referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Grécko
Dátum pridania: 08.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: slniecko0504
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 621
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 16
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 26m 40s
Pomalé čítanie: 40m 0s
 
Grécko je magická krajina plná prekvapení - krajina posiata historickými pamiatkami, opradená bájami, kde bohovia určovali život ľudí. Je to kolíska dnešnej vzdelanosti Európy i Ameriky, vlasť bájneho kráľa Mínóna, Daidala i Ikara, Homéra, veľkých mysliteľov Platóna a Aristotela, ale aj Alexandra Veľkého. Grécko však nežije len minulosťou. Keď človek raz spozná mentalitu Grékov, s radosťou sa k nim vráti. Najdôležitejšími hodnotami pre Grékov je zdravie a radosť zo života, čo ovplyvňuje ich konanie. Každý kút krajiny je iný a jej rozmanitosť je obrovská. Treba sa len poradiť a rozhodnúť sa pre to, čo je nášmu srdcu najbližšie. Thessaloniki (Solún) hlavné mesto gréckej Macedónie, druhé najväčšie mesto Grécka, rodisko sv. Cyrila a Metoda, leží na najvnútornejšom mieste TErmského zálivu. Je to turistami najvyhľadávanejšie mesto európskeho typu v Grécku. Má vyše milióna obyvateľov s rozmanitými zvyškami kultúrnych tradícií. Thessaloniki založil kráš Kassander r. 315 pred Kr. pri terajšej dedinke Sedés a zázov dostali po kráľovskej dcére toho istého mena.


Hlavné mesto: Atény
Jazyk: gréčtina - úradný, na dohovorenie aj angličtina
Mena: Euro
Časový posun: + 1 hodina
Víza: na krátkodobé pobyty nie sú potrebné
Očkovanie: nevyžaduje sa
Napätie: 220 V


Legenda vraví, že keď Boh stvoril zemeguľu, zostala mu ešte hŕba kameňov. Vraj ich unavený hodil za chrbát a vzniklo Grécko. Krajina s vyše tritisíc ostrovami a členitým pevninským pobrežím, ktorá bola v antických časoch kolískou umenia, literatúry a myslenia, sa v ostatných desaťročiach stala "mekkou" sveta turistiky. Návštevníci grécka spoznávajú nielen jeho bohatú históriu a čarovný svet starých bájí, ale aj miesta s nádhernou prírodou, typický folklór a tradície, skvelú kuchyňu a predovšetkým srdečných a priateľských obyvateľov. Grécko patrí medzi vyhľadávané a turisticky atraktívne krajiny vďaka čistému moru a príjemnej miernej klíme. Teplota vzduchu a vody umožňuje stráviť dovolenku od mája do októbra. VYnikajúca kuchyňa, zdravý olivový olej, čerstvé šaláty a dobrosrdečnosť Grékov, to sú základné predpoklady príjemne stráveného obeda alebo večere. Ak sa s dobrým jedlom spojí tradičná gércka hudba, zážitok je dokonalý. Odporúčame ochutnať tradičnú grécku kuchyňu: gyros, tzatziki, souvlaki a musaku.


KORFU

je večne smaragdový ostrov, ktorého mnohotvárnosť Vás neprestane prekvapovať bez ohľadu na to, koľkokrát ho navštívite. Zeleň olivovníkov, cypruštekov, figovníkov, citrusovníkov a nádhenre kvitnúce oleandre - to sú šaty, ktoré obliekajú Korfu. Na juhu má ostrov široké piesočnaté pláže a na severe a severovýchode je pobrežie členité. Romantické zátoky s priezračne čistou vodou sa tu striedajú so skalami, do ktorých sa opiera more. Mnohé vyspelé civilizácie ho chceli vlastniť. Dnes tu preto nájdete stopy z obdobia Rímskej i Byzantskej ríše, Benátskej republiky, okupovali ho Napoleonove vojská, Rusi i Turci. Od roku 1864 je súčasťou Grécka, kam prirodzene patrí, a to nielen geograficky, ale aj charakterom obyvateľstva.

Klimatická tabuľka - priemerné teploty mesiac  5   6  7   8   9  10
                                                        vzduch 24 28 31 32 28 23
                                                           voda 20 23 24 25 24 21


Agios Georgios

Je letovisko na juhozápadnom pobreží ostrova, kde Vás privíta nádherná zátoka so 7 km dlhou piesočnatou plážou tzv. "Golden beach", priezračným morom a neďalekým skalnatým pobrežím, vhodným aj pre potápanie. Nájdete tu množstvo obchodov, reštaurácií, barov a diskoték. Toto miesto je však obľúbené hlavne pre svoje romantické pláže, kľudné posedenie na terasách taverien a kaviarní a nezabudnuteľným výhľadom na zapadajúce slnko. Môžete tu podniknúť aj výlety do očarujúcej prírody alebo využiť širokú ponuku vodných športov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Grécko SOŠ 2.9290 1403 slov
Grécko SOŠ 2.9743 577 slov
Grécko SOŠ 2.9474 673 slov
Grécko SOŠ 2.9576 821 slov
Grécko SOŠ 2.9613 4078 slov
Grécko SOŠ 2.9514 3887 slov
Grécko SOŠ 2.9672 859 slov
Grécko 2.9546 1210 slov
Grécko SOŠ 2.9504 1344 slov
Grécko 2.9327 375 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.