referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kvetoslava
Nedeľa, 24. októbra 2021
Spojené štáty americké
Dátum pridania: 24.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: enjoy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 405
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.6
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 12m 40s
Pomalé čítanie: 19m 0s
 
Národné motto:In God We Trust (Dôverujeme Bohu)
E pluribus unum (Z mnohých jeden)
Oficiálny názov( dlhý) - United States of America, ( krátky):United States

Úradným jazykom je angličtina. Hlavné mesto USA je Washington, DC a najväčšie mesto New York City. Hlavou štátu je George Bush, a prezident je zároveň i predsedom vlády. USA susedí s Mexikom a Kanadou. Štátna hymna - The Star-Spangled Banner.Spojené štáty americké (skratka USA), (po anglicky United States of America, sú federatívny štát v Severnej Amerike a rozkladajúci sa od Atlantického po Tichý oceán a na niektorých tichomorských ostrovoch (napríklad Havaj).Spojené štáty sa skladajú z 50 štátov, federálneho územia s hlavným mestom a sídlom vlády a Kongresu (Dištrikt Kolumbia), a ďalších viac či menej samosprávnych území (Portoriko, Severné Mariány, Guam, Americké Panenské ostrovy, Americká Samoa a ďalšie).GeografiaPolohaSpojené štáty americké ležia v Severnej Amerike. Ich brehy obmýva z východu Atlantický oceán a zo západu Tichý oceán.

Štát Aljaška leží v severnej časti kontinentu a je zo severu obmývaný Severným ľadovým oceánom. Aljašku oddeľuje od Euroázijského kontinentu Beringov prieliv. Medzi najznámejšie polostrovy patrí Florida na juhu USA, ktorý oddeľuje Mexický záliv od Atlantického oceánu. Zo severu majú USA spoločnú hranicu s Kanadou a na juhu s Mexikom. Floridský prieliv oddeľuje USA od ostrovného štátu Bahamy a od Kuby.Základom Severnej Ameriky je starý kanadský štít. Rozprestiera sa v severovýchodnej časti kontinentu. Jeho stredná časť je preliačená a tvorí dno Hudsonovho zálivu. Pozostáva z veľmi starých premenených a vyvretých hornín. V súčasnosti sa podsúva tichooceánska litosférická doska pod západný okraj dosiek amerických kontinentov.

Zároveň sa Južná Amerika pohybuje smerom k Severnej. V dôsledku pohybov litosferických dosiek vznikla vysoká horská hradba, ktorá sa tiahne od Aleutských ostrovov pri Aljašskom polostrove až po Ohňovú zem. Kordillery začínajú Aljašským chrbtom (najvyšší bod Mount McKinley - 6194 m) a tiahnu sa na juh v dvoch výrazných pásmach. Pri pobreží Tichého oceánu sú to Pobrežné vrchy a vo vnútrozemí Skalnaté vrchy. Medzi jednotlivými pásami Kordiller sa rozprestierajú zníženiny a plošiny, napr. Coloradská plošina, Veľká panva. Najnižšie položené miesto Ameriky leží v USA a je ním Údolie smrti (Death Valley). Táto preliačina je 86 m pod úrovňou hladiny mora. Svoje meno dostala podľa nehostinných podmienok pre život (púšť bez vody s veľkými horúčavami, v tieni namerali až 57°C). Pozdĺž východného pobrežia sa tiahne staré pohorie Apalačské vrchy.

Medzi Apalačskými vrchmi a Atlantickým oceánom sa rozprestiera Pobrežná nížina. Mexický záliv lemuje Mississippská nížina. Medzi Apalačskými vrchmi a Kordillerami sa postupne od východu rozprestierajú Centrálne roviny a Veľké prérie.VodstvoVäčšia časť územia USA patrí do úmoria Atlantického oceánu. Vlievajú sa doňho veľtoky ako Mississippi, s prítokom Missouri (najdlhšia riečna sústava USA -6212 km), Rieka svätého Vavrinca, Rio Grande. Tichý oceán prijíma väčšinou kratšie toky tečúce z Kordiller. Medzi významnejšie patria rieky Columbia a Colorado.V USA nájdeme aj mnoho jazier. Ľadovcového pôvodu sú Veľké kanadské jazerá (Horné jazero, Michiganské jazero, Hurónske jazero a jazero Ontario), ktoré tvoria najväčšiu zásobáreň sladkej vody na svete a prírodnú hranicu medzi USA a Kanadou. Veľké soľné jazero sa rozprestiera v bezodtokovej oblasti medzi Skalnatými vrchmi a Pobrežnými vrchmi. V USA je množstvo vodopádov, no nesporne najznámejšie sú Niagarské vodopády, ktoré ležia medzi Erijským a Ontárijským jazerom.

Vďaka svojej veľkosti USA ležia v niekoľkých významných podnebných pásmach. Severná časť územia leží v miernom pásme, je však chladnejšie a vlhkejšie ako v Európe. Spôsobuje to studený Labradorský prúd, ktorý obmýva severovýchodné a východné pobrežie. Centrálne roviny a Veľké prérie majú v závislosti od vzdialenosti od Atlantického oceánu čím ďalej, tým menej zrážok. Južná časť USA leží v príjemnom subtropickom podnebnom pásme a Mexický záliv, polostrov Florida v tropickom pásme. Výnimku tvoria vysoko položené pohoria a plošiny, kde je podstatne chladnejšie, prejavuje sa tam výšková stupňovitosť. Aljaška leží v studenom pásme a Havajské ostrovy v tropickom pásme. Tvárnosť povrchu Ameriky umožňuje takmer bezprekážkový presun vzdušných más zo severu na juh a naopak. Preto sú časté najmä vpády arktického vzduchu z vyšších zemepisných šírok až do oblasti Mexického zálivu.

Prúdeniu v rovnobežkovom smere prekážajú horské bariéry Kordiller. Preto vlaha, ktorá by sa s prúdiacim vzduchom dostávala do vnútrozemia Ameriky od Tichého oceánu, vyprší sa nad oceánom, úzkou pobrežnou nížinou a nad náveternými svahmi tichooceánskeho pásma.V zozname sa nachádza 20 najväčších miest v Spojených štátoch podľa počtu obyvateľov (na základe údajov zo sčítania obyvateľstva v roku 2000. New York, štát New York - 8,008,278Los Angeles, Kalifornia - 3,694,820Chicago, Illinois - 2,896,016Houston, Texas - 1,953,631Philadelphia, Pennsylvania - 1,517,550Phoenix, Arizona - 1,321,045San Diego, Kalifornia - 1,223,400Dallas, Texas - 1,188,580San Antonio, Texas - 1,144,646Detroit, Michigan - 951,270San Jose, Kalifornia - 894,943Indianapolis, Indiana - 791,926San Francisco, Kalifornia - 776,733Jacksonville, Florida - 735,617Columbus, Ohio - 711,470Louisville, Kentucky - 693,604Austin, Texas - 656,562Baltimore, Maryland - 651,154Memphis, Tennessee - 650,100Milwaukee, Wisconsin - 596,974Politické usporiadanieAdministratívne členenieSamotné Spojené štáty sa skladajú z:
● 50 štátov (state / mn. č. states)
● jedného federálneho dištriktu (Dištrikt Kolumbia, v ktorom leží federálne hlavné město Washington, spadá priamo pod jurisdikciu Kongresu, nespadá pod žiadny štát a oficiálne nie je štátom, aj keď býva medzi štáty často zaraďovaný)
● indiánskych rezervácií (postavenie sporné) a
● atolu PalmyraSekundárne k USA patria aj ostatné ostrovné územia Pri podpísaní americkej Deklarácie nezávislosti sa Únia skladala z 13 zakladajúcich štátov, ktoré boli dovtedy britskými kolóniami. Počet štátov sa potom rozrástol pri expanzii na západ, dobytím či nákupom nových území americkou vládou a delením existujúcich štátov.Zemská plocha ovládaná USA má nasledujúce oficiálne členenie:Štáty (podľa abecedy):

*Alabama*Aljaška*Arizona*Arkansas*Colorado*Connecticut*Delaware*Florida*Georgia*Havaj*Idaho*Illinois*Indiana*Iowa*Južná Dakota*Južná Karolína*Kalifornia*Kansas*Kentucky*Louisiana*Maine*Maryland*Massachusetts*Michigan*Minnesota*Mississippi*Missouri*Montana*Nebraska*Nevada*New Hampshire*New Jersey*New York*Nové Mexiko*Ohio*Oklahoma*Oregon*Pensylvánia*Rhode Island*Severná Dakota*Severná Karolína*Tennessee*Texas*Utah*Vermont*Virgínia*Washington*Wisconsin*Wyoming*Západná Virgínia

Federálny dištrikt: *Federálny dištrikt Kolumbia*Indiánske rezerváciePalmyra (atol spravovaný Ministerstvom federálnej pôdy. Železnice zabezpečujú najmä prepravu surovín a potravín. Pri preprave osôb sa presadzujú najmä v prímestských oblastiach.Cestná sieť využíva najrozsiahlejšiu cestnú sieť na svete. Osobné auto je v USA nutnosťou, nie luxusom. Počet osobných áut presahuje 140 miliónov.Väčšina riečnych vodných ciest je vo východnej časti krajiny. Najvýznamnejšie sú na Mississippi a Veľké kanadské jazerá. Námorná doprava sa sústreďuje do východných a južných pobrežných oblastí. Najväčší obrat tovaru má prístav South Lousiana.Letecká doprava má prvoradý význam v preprave osôb. V prepočte na osobokilometre značne prekoná všetky ostatné druhy dopravy. Najväčšie letiská USA aj sveta podľa počtu prepravovaných osôb sú v Chicagu, Atlante, Dallase a Los Angeles.Medzi najvýznamnejšie centrá cestovného ruchu patria veľkomestá (New York, Los Angeles, Las Vegas atď.), na juhu krajiny Florida, na strednom západe Skalnaté vrchy a na západe Kalifornia.

Množstvo turistov navštevuje národné parky, ale aj mnohé atrakcie ako napr. Disneyland, Hollywood atď. Zmiešané a listnaté lesy mierneho pásma pôvodne pokrývali oveľa väčšiu rozlohu v oblasti Veľkých kanadských jazier, Pobrežnej nížiny a Apalačských vrchov. Územia v minulosti odlesnené prvými kolonistami sú dnes opäť zalesňované, pretože ich využívanie na poľnohospodárstvo je ekonomicky nevýhodné.Centrálnu časť tvoria stepi, nazývané tiež prérie, ktoré pokrývajú oblasť Centrálnych rovín a Veľkých prérií a vďaka černozemiam sú intenzívne využívané na poľnohospodárstvo.Tropické dažďové lesy pokrývajú oblasti polostrova Florida (NP Everglades), pobrežie Mexického zálivu. Výrazný nedostatok zrážok má juhozápadná časť USA (štáty Kalifornia, Nevada, Arizona, Nové Mexiko, Texas), kde sa vytvorili púšte, napr. Mohavská púšťa Sonorská púšť.Najpozoruhodnejšie prírodné krásy USA sú chránené ako národné parky. Je ich viac ako 350.

Yellowstonský národný park bol vyhlásený v roku 1872 ako prvý a nachádzajú sa v ňom dobré podmienky pre život bizónov, losov, grizlyov a jeleňov. K najvyšším stromom na Zemi patria sekvoje v NP Sequoia a v Yosemitskom národnom parku. Mammothské jaskyne, ktoré sú najdlhším jaskynným systémom na svete (560 km), ostrov Kodiak, podľa ktorého sa nazýva aj medveď tu žijúci.PAMIATKY A ATRAKCIENew York* Rockefeller Center - komplex mrakodrapov, * Channel Gardens - záhrady s fontánami, * Rockefeller Plaza - so známou pozlátenou Prométheovou fontánou * Empire State Building - leží na Piatej Avenue a 34. ulici. Patrí medzi najznámejšie mrakodrapy sveta.

Má 102 poschodí, 1860 schodov. Celková výška vrátane antény je 448 metrov. * Piata (Fifth) Avenue - luxusná ulica, obľúbené nákupné centrum* Time Square - srdce New Yorku, miesto osláv, divadiel, kín * Broadway - zvláštne miesto, ktoré po rekonštrukcii získalo pôvodnú slávu* Chrysler Building - typický mrakodrap so známym šupinatým špicom* Hlavné sídlo OSN - leží na Prvej Avenue a 42. až 48. ulici* Wall Street - finančné centrum* World Trade Center - dnes zničené po teroristickom útoku * Socha Slobody * Metropolitná opera * Central park - úžasný park s množstvom zelene * Kleopatrin obelisk Múzeá: * Metropolitan Museum of Art * Museum of Modern Art * American Museum of Natural History * Museum of the American Indian * Niagarské vodopády (Niagara Falls) Chicago * Sears Tower - 110 poschodový mrakodrap * Lincoln Park * ZOO Múzeá: * Museum of Science and Industry * Shedd Aquarium * Adler Planetarium * Chirurgické múzeum (Museum of Surgical Sciences) Detroit * Renaissance Center - krásne mrakodrapy * Hart Plaza - námestie s fontánami * ZOO * Dossin Great Lake Museum - múzeum lodných modelov * Rocky Mountains - horské pásmo * Salt Lake City - mesto, ktoré založili mormoni, známe ako usporiadateľ OH * Temple Square - historické centrum mesta * Church Office Building - najväčšia zbierka rodopisov na svete * Yellowstone National Park - nádherný národný park vo Wyomingu * Yosemite National Park - nádherný národný park v Kalifornii * Kings Canyon a Sequoia - ďalšie národné parky v Kalifornii

* Death Valley - Národný park v nehostinných podmienkach údolia smrti *Aljaška - najstudenšia časť USA * Arizona - Barringerov meteoritický kráter so šírkou 1264 metrov a hĺbkou 174 metrov Havaj (Hawaii) - ostrovy s prekrásnou prírodou * Honolulu - hlavné mesto Havajských ostrovov Denver * Mincovňa * Denver Art Museum Seattle * Seatlle Aquarium * Space Needle - dominanta s výškou 185 metrov Boston * John Hancock Tower - mrakodrap * Faneuil Hall - tržnica a obľúbené nákupné miesto Múzeá: * Museum of Fine Arts * Children´s Museum * Isabella Stewart Gardner Museum * Cambridge Harvard - preslávená univerzita*Harward Square - srdce mesta Múzeá: * Fogg Art Museum * Peabody Museum of Archeology and Ethnology * Botanické múzeum * Zoologické múzeum Washington - hlavné mesto s vládnoou štrvťou District of Columbia * Biely dom (White House) * Capitol Hill * Washington Monument - 170 metrov vysoký obelisk * Lincolnov pamätník (Lincoln Memorial) * Jefersonov pamätník (Jefferson Memorial) Múzeá: * Národná galéria (National Gallery of Art) * Národné múzeum letectva * National Museum of Natural History * National Museum of American History

* Baltimore * National Aquarium * Železničné múzeum * Philadelphia * Park nezávislosti (Independence National Historical Park) * Zvon slobody (Liberty Bell) * Miami Beach * Haulover Beach - obľúbená pláž pre surfovanie * Miami * Coconut Grove - umelecká štvrť * Seaquarium * Parrot Jungle * Vizcaya - budova mnohých štýlov Florida * Kennedy Space Center - stredisko pilotovaných vesmírnych letov * Walt Disney World Resort - obrovský zábavný park asi 30 km od Orlanda s atrakciami: Kráľovstvo kúziel, EPCOT centrum, Ríša dobrodružstva, Ríša priekopníkov, Ríša fantázie, Ríša budúcnosti, Lagúna búrok, Ostrov radosti a MGM štúdiá. Atlanta * Peachtree Center - obrovské nákupné centrum * Pomník Martina Luthera Kinga * Múzeum umenia New Orleans - mesto jazzu * Jackson Square * domy Pontalba s typickými železnými zábradliami * Bourbon Street - salóny Dallas - miesto známeho telvízneho seriálu * Pamätník J.F.K. (John Fitzgerald Kennedy Memorial) * Old City Park - skanzen * Dallas Museum of Art Houston * Pennzoil Plaza - stredisko mrakodrapov Múzeá: * Museum of Fine Arts * Museum of Natural Science Santa Fé * Plaza - historické námestie * Museum of New Mexico Phoenix

* Indiánske múzeum (Heard Museum) * Pueblo Grande Museum * Desert Botanical Garden * Grand Canyon - jeden z najúžasnejších kaňonov s dĺžkou 446 km . Horniny kaňonu sú geologickou prehliadkou tunajšieho územia, ktoré bolo formované riekou Colorado. San Francisco * Golden Gate Bridge - najznámejší most * Ghiradelli Square - nákupná štvrť * Palace of Fine Arts * China Town * Japan Town Monterey * Dom spisovateľa Roberta L. Stevensona Los Angeles * Los Angeles Beach - 65 kilometrová pláž od Malibu až po L.A. * Hollywood * Hollywoodský bulvár - s menami hviezd * Sunset bulvár * Beverly Hills - neuveriteľná štvrť * Disneyland * Getty Center - umelecko-kultúrne centrum San Diego * Sea World * ZOO
 
Galéria k článku [11]
Podobné referáty
Spojené štáty americké SOŠ 2.9190 1047 slov
Spojené štáty Americké 2.9212 515 slov
Spojené štáty americké GYM 2.9303 3063 slov
Spojene štáty americké GYM 2.9920 1721 slov
Spojené štáty americké 2.9508 1586 slov
Spojené štáty americké 2.9833 507 slov
Spojené Štáty Americké 2.9895 722 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.