referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alexander
Sobota, 27. februára 2021
Nórsko
Dátum pridania: 22.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: LINTU
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 566
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 

Krajina fjordov, vodopádov, tunelov, rýb, oviec, kráv, hôr, ľadovcov, polárnych dní a nocí. Nórsko je príkladom toho, že zmyslom blahobytu a bohatstva nie je jeho vystavovanie na obdiv. V Nórsku vyzerá všetko veľmi prirodzene a skromne.

Oslo
V hlavnom meste Nórska Osle vás nič neoprávňuje ku konštatovaniu, že toto mesto je metropolou štátu, ktorý je v absolútnej hospodárskej špičke celého sveta. Nie je to žiadne supermesto, naopak skôr väčšie sympatické malomesto. Jeho rozloha je asi 427 km2 a má asi 500 tisíc obyvateľov (k 1.1.1999). Iba 100 kilometrov južne od Osla je nórsko-švédska hranica. Samotná poloha osla je veľmi pôsobivá. Je rozložené v akomsi prírodnom amfiteátri, ktorý stúpa od centra mesta pri mori- fjorde až po posledné vily na kopcovitom obzore nad ním.

Najpútavejšími zónami Osla sú nábrežie Oslofjordu okolo známej dominanty – radnice, nákupná trieda a čiastočne pešia zóna Kari Johans Gate, úplne výnimočný Frognerpark, polostrov Bygdoy a vilová štvrť Holmenkolien. Pešia zóna je výkladnou skriňou, nákupnou tepnou a kaviarenským centrom a jej odlesk veľmi záleží od návštevníkov a teda aj počasia. Oslo má nádherný park Frognerpark, ktorý je tak veľmi navštevovaný turistami, že často musia čakať aj pol hodiny aby sa mohli so svojimi sprievodcami vydať na jeho prehliadku. Svojský umelec – sochár pán Vlgeland, tu umiestnil realizáciu svojho životného projektu. Prostredníctvom symboliky množstva viac-menej realistických sôch a súsoší znázornil kolobeh ľudského života od narodenia až po smrť. Holmenkolien- mierne hornatá časť mesta, krásna vilová štvrť s majestátnou dominantou – svetoznámym skokanským mostíkom a príjemným okolitým areálom je taktiež pútavý pre turistov. Z jeho vtáčej perspektívy môžete vidieť pod sebou celý amfiteáter Osla, zálivy Oslofjordu, po ktorých sa nehlučne kĺžu obrovské lode, polostrov Bygdoy a ešte nedávno veľmi frekventované letisko.

Podvečer, večer a v noci prinášajú v Osle ďalšiu dimenziu krásna- ak sa dole, z mesta pozeráte na okolité kopce všetky zdroje svetla sa trblietajú, zrejme je to spôsobené prúdením teplého prúdu vzduchu od mora a studených vrstiev nad horami i jeho čistotou. Je to veľmi zaujímavé a krásne.

Polostrov Bygdoy
Je koncentrátom mnohého, čo sa podpísalo na nórskej histórii a malo svoj podiel na vývoji nórskeho životného štýlu. Je tam niekoľko múzeí, ktoré veľmi kvalitne archivujú a prezentujú nórsku históriu a umožňujú spoznať jej najslávnejších velikánov. Námorné tradície dokumentuje Múzeum nórskeho námorníctva. Kultúrno-historické a národopisné múzeum pripomína svoj vzor- štokholmský Skansen, podobný je aj počet stavieb v ňom- stopäťdesiat.

Bergen
Je to druhé najväčšie mesto Nórska, veľmi fascinujúce a krásne mesto ležiace medzi siedmimi pohoriami. Bergen je prímorské mesto žijúce z rybolovu, má nádherné malebné kamenné uličky, ktoré dennodenne uchvacujú mnohých turistov.

 
Podobné referáty
Nórsko SOŠ 2.9665 7462 slov
Nórsko SOŠ 2.9781 518 slov
Nórsko GYM 2.9656 523 slov
Nórsko 2.9609 368 slov
Nórsko SOŠ 2.9453 1058 slov
Nórsko 2.9731 3528 slov
Nórsko SOŠ 2.9480 1512 slov
Nórsko GYM 2.9579 285 slov
Nórsko GYM 2.9575 1461 slov
Nórsko SOŠ 2.9771 3364 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.