referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Drahomír
Utorok, 16. júla 2024
Taliansko
Dátum pridania: 26.01.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: matisekxy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 890
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
Rozloha je 301 000 km².
Svojím tvarom sa podobá na čižmu. Apeninský polostrov, ktorý krajina zaberá, je 800 km dlhý a zasahuje hlboko do Stredozemného mora. Vysoké horstvá pokrývajú tri štvrtiny štátu.

Alpy na severe ako hradby oddeľujú Taliansko od ostatnej Európy. Od severu na juh prechádzajú celou krajinou Apeniny. Taliansky ostrov Sardínia tvoria vysoké a staré pohoria.Taliansku patrí aj ostrov Sicília. Je to najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Týči sa tam najväčšia činná európska sopka Etna(3 334). Často tam bývajú zemetrasenia. Taliansku patria ešte malé ostrovy: Ustica, Stromboli, Lipari, Vulcano, Elba, Toskánske ostrovy, Agadské ostrovy, Pantteleria, Pelagické ostrovy, Asinara, Capri. Na Sicílií sú najväčšie mestá Palermo, Messina, Catania a na Sardínií Cagliar.

Taliansko susedí na severe so Švajčiarskom a Rakúskom, na severozápade s Francúzskom, na severovýchode so Slovinskom,na východe ho obmýva Jadranské more, na západe Tyrrhenské more, na severozápade Ligúrske more, na severe Iónske more, na západe Sicílie a na juhu Sardínie je Stredozemné more. Medzi Sicíliou a Tuniskom je Sicílsky prieliv, medzi Sardíniou a Korzikou je Bonifácky prieliv, medzi Sicíliou a polostrovom Taliansko je Messinský prieliv, medzi Talianskom a Albánskom je Otrantský prieliv, medzi Sicíliou a ostrovom Malta je Maltský prieliv. Taliansko má skoro okolo celého územia zálivy: pri meste Janov je Janovský záliv, pri meste Gaeta je Gaetský záliv, pri meste Salerno je Salernský záliv, pri meste Tarent je Tarentský záliv, pri meste Benátky je Benátsky záliv. Rieky v Taliansku sú: Pád 652 km -najdlhšia rieka, Adiža, Tiber a Arno. Najväčšie jazero je Gardské 370 km². Najvyššie vrchy: Mont Blanc(na hranici Talianska a Francúzka) 4 810m,Monte Rosa(Taliansko- Švajčiarsko) 4 634m.

Poľnohospodárstvo
Pádska nížina je široká, plochá kotlina v severnej časti Talianska. Má najúrodnejšiu pôdu v celej krajine. Pestuje sa na nej najmä pšenica, ryža a hlavné druhy obilnín. Všade v Taliansku sa pestuje vinič. Oblasti južnej časti treba zavlažovať aby bola zvýšená úrodnosť. Tam kde je dostatok vody, sa pestujú citrusové plody, olivy a mnohé druhy rajčín. Na Sardínii sa pestuje vinič, na Sicílii sa pestujú olivy, citrusové plody a vinič. V Palerme, v Ríme, v Neapoli a v Janove sa pestuje vinič. V Turíne sa pestujú obilniny a v Miláne ryža.

Priemysel
Taliansky priemysel sa sústreďuje v severnej časti krajiny. Pre Talianov je dôležitý dizajn a sú pyšní na svoje elegantné oblečenie, obuv a nábytok. Mnohé firmy sú malé ale výkonné. Taliansko nemá veľké zdroje nerastných surovín. Na výrobu áut, strojov a iných špičkových zariadení musí suroviny dovážať. Taliansko má rozvinutý priemysel: oceliarsky, chemický a textilný priemysel a výrobu automobilov. Taliansko vyrába autá: Ferrari, Fiat a Lamborghini. V Neapoli je automobilový a hutnícky priemysel
a finančníctvo . V Ríme sa vyrába špičková technika, rozvinuté je bankovníctvo a je tam veľa cestovného ruchu.
V Turíne, v Balogne a v Brescií je automobilový priemysel. V Janove je hutnícky a textilný priemysel a v Cagliari je chemický priemysel.
Obyvateľstvo
Väčšina obyvateľov žije na severe krajiny, najmä v oblasti Pádskej nížiny, ktorú obýva vyše 25 miliónov ľudí. Veľká časť obyvateľov v tomto regióne dosiahla vysokú životnú úroveň. Juh Talianska má skôr vidiecky charakter. Mestá sú tam menšie a život ťažší. Najviac obyvateľov na 1 km² - vyše 200 je od Milána, Benátok po Bolognu, Anconi na východe, od Janova po Florenciu na západe, okolo Ríma, Neapolu, Bari a Tarentu na severe, Palerma, Catanie a Messinie na Sicilií. Vidiecke osídlenie v Taliansku má 31% a mestské osídlenie má 63,5% , Neapol 1,2%, Rím 2,8 % a Miláno 1,5%.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Taliansko SOŠ 2.9109 1760 slov
Taliansko SOŠ 2.9533 1022 slov
Taliansko GYM 2.9615 1050 slov
Taliansko 2.9072 865 slov
Taliansko 2.9724 1904 slov
Taliansko 2.9580 173 slov
Taliansko 2.9508 864 slov
Taliansko GYM 2.9669 2858 slov
Taliansko GYM 2.9838 797 slov
Taliansko 2.9593 903 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.