referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Miloslav
Nedeľa, 3. júla 2022
Bánovce nad Bebravou
Dátum pridania: 06.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: patres
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 343
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Mesto Bánovce nad Bebravou sa nachádza v údolí rieky Bebravy na úpätí Strážovských vrchov v nadmorskej výške 216 metrov. S pričlenenými časťami má mesto takmer 21 tisíc obyvateľov. Prvá písomná zmienka o Bánovciach je z roku 1232. Už v roku 1376 boli Bánovce povýšené na slobodné kráľovské mesto. História mesta je spojená s veľkou husitskou výpravou v rokoch 1431-1433 a pustošením Turkami v roku 1633. V stredoveku boli významným centrom remeselnej výroby, najmä obuvníctva, súkenníctva, stolárstva, klobučníctva a kováčstva. V súčasnosti je v Bánovciach zastúpený strojársky, odevný, nábytkársky, obuvnícky, drevársky a mliekarenský priemysel. Mesto je sídlom nemeckého obuvníckeho koncernu GABOR. K modernému závodu, postavenému na zelenej lúke, vedie samostatná ulica J. Gabora. Vedľa závodu sa nachádza podniková predajňa obuvi.

Zaujímavosti mesta
V Bánovciach sa nachádza viacero kultúrnych a architektonických pamiatok. Centrom mesta je Námestie Ľudovíta Štúra, ktoré v súčasnosti prechádza rozsiahlou rekonštrukciou, aby sa zmenilo na moderne upravenú pešiu zónu. V strede námestia zaujme barokovo upravený kostol Najsvätejšej Trojice z roku 1817, za ním je socha Ľudovíta Štúra s kamenným figurálnym reliéfom. Najvzácnejšou pamiatkou je pôvodne gotický kostol sv. Mikuláša z prvej polovice 15. storočia, ktorý bol neskôr renesančne a barokovo upravený. Stojí na miestnom cintoríne. Zaujímavý je aj meštiansky dom, v ktorom dnes sídli mestský úrad. Bývalá synagóga dnes slúži ako evanjelický kostol. V mestskej časti Horné Ozorovce je klasicistický kaštieľ z roku1817. V Bánovciach sa narodili alebo tu pôsobili viacerí poprední literáti : Janko Jesenský, Elena Čepčeková, Mária Ďuríčková, Rudo Móric a ďalší. Pobyt Janka Jesenského pripomína pamätná doska na dome, v ktorom žil.

Kultúra a šport
Centrom kultúrneho diania je Mestské kultúrne stredisko a Centrum volného času. Športovcom slúži v meste športový areál, v ktorom sa nachádza futbalový štadión, zimný štadión, športová hala, kolkáreň. Mesto ma krytú plaváreň s termálnou vodou, v lete slúži aj termálny bazén v lokalite Pažiť. V mestskej časti Dubnička sú vybudované tenisové kurty a fitnes centrum. Turistiky zaujímavá je Uhrovská dolina s rekreačnou oblasťou Striebornica a ruinami hradu. Okolie Bánoviec vyniká bohatstvom bukových, dubových a borovicových lesov s vynikajúcimi poľovnými revírmi. Na svoje si prídu aj hubári, vodná nádrž Prusy zasa poskytuje možnosť rybolovu.
 
Podobné referáty
Bánovce nad Bebravou SOŠ 2.9726 436 slov
Bánovce nad Bebravou SOŠ 2.9949 360 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.