referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Sobota, 21. mája 2022
Londýn
Dátum pridania: 14.08.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Sasik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 903
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 9m 10s
Pomalé čítanie: 13m 45s
 
Londýn (po anglicky London) je hlavné a najväčšie mesto Anglicka a Spojeného kráľovstva. Leží na juhovýchode krajiny pri ústí rieky Temža. Lodnýn je spoločne s mestami New York, Tokio a Paríž označované ako jedno zo 4 najdôležitejších miest na svete.Moderný Londýn tvoria dve starobylé mestá: Londýn a Westminster, ktoré sa zmenili na súčasnú metropolu, v ktorej žije asi 7,5 milióna obyvateľov na ploche väčšej ako 480 km2. História veľkomestaPrvé zaznamenané meno mesta dnes známeho ako Londýn, bolo Londinium. Bola to vtedy osada, ktorú v roku 43 po Kristovi založili rímske légie císara Claudia. V roku 886 sa kráľ Alfréd Veľký podľa legendy zmocnil Londýna a vybudoval ho tak, že sa stal najväčším mestom kráľovstva.Preskočíme až do 18. storočia, keď sa Británia, už zotavená z občianskej vojny, rozvinula v obchodnú a priemyselnú veľmoc.

Londýn sa stal centrom bankovníctva a posilovala sa trieda kupcov a inteligencie. Stále trvajúca námorná prevaha položila základy britského impéria a približoval sa začiatok priemyselnej revolúcie. Rastúca sebadôvera sa odrazila na honosných stavbách a elegantnej móde. Pravdepodobne najväčšia premena Londýna v posledných 100 rokoch bola spôsobená nemeckou Luftwaffe, ktorá bombardovala Londýn počas 2. svetovej vojny. Pri bombardovaní bolo zabitých viac ako 30 000 obyvateľov Londýna a zničených mnoho budov. Následná zástavba na zbombardovaných miestach v 50., 60. a 70. rokoch bola veľmi rozmanitá a viedla k výstavbe domov, ktorých novodobá architektúra sa často nehodí k štýlu pôvodných budov. Dnešný LondýnDnešný Veľký Londýn zahrňuje City a 32 správnych obvodov, vrátane Mesta Westminster. Centrum spoločenského diania Londýna je Westminster, kde sídli väčšina obchodov a zábavných centier. Londýnske City je najväčšie bankové centrum na svete a hlavné obchodné centrum Európy. Londýnsky devízový trh je najväčší na svete, s denným obratom prevyšujúcim 500 miliárd dolárov, čo je viac, ako keby sa spojili devízové trhy New Yorku a Tokia dohromady. Londýn patrí k najviac navštevovaným mestám na svete. Turistické atrakcie sa nachádzajú najmä v centrálnom Londýne.

Patrí medzi nich historické City; West End a jeho známe kiná, bary, kluby, obchody a reštaurácie; Westminster s Westminsterským opátstvom, Buckinghamský palác atď. Ďalej sú to mosty London Bridge, Tower Bridge, hvezdáreň v Greenwichi a ďalšie zaujímavosti, ktorých počet sa zdá byť takmer nekonečný.Centrálny Londýn City of London je hlavným finančným centrom Spojeného kráľovstva a jedným z najdôležitejších na svete. Má iba malé množstvo stálych obyvateľov (asi 7 000), ale počas dňa tu pracuje až 300 000 ľudí.Východný LondýnVäčšina tohto územia je v súčasnosti výrazne prestavovaná ako časť Thames Gateway. Táto oblasť zohrala kľúčovú úlohu v úspešnej kandidatúre na usporiadanie Olympijských hier v roku 2012.Západný LondýnZápadný Londýn zahrňuje elegantné a nákladné rezidenčné oblasti ako Notting Hill, známej z filmu. Južný LondýnV južnom Londýne nájdeme časť ako Wimbledon.Severný LondýnIslington, jedna z najbohatších oblastí severného Londýna je sídlom futbalového klubu Arsenal Londýn.PARKY A ZÁHRADYV Londýne je veľké množstvo otvorených priestranstiev. Deväť kráľovských parkov, v minulosti poľovných revírov, je dnes prístupných verejnosti. Green Park, St James Park, Hyde Park a Kensington Gardens formujú pásmo zelene vo West Ende zatiaľ čo Greenwich Park, Bushy Park a Richmond Park sú oázou kľudu na londýnskych predmestiach.

Väčšina parkov spravovaných londýnskou samosprávou bola vytvorená medzi polovicou 19. storočia a Druhou svetovou vojnou. Najvýznamnejšia záhrada, v ktorej sa platí vstupné je Royal Botanic Gardens.HYDE PARKHyde park je najväčším parkom v centre Londýna. Je dva kilometre dlhý a 900 metrov široký.The Serpentine, plytké umelé jazero, nabáda na člnkovanie, cestičky v parku zase na prechádzky. Alebo si len tak môžete sadnúť na lavičku či niekam do trávy. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na to, čo je pre Hyde Park typické a čo tento park preslávilo po celom svete: Speaker´s Corner na severovýchode parku. Tam sa z každého návštevníka parku môže stať rečník, ak si stúpne na debničku a má okoloidúcim čo povedať.

NAJKRAJŠIE PAMIATKY
TOWER BRIDGETower Bridge je zdvihací most v Londýne nad riekou Temžou. Vedľa neho stojí pevnosť Tower, podľa ktorej dostal most meno. Najprv premosťoval Temžu len London Bridge. Na konci 19. storočia sa však Londýn rýchlo rozrastal a stavali sa ďalšie mosty, ale všetky západne od London Bridge, lebo v priestore na východ bol rušný prístav. Ľudí však bolo čoraz viac a čoskoro museli tisícky áut a chodcov putovať z mesta a doň cez London Bridge. Vybudovanie nového sa javilo ako nevyhnutnosť.Miestne úrady si však lámali hlavu, ako postaviť most po prúde rieky bez toho, aby sa narušil čulý dopravný ruch. Vo verejnej súťaži nakoniec zvíťazil projekt pohyblivého mosta, z dielne mestského architekta Horaca Jonesa a Johna Wolfa Barryho.Stavba mosta začala v roku 1886, trvala osem rokov a drelo na nej 432 stavebných robotníkov. Nebolo to vôbec jednoduché. Na dne rieky museli vztýčiť dva masívne piliere, ktoré podopreli železnú a oceľovú konštrukciu.V čase dokončenia sa Tower Bridge stal najväčším a najdômyselnejším zdvíhacím mostom na svete.

Hydraulické zariadenie používalo paru na pohon obrovských motorov, ktoré zdvíhali rámy mosta hore a dolu. Napriek zložitosti systému trvalo rámom iba minútu zdvihnúť sa do maximálnej polohy 86 stupňov. Londýnčania boli nadšení.Ale len chvíľu. Po slávnostnom otvorení mosta v roku 1894 jeho vzhľad verejnosť odpudzoval. Jonesov pôvodný model bol jednoduchý a pripomínal stredoveké stavby. Ale Jones zomrel v roku 1887 a jeho spolupracovník Barry dodal svoj vlastný umelecký rukopis.Od roku 1994 sa priestory mosta dajú prenajímať na večierky a recepcie. Tower Bridge je 268 metrov dlhý a rozpätie medzi vežami je 60 metrov. Predtým sa zdvíhal viac ako tisíckrát do roka, dnes už menej než 100-krát ročne.Tower Bridge zažil aj dramatické momenty. V roku 1952 musel londýnsky autobus "preskočiť" z jedného rámu na druhý, keď sa začali zdvíhať vo chvíli, keď bol autobus ešte na nich.

TOWER OF LONDON
Neďaleko Tower Bridge sa nachádza podstatne staršia atrakcia, a to obrovská pevnosť, ktorá sa do povedomia Londýnčanov pôvodne zapísala ako väzenie, neskôr ako sklad zbraní, mincovňa a dnes ako úschovňa kráľovských klenotov. Tieto kráľovské klenoty sa snažili ukradnúť ľudia už mnoho krát, ale sú veľmi dobre strážené. Možno aj preto, že ich hodnota je nevyčísliteľná.K Tower of London patria nezameniteľní strážcovia v tradičnej čierno-červenej uniforme a čierne havrany, o ktorých sa dodnes hovorí legenda: pokiaľ tu každodenne budú prilietať tieto havrany, dovtedy bude v Anglicku monarchia.

TRAFALGAR SQUARE
Trafalgarské námestie je námestie v centre Londýna, ktoré svojim názvom pripomína Bitku pri Trafalgare v roku 1805 a víťazstvo britského námorníctva v Napoleonských vojnách. Námestie pôvodne malo niesť meno kráľa Viliama IV.Od dôb Eduarda I. sa toto územie používalo ako kráľovské stajne. Okolo roku 1820 poveril princ Regent architekta Johna Nasha na obnovou tejto oblasti. OPIS NÁMESTIANámestie tvorí rozsiahla centrálna plocha obklopená z troch strán cestnými komunikáciami. Na štvrtej strane sú schody, ktoré vedú do londýnskej National Gallery .V strede námestia stojí Nelsonov stĺp, obklopený fontánami a štyrmi bronzovými sochami levov. Traduje sa, že kov použitý na ich výrobu pochádza z diel francúzskych lodí. Na vrchole stojí socha admirála lorda Nelsona, ktorý velil britskému loďstvu v Bitke pri Trafalgare.V každom rohu námestia sa nachádzajú podstavce. Dva severné boli určené pre jazdecké sochy. Na troch z nich stoja sochy - Juraja IV., Henricha Havelocka a sira Charlesa Jamesa Napiera. Štvrtý podstavec na severozápadnej strane námestia bol určený pre sochu Williama IV., ale z nedostatku finančných zdrojov zostal podstavec prázdny.

ZAUJÍMAVOSTI
HolubyTrafalgarské námestie je veľkou turistickou atrakciou a čiastočne k tomu prispeli i holuby. Obľúbenou činnosťou turistov i londýnčanov bolo ich kŕmenie. Dnes je to však zakázané. BUCKINGHAM PALACEBol postavený v rokoch 1702-1705 pre vojvodu Buckinghamu a od roku 1837 tento impozantný zámok slúži ako londýnska rezidencia kráľovského rodu. Od roku 1993 si možno v lete pozrieť 18 zo 600 elegantných priestorov. Vyzbierané vstupné by malo slúžiť na rekonštrukciu Windsor Place, ktorý roku 1992 vyhorel. Výmenu stráže, CHANGING OF THE GUARDS, sledujú davy zvedavcov (máj-august, každý deň o 11.30 hod). Počas tejto výmeny je na pár minút zastavená aj doprava. BIG BENBežne sa pod týmto menom chápe zvonica budovy parlamentu. V skutočnosti sa tak volá len 13,5 tony ťažký zvon, slávny po celom svete odbíjaním každej štvrťhodiny. Je symbolom Londýna. Od roku 1859 takmer nepretržite meria v Británii čas. Priemer štyroch ciferníkov je 5,5 metra, minútová ručička je dlhá 4,2 metra.Za takmer 150 rokov, odkedy sa hodiny na tejto veži spustili, sa to stalo len párkrát, že sa zastavili. Big Ben pritom sprevádza dlhoročná reputácia naprostej spoľahlivosti, ktorú sa napríklad nepodarilo zničiť ani nemeckej luftwaffe počas druhej svetovej vojny. Hodiny bezchybne odbíjali čas počas celej vojny.

PICCADILLY CIRCUS
Piccadilly Circus: srdce vnútorného mesta: všetky prúdy dopravy aj peších sa valia cez toto úzke námestie. Uprostred zmätku stojí socha Erosa, držiaceho v ruke luk a šíp, ktorý bol pôvodne anjelom lásky k blížnemu. Ale to je už dnes jedno, lebo každý návštevník Londýna sa musí aspoň raz postaviť na schody vedúce k nej. Námestie je známe najmä veľkými svetelnými reklamami a tiež sochou Erosa (správne The Angel of Christian Charity). Námestie obklopujú niektoré zaujímavé budovy, napríklad London Pavillion alebo Criterion Underground. Pod námestím je veľká stanica metra Piccadilly Circus Station. Námestie bolo postavené v roku 1819 ako koniec ulice Regent Street. Slovo "circus" znamená "otvorený kruhový priestor, ktorý spája ulic
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Londýn SOŠ 2.9548 366 slov
Londýn SOŠ 2.9668 918 slov
Londýn SOŠ 2.9579 595 slov
Londýn GYM 2.9950 1500 slov
Londýn 2.9471 624 slov
Londýn SOŠ 2.9767 978 slov
Londýn SOŠ 2.9724 1900 slov
Londýn SOŠ 2.9807 1501 slov
Londýn 2.9854 2454 slov
Londýn 2.9355 2294 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.