referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Nedeľa, 3. decembra 2023
Belgicko
Dátum pridania: 26.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: gabecc
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 697
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Oficiálny názov krajiny: Belgické kráľovstvo
Hlavné mesto: Brusel
Rozloha: 30 528 km²
Počet obyvateľov: 10 379 067 (v roku 2006)
Národnostné zloženie: Flámi – 58 %, Valóni – 31%, iné – 11% (2006)
Náboženstvá: rímsko-katolické – 75%, protestanti a iné – 25%
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Hlava štátu: kráľ
Forma vlády: parlamentná demokracia
Štátoprávne usporiadanie: federácia (10 provincií)
Úradný/é jazyk/y: holandský, francúzsky, nemecký
Mena: EURO (predtým belgický frank BEF)

Belgicko v EÚ:

Vstup do EÚ: zakladajúca krajina-1967
Počet europoslancov: 24
Počet hlasov v Rade: 12

Špecifiká: Belgicko je jednou z najhustejšie osídlených krajín s najhustejšou cestnou sieťou v Európe. V hlavnom meste sídli väčšina inštitúcií EÚ, ale aj medzinárodné organizácie, napríklad NATO. NATO je medzinárodná organizácia združených krajín s úlohou chrániť slobodu a bezpečnosť svojich členov politickými a vojenskými prostriedkami.

Trh práce : Belgicko sa podobne ako jeho susedia v rámci Beneluxu rozhodlo zmierniť obmedzenia v prístupe na pracovný trh - aspoň v oblastiach, kde má nedostatok pracovnej sily. V týchto sektoroch budú miestne úrady vydávať pracovné povolenia v zrýchlenej procedúre, teda v priebehu niekoĺkých dní od požiadania. K vybraným sektorom patrí zdravotnícky personál, remeselníci na stavbách, murári, elektrikári, inštalatéri, ale aj automechanici, účtovníci, inžinieri, odborníci na informačné technológie, architekti.

Národnostné zloženie:
Flámi 58%, Valóni31%, Ostatní11%

Belgicko je rozdelené na 10 provincií na čele s guvernérmi. Od 23. apríla 1993 sa Belgicko stalo federatívnym štátom s troma samostatnými regiónmi - Valónskym regiónom (Région wallonne), Flámskym regiónom (Vlaamse gewest) a Regiónom Brusel - hlavné mesto (Région de Bruxelles - Capitale). Zároveň boli vytvorené tri kultúrne a jazykové spoločenstvá - francúzske, flámske a nemecké. Regióny a jazykové spoločenstvá majú svoje ústavné orgány - parlamenty (Rada) a výkonné orgány (vláda). Ich zloženie a ich právomoci sú upravené federálnou ústavou a federálnymi zákonmi.

Cesty a autostrády:Krajina má najhustejšiu cestnú sieť a dôležité mestá sú prepojené diaľnicami. Návestné tabule a označenia sú v jazyku daného regiónu.

Diaľničné poplatky: Použitie diaľnic je pre osobné autá bezplatné. Vodiči kamiónov potrebujú na diaľniciach diaľničnú známku SRN minimálne za 5 eur. Okrem územia SRN je možno kúpiť aj v belgickom prístave Zeebrugge, na colnici v Bruseli alebo v britskom prístave Dover. V lete sa vytvárajú najmä na diaľnici E40 k moru, husté rady vozidiel.

Železnice: Pokrývajú celé územie štátu. Možno využiť množstvo zliav, (napríklad víkendové lístky platné 4 dni, GoPass pre osoby mladšie ako 26 rokov a pod.). Informácie sú na železničných staniciach. Počas turistickej sezóny premávajú osobitné turistické vlaky priamo k moru a do Ardén. Popri cca 80 km dlhom pobreží premáva počas celého roka špeciálna linka ľahkého elektrického vlaku.

Letecká doprava: Medzinárodné letisko Brusel-Zaventem má frekventované spojenia po Európe, do USA a s hustou sieťou liniek do Afriky. Nízkotarifní dopravcovia lietajú na letisko Charleroi pri Bruseli.
Sieť zdravotníckych zariadení: Každý obvod v Bruseli má svoju štátnu nemocnicu s prvou ambulantnou pomocou, ktorej to k pacientovi trvá od niekoľkých po niekoľko desiatok minút. Aj túto službu treba uhrádzať v plnej výške – priamo, rovnako ako náklady spojené s prípadným úmrtím a úkonmi spojenými s telesnými pozostatkami pred ich repatriáciou do vlasti.

Platby: Základnou podmienkou je platba za služby pri ich výkone. Štandard starostlivosti je podľa slovenských kritérií v štátnych zariadeniach priemerný. Vyšší až najvyšší je vo vybraných súkromných klinikách. V súkromných nemocniciach a poliklinikách s vyšším štandardom služieb treba osobitné pripoistenie.
 
Podobné referáty
Belgicko SOŠ 2.9342 1183 slov
Belgicko SOŠ 2.9606 367 slov
Belgicko SOŠ 2.9319 457 slov
Belgicko SOŠ 2.9715 848 slov
Belgicko SOŠ 2.9471 450 slov
Belgicko GYM 2.9675 1906 slov
Belgicko 3.0088 1897 slov
Belgicko 2.9612 214 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.