elektrinu. Keďže sa mestá prepĺňajú ľuďmi, ktorí prichádzajú za prácou, na perifériách vznikajú slumy, v ktorých sú veľmi zlé životné podmienky.

Starostlivosť o zdravie
Napriek programom vlády, ktoré sa týkajú zdravotnej starostlivosti, je veľmi vysoká detská úmrtnosť najmä vo vzdialených poľnohospodárskych oblastiach. Spôsobuje ju väčšinou zlá výživa a nepitná voda, ktoré pomáhajú šíriť rôzne choroby, ako napríklad cholera. Po krajine cestujú skupiny zdravotníkov, ktorý očkujú ľudí, poučujú ich o správnom stravovaní a o antikoncepcii.

Rozvodnené rieky
Väčšina Bangladéša leží v delte Troch najväčších riek : Gangy, Brahmaputry a ich spojeného toku Meghny. Počas monzúnov (od júna do októbra) sa rieky rozvodnia. Keď klesnú, zanechajú po sebe obrovské množstvo nánosov, ktoré zúrodňujú pôdu. Záplavy však môžu spôsobiť aj ohromné škody, pripraviť o život ľudí a zvieratá, zničiť ich domovy a úrodu. Napriek týmto rizikám väčšina Bangladéšanov žije v malých dedinkách v povodňovej oblasti.

Lode
Lode sú životne dôležitým dopravným prostriedkom. Ľudia sa plavia vo všetkých typoch plavidiel, ktoré sú často veľmi preplnené. Veľké plte sa používajú na prepravu juty, bambusu a iných tovarov.
 
Podobné referáty
Bangladéš SOŠ 2.9128 486 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.