referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Pondelok, 5. decembra 2022
Portugalsko
Dátum pridania: 24.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: miro22
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 811
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Jeho názov sa odvodzuje od miest na protiľahlých brehoch ústia Doura – Portus (Porto) a Cale (dnes Vila Nova de Gaia), ktoré sa stali jadrom názvu Portucalia, Portucal, Portugal. Poloha Portugalska je okrajová na západe Pyrenejského polostrova. Hovorí sa, že sa vyvíjal otočený k Európe chrbtom, s pohľadom upreným do šíreho oceánu. Zaberá necelú šestinu Pyrenejského polostrova. Tento štát od 16. storočia ovládal obrovskú koloniálnu ríšu, ale nedokázal využiť túto skutočnosť vo svoj prospech. Portugalsko sa stalo republikou v roku 1910. Má rozlohu 92 345 km štvorcových. Skladá sa zo 7 regiónov, 18 okresov, 2 autonómnych krajov, Azorských ostrovov a Madeiry. Pohoria sú rozčlenené eróznou činnosťou vodných tokov. Najvyššie je pohorie Serra da Estrela, ktoré dosahuje výšku 1 993 m nad morom, ale najvyšší bod Pico sa nachádza na Azorských ostrovoch a dosahuje výšku 2 320 m nad morom. Najvýznamnejšie rieky tejto oblasti sú Tejo, Douro a Guadiana. Tejo delí krajinu na dve časti. Severná je hornatejšia, vlhšia a viac zalesnená, zatiaľ čo v južnej časti prevládajú nížiny a pahorkatiny a je tu teplo a sucho. V južnej a západnej časti sa nachádzajú najmä nížiny, z ktorých vystupujú nízke pahorkatiny. Podnebie je subtropické s vplyvom Atlantického oceána.

Hospodársky významné strediská:

Na morskom pobreží, pretože takmer celý zahraničný obchod sa realizuje námornou cestou. Poľnohospodárstvo je na nízkej úrovni, na ornej pôde pestujú pšenicu, kukuricu a ryžu, nachádzajú sa tu aj olivové plantáže, vinohrady a plantáže citrusového ovocia. Svetoznáme sú portugalské vína. V horských oblastiach je rozšírený chov kôz a oviec. Ťažia sa mnohé druhy rúd, volfrám, síra, urán, pirit a železné rudy, ktoré sa ťažia v malých množstvách a exportujú sa bez akéhokoľvek spracovania. Priemysel stavia na odvetviach, ktoré tu majú tradíciu. Rozvíja sa stojársky, elektrotechnický a chemický priemysel. Tradíciu tu má textilný a potravinársky, ktorý spracúva poľnohospodárske produkty. Významným a tradičným odvetvím je aj rybárstvo a ryby spracujúci priemysel. Vyvážajú sa aj spracované poľnohospodárske produkty. V Portugalsku sa vyprodukuje 50% svetovej produkcie korku, vyrábané z korkového duba.

V tejto krajine žije okolo 10 235 000 obyvateľov. Len hlavné mesto Lisabon má 800 000 obyvateľov. V západnej Európe býva z pracovných dôvodov asi 1,1 milióna obyvateľov. Hustota zaľudnenia je asi 107 obyvateľov/km štvorcový. Úradným jazykom sa stala portugalčina bez rôznych nárečí. Portugalčina má slovnú zásobu asi z 80% latinského pôvodu, v reči však znie mnoho sykaviek a mnoho krát hovoria cez nos. Portugalčina patrí k svetovým jazykom, hovorí ňou 150 miliónov ľudí. Menou je escudo (1 escudo = 100 centáv). Potugalsko je prevažne národostne jednotné - 99% tvoria Portugalci. Ku rímsko-katolíckemu náboženstvu sa hlási 95% obyvateľov, k protestantskému 1% a k iným 4% obyvateľov. Priemerná dĺžka života je u mužov 70 rokov a u žien 77 rokov. Portugalsko je členom Európskej únie od roku 1986. Hospodársky sa Portugalsko zaraďuje medzi najslabšie zeme Európskej únie, hneď za Gréckom. Portugalská ekonomika prešla po vstupe do Európskej únie vzostupným vývojom – nízka cena pracovnej sily, ktorá láka zahraničných investorov. Tak krajina získava podiel zo spoločných fondov. Úroveň nezamestnanosti je veľmi nízka len 6,3%. K negatívam sa počíta slabá úroveň vzdelania, nízka úroveň sociálnych a zdravotných služieb a veľký rozdiel medzi mestom a vidieckou krajinou. Je aj členom Severoatlantického paktu, Rady Európy, Európskeho hospodárskeho spoločenstva a ďalších svetových a európskych organizácií.

Dôležitým a významným zdrojom príjmov je aj cestovný ruch (Madeira, Azorské ostrovy). Nachádzame tu mnoho pamiatok od antickej architektúry po národné parky alebo v roku 2006 otvorený most Vasca da Gamy, ktorý je dlhý 12,2 km a postavený na 820 pilieroch. Do Portugalska každoročne prichádza 10 miliónov turistov, ktorí tu utratia okolo 4-5 miliárd dolárov. Prvoradé ciele poznávania sú hlavné mesto – Lisabon, Porto, Coimbra, Évora, pre veriacich Fátima, z ostrovov dávajú prednosť ostrovu Madeira pred Azorami. Skutočným centrom medzinárodného turizmu je Algavre na subtropickom juhu. Znalci sa zhodujú, že krajina Portugalcov patrí ku krajinám, v ktorých sa cudzinec necíti ako votrelec a obyčajné ľudské hodnoty sa často cenia viac ako materiálne statky.
 
Podobné referáty
Portugalsko SOŠ 2.9149 528 slov
Portugalsko SOŠ 2.9523 2406 slov
Portugalsko GYM 2.9060 2607 slov
Portugalsko 2.9550 574 slov
Portugalsko SOŠ 2.9585 1939 slov
Portugalsko SOŠ 2.9760 703 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.