referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Sobota, 21. mája 2022
Londýn
Dátum pridania: 22.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: SmileynQa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 978
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Môže sa popýšiť mnohými prívlastkami, nazývajú ho najzelenšou metropolou Európy, centrom módy a umenia.
Faktom je, že sa stalo turistami najnavštevovanejším mestom na svete, dokonca predbehol aj Paríž a New York. Myslím si, že hlavné mesto Veľkej Británie si podmaní každého návštevníka. Svojou rozmanitosťou, bezprostrednými ľuďmi, ale aj uctievaním starých tradícií, spojených s kráľovskou rodinou a bývalým britským impériom. Skutočnosť, že Londýn bol voľakedy centrom obrovskej koloniálnej ríše, vidno dodnes na každom kroku.

Takú pestrosť rás a národností nájdete vari už len v Amsterdame či New Zorku. Napriek jeho rozmerom sa tu môžete veľmi rýchlo cítiť ako doma. Samozrejme, ľudia, ktorí v Londýne žijú alebo pracujú, majú na mesto možno trochu iní názor ako turisti – mnohým pripadá veľmi veľké, príliš hlučné či špinavé. Ale toho, kto sem príde na pár dní, Londýn určite očarí. Pri niekoľko dňovej návšteve je ťažké vybrať si. Pamätihodností, múzeí, výstav, parkov je tu toľko, že človek sem musí cestovať niekoľkokrát, ak to chce všetko vidieť.

Ľudia, ktorí sú v Londýne prvýkrát, začínajú prehliadku mesta zvyčajne vo Westminsterskom opátstve. Je to britská národná svätyňa, tu sú pochovaní najvýznamnejší králi a kráľovné, ale aj štátnici, vedci či spisovatelia. Tu budú korunovať nového britského kráľa (tak sa to deje už 900 rokov), tu sa konajú svadby členov kráľovskej rodiny. Pri vchode si môžete zobrať informačný letáčik, majú ich v niekoľkých svetových jazykoch. a podľa neho sa v chráme celkom dobre orientovať. Sú na ňom označené všetky významné body, ktoré stoja za povšimnutie. zaujímavé je, že menej významní šľachtici majú honosné hrobky priamo v chrámových lodiach a významní anglický panovníci, napríklad aj Oliver Cromwell, sú pochovaní pod chrámom a upozorňujú na nich len nápisy na mramorovej podlahe.

Nájdete tu aj kúsok bývalého Československa – pamätný kútik československých letcov, ktorí padli v bojoch počas druhej svetovej vojny. V obrovských priestoroch by sme ho určite prehliadli. Jeden zo sprievodcov, ktorých sú tu desiatky a sú ochotní odpovedať na akúkoľvek otázku turistov, začul slovenčinu a češtinu, a keď sme povedali odkiaľ sme, ihneď sa nás ujal a zaviedol k spomínanému pamätnému miestu. V opátstve môžete vidieť na vlastné oči aj drevený trón – kreslo z dubového dreva, ktoré sa od roku 1307 používa pri korunovácií anglických kráľov. Už na prvý pohľad rozhodne nepôsobí komfortným dojmom, ale počas obradu musí budúci panovník tú chvíľu nepohodlia vydržať. Na záberoch z korunovácie Alžbety II. sme si všimli, že väčší problém, než obsedieť b nepohodlnom kresle, mala s ťažkým plášťom a všetkými insígniami, ktoré musela ako kráľovná držať.

Všetky kráľovské korunovačné klenoty si môžete pozrieť v najvýznamnejšej historickej pamiatke mesta v Toweri. Ten bol počas 900 rokov, čo stojí kráľovským palácom, pevnosťou ale aj väzením a miestom popráv. Tu môžete prejsť okolo miesta, kde skončili svoj život dve zo šiestich žien Henricha VIII. V celom areáli poletuje niekoľko krkavcov. Ak Tower opustia, tak podľa povesti monarchia zanikne. Možno preto majú podstrihnuté krídla...

Návšteva priestorov, kde sa nachádzajú korunovačné klenoty, je naozaj zážitkom. Okolo vitrín sa veziete na pohyblivom chodníku, ale koľkokrát si ich chcete prezrieť záleží len na vás. Medzi klenotmi je aj koruna používaná len pri korunovácii, lebo váži dva kilogramy, a taktiež tá, ktorú nosí kráľovná Alžbeta II. pri slávnostných príležitostiach. Na jej výzdobu použili 3 250 drahokamov. tak ako môžete byť ohromený z klenotov, rovnako vás ohúria aj ďalšie predmety, ktoré sa používajú počas korunovácie. Obrovské misy, taniere, všetko z rýdzeho zlata. To dokazuje, že britské kráľovstvo bolo voľakedy naozaj najsilnejšou svetovou ríšou. pokaľ chcete mať z prehliadky naozaj zážitok a netúžite s tlačiť v dave, je vhodné prísť do Toweru hneď ráno po otvorení, alebo tesne predtým, než múzeá zatvárajú.

Monarchiu cítiť v Londýne takmer na každom kroku. Keď napríklad následník princ William poskytol pri príležitosti svojich 21. narodenín rozhovor, stala sa z toho udalosť číslo jeden a boli toho plné noviny, na prvých stránkach trónil portrét princa Williama. Veľkou atrakciou je aj striedanie stráži Kráľovskej gardy pred Buckinghamským palácom, sídlom kráľovnej. Určite je to do istej miery divadielko pre turistov, ale veľmi milé. Ak máte šťastie (lepšie povedané, ak prídete dostatočne skoro pred striedaním stráží a zaujmete dobrú pozorovaciu pozíciu), uvidíte ho úplne zblízka. Vojaci Kráľovskej gardy budú od vás vzdialení len dva metre. Našinca určite prekvapí, že je členovia vôbec nevyzerajú ako jeden. Nie sú približne rovnako vysokí a štíhli, ako býva zvykom pri čestnej stráži u nás, či v susednej Českej republike.
 
Podobné referáty
Londýn SOŠ 2.9548 366 slov
Londýn SOŠ 2.9668 918 slov
Londýn SOŠ 2.9579 595 slov
Londýn GYM 2.9950 1500 slov
Londýn 2.9471 624 slov
Londýn SOŠ 2.9317 1903 slov
Londýn SOŠ 2.9724 1900 slov
Londýn SOŠ 2.9807 1501 slov
Londýn 2.9854 2454 slov
Londýn 2.9355 2294 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.