referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adriána
Nedeľa, 26. júna 2022
Orava
Dátum pridania: 23.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: doobro
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 686
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Orava je región na severozápadnom Slovensku rozprestierajúci sa na ploche 1661 km2, ktorý je ohraničený zo severu slovensko-poľskou hranicou a pohorím Oravských Beskýd, z východu veľkolepými Roháčmi,ktoré sú súčasťou Západných Tatier, na západe pohorím Malej a Veľkej Fatry a na juhu jedinečnými Chočskými vrchmi. Orava pozostáva zo 4 miest, je to Dolný Kubín, Námestovo, Trstená a Tvrdošín, ktorý ako jediný nie je okresným mestom v tomto regióne. Na území je dokopy 77 obcí, niektoré svojou vežkosťou pripomínajú menšie mesto, ako je Lokca, Nižná, ale aj niektoré obce Bielej Oravy. Dĺžka niektorých presahuje aj 5 km. Iné takmer nenájdete na mape a počet trvalo bývajúcich občanov spočítate na jednej ruke. Takou dedinkou je napríklad Srňacie, ktoré sa postupne stáva turistickým strediskom, než pôvodnou obcou.

Dolný Kubín:
Administratívne, hospodárske a kultúrne centrum Oravy, sídlo okresu, v poslednom čase nadobúda ráz priemyselného mesta. Dnes sú jeho súčasťou (ako mestské časti) bývalé samostatné obce: Beňova Lehota, Bziny, Kňažia, Malý a Veľký Bysterec, Medzihradné, Mokraď, Srňacie, Záskalie. Mesto leží v juhozápadnej časti Oravskej vrchoviny, na jej rozhraní s Oravskou Magurou, na dolnom toku Oravy. Dominantou týčiacou sa nad mestom z juhu je Veľký Choč(1611 m),zo severu Kubínska hoľa (1346m). Dolný Kubín je turistami vyhľadávaný pre dobrú polohu ako ubytovacie centrum a východisko do okolitých pohorí a pre dobré lyžiarske terény, snehové pomery a horské dopravné zariadenia ho čoraz častejšie vyhľadávajú i lyžiari.

Oravský Podzámok:
Obec v údolí rieky Oravy na rozhraní Oravskej vrchoviny a Oravskej Magury, 10 km na severovýchod od Dolného Kubína. Patrí k nej bývalá samostatná obec Dolná Lehota. Chotár obce je značne členitý a lesnatý s nadmorskou výškou do 1 220 m. Nálezisko žiarových hrobov a iných archeologických predmetov z doby novolužickej kultúry. . Oravský Podzámok je sídlom výskumnej stanice Výskumného ústavu lesného hospodárstva vo Zvolene a poľnohospodárskeho učilišťa.

Námestovo:
Mestečko v Oravskej kotline na severozápadnom brehu vodnej nádrže Orava. Časť jeho chotára pri vodnej nádrži je rovinatý až pahorkatinný, značne zamokrený, chotár na severovýchode a východe vystupuje do vrchoviny a hornatiny so zalesnenými hrebeňmi. Veľkú časť bývalé chotára zaberá vodná nádrž.

Trstená:
Mestečko v juhovýchodnej časti Oravskej Magury na dolnom toku riečky Oravica. Jeho chotár je temer úplne bez lesa, v severnej časti pri hranici Tŕstie (1 033 m), nevýrazný kopec v hlavnom hrebeni Oravských Beskýd na hranici s PR, v okolí riečky Jelešňa sa nachádzajú rašeliniská.

Tvrdošín:
Mestečko v údolí rieky Oravy na rozhraní Oravskej Magury a Skorušinských vrchov. 6 km od Tvrdošína stojí priehradný múr vodnej nádrže Orava. Chotár mestečka je značne odlesnený. Súvislejší les pokrýva iba vyššie položené časti v Oravskej Magure a Skorušinských vrchoch. K Tvrdošínu patrí aj bývalá samostatná obec Medvedzie

Lokca:
Obec v západnej časti Oravskej kotliny, na sútoku Hruštínky a Bielej Oravy. Severozápadná časť jej chotára zasahuje do Podbeskydskej vrchoviny.

Nižná:
Obec v údolí rieky Oravy, rozkladá sa na obidvoch jej brehoch. Južná časť leží na svahoch Skorušinských vrchov (nová výstavba za Oravou), druhá časť obce leží v údolnej nive a tiahne sa na svahy pod Ostražicu. Chotár obce je značne odlesnený. Známe nálezisko bronzových predmetov z ml. doby bronzovej a stopy prehistorického opevnenia (s nálezmi púchovskej kultúry) na kopci Ostražica nad Nižnou.
 
Podobné referáty
Orava SOŠ 2.9517 564 slov
Orava SOŠ 2.9535 3990 slov
Orava GYM 2.9701 1227 slov
Orava 2.9771 771 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.