referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Štvrtok, 8. decembra 2022
BENELUX
Dátum pridania: 07.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jaja5639
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 808
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
JAZYK

V Belgicku hovorí väčšina obyvateľstva francúzsky alebo flámksy.V Holandsku sa hovorí po holandsky a v luxembursku luxembursky a francuzsky.

OBYVATEĽSTVO

Krajiny Beneluxu majú vyše 25 miliónov obyvateľov, deväť z desiatich ľudí žije v mestách. Najväčšia mestská aglomerácia - Rondstad Holland -je v Holandsku. Tvorí súvislé pásmo od Rotterdamu na juhu k Amsterdamu na severe. V krajinách Beneluxu sú husto obývané aj vidiecke oblasti.

POVRCH

Štáty sú zváčša rovinaté dokonca polovica Holandska je položená nižšie, než je hladina mora. Hornatá je iba oblasť starého pohoria Ardeny v juhovýchodnom cípe Beneluxu, kde nadmorská výška presahuje 500m. Územím pretekajú dve veľké rieky - Maas a Rýn. Obe ústia do Severného mora. Rýn ukladá na pobreží veľké množstvo naplavenín a vytvára deltu.

PRIEMYSEL (A HOSPODÁRSTVO)

Z ekonomického hladiska su štáty beneluxu velmi podobné. Dobré dopravné spojenie s inými štátmi Európy im umožnuje exportovať produkty do ostatných štatov. V Štruktue hospodarstva prevladaju služby.Krajiny Beneluxu sú významným producentom špičkových technických zariadení a elektroniky. Na území, ktoré sa tiahne od Amsterdamu v Holandsku až po Antverpy v Belgicku, je veľmi veľa tovární. Belgicko je doležitou priemyselnou zemou s oceliarským a strojárskym priemyslom. Svetovo známy je však textilný priemysel. Vyrábajú sa tradičné ľanové plátna a krajky, vlna, bavlna a syntetické vlákna. Luxembursko je význačným centrom finančníctva avšak má aj vysoku produkciu ocele. Najviac je tu rozvitý strojársky, textilný a hutnícky priemysel V hlavnom meste tejto krajiny má hlavné sídlo mnoho medzinárodných bánk.V Holandsku je dôležitým priemyslovým odvetvím strojárenský, elektronický, petrochémia, výroba lietadiel, lodí, textilných výrobkov, nábytku, papiera, piva, odevov a ocele. Veľmi dôležitý je i malý priemysel na výrobu diamantov v Amsterdame. Ťažký priemysel sa nachádza pri pobreží alebo pri riekach a kanáloch. Medzi dôležité vývozné artikle patrí syr, čokoláda, cigary, cukor, konzervovaná zelenina, džin a pivo.

POĽNOHOSPODÁRSTVO

Úrodná pôda a nížinatá krajina vytvárajú výborné podmienky pre poľnohospodárstvo. Všeobecne sú najvýznamnejšími pestovanými plodinami jačmeň, zemiaky a ľan. V Holandsku je najrozšírenejšie farmárstvo, ale v niektorých oblastiach je dôležité i pestovanie rastlín. Holandsko je doležité v produkcii masla, syrov a produkcii cibuľovitých kvetov.V Belgicku prevažuje výroba mlieka Na úrodnej hlinitej a piesočnatej pôde sa pestuje pšenica, jačmeň, cukrová repa, ľan, chmeľ a zemiaky.V Luxembursku v Bon Pays sa venujú produkcii mlieka a chovu hovädzieho dobytka.

NERASTNE BOHATSTVO A ENERGETIKA

V Belgicku v oblasti Sambre – Meuse sú stále veľmi dôležité uhoľné ložiská, ale dnes sa viac využíva ropa a zemný plyn. Dnes je tu najdôležitejším baníckym mestom Genk.V Luxembursku su ložiská železnej rudy : okolo miest Esch a Differdange. Uhlie, ropa azemný plyn sa používajú ako zdroj energie.V Holandsku sú veľke soľné doly, kde sa vyťaží asi 4 mil. ton soli ročne. Dôležitým zdrojom je zemný plyn a Holandsko je jeho štvrtým najväčším producentom na svete. Plynovody rozvádzajú plyn z Groningenu po celej zemi i do susedných štátov.

DOPRAVA

Roviny sú výhodné pre rozvoj komunikácii, ale problémy tvorí mnoho kanálov a riek. Holandsko má väčšinu železníc už elektrifikovaných. Má množstvo ciest, splavných riek a kanálov. Námorná doprava zostáva dôležitá a ovláda veľkú časť dopravy západnej Európy. Pretože je Holandsko malá zem, vnútrozemský letecký ruch je nízky.

MESTÁ a turistický ruch

Hlavným mestom Belgicka, hospodárskym centrom, dôležitým obchodným a kultúrnym strediskom je Brusel. Je tiež sídlom vedenia Európskej únie. Ďalšie väčšie mesto Belgicka je Gent je turisticky atraktivní vďaka vodným kanálom, muzeam a hlavne vďaka velkému množstvu zachovalých stredovekých stavieb v centre města.V Luxembursku patria medzi mestá nad 10000 obyvateľov Esch, Differdange a Dudelange. I keď je oficialnym hlavným mestom Holandska Amsterdam , sídlom vlády je Haag, kde sa nachádzajú ministerstvá a zahraničné veľvyslanectvá. Amsterdam je maseto fyzicky malé ale pokojné a vďaka kanálom, má značne omezený cestný ruch- v Amsterdemu sú všetky pamiatky dostupné pešky.
 
Podobné referáty
Benelux SOŠ 2.9245 413 slov
Benelux 2.9448 805 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.