referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Rakúsko
Dátum pridania: 30.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: marika33
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 541
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Rozloha: 83 855 km2
Počet obyvateľov: 7 883 600
Úradná reč: nemčina
Štátne zariadenie: spolková republika
Správne rozdelenie: Burgenland, Dolné Rakúsko (Niederösterreich), Horné Rakúsko (Oberösterreich), Korutany (Kärnten), Salzbursko (Salzburg), Štýrsko (Steiermark), Tyrolsko (Tirol), Viedeň (Wien), Vorarlberg
Hlavné mesto: Viedeň
Menová jednotka: euro
Štátna vlajka: - je tvorená troma vodorovnými pruhmi - červeným, bielym, červeným
Štátny znak: Jednohlavá čierna orlica, na hlave má korunu, v zlatých nohách, kde sú zbytky okovou drží kladivo a kosák, na prsiach má štít rozdelený na 3 polia(červené, biele, červené)

Keď sa povie ,,Rakúsko", mnohí si predstavia zasnežené vrcholy Álp, zelené rozkvitnuté lúky, krásne zámky a výbornú čokoládu. Rakúsko nie je ani najmenším, ani najväčším štátom Európy. Radíme ho skôr ku štátom s menšou rozlohou. Rakúsko zaberá 84 000 km2. Susedí so Spolkovou republikou Nemecko, Lichtenštajnskom, Švajčiarskom, Talianskom, Juhosláviou, Maďarskom, Slovenskom a Českou Republikou.

O Rakúsku sa podobne ako o Slovenskej republike hovorí, že leží v strede Európy. Toto postavenie zaručuje krajine dobré spojenie s ostatnými štátmi. Rakúsko, krajina s dlhou históriou, je veľmi vyspelá stredozápadná európska zem. V tejto malebnej krajine žije asi 8,1 milióna obyvateľov. Prevažnú časť obyvateľov tvoria Rakúšania. Samozrejme, aj tu žijú niektoré národnostné menšiny. Sú to napr. Česi, Taliani, Maďari a Slovinci. Väčšina obyvateľov je rímsko-katolíckej viery (78%) a zvyšok veriacich sú protestanti.

Rakúsko je prevážne hornatá krajina. Asi dve tretiny územia pokrývajú Alpy. Tie sú rozdelené do troch hlavných pásiem - Severné vápencové Alpy, Južné vápencové Alpy a Centrálne kryštalické Alpy. Medzi stenami hôr je mnoho údolí a ľadovcové jazerá. Hlavnou časťou Centrálnych kryštalických Alp sú Vysoké Taury. Tu sa nachádza najvyššia hora Rakúska - Großglockner (3797 m). Najviac ľadovcových jazier je v Celoveckom údolí - Ossiacher See, Wörther See, Faaker See atď. Dôležitými turistickými cieľmi sú Salzkammergut a Dachsteinský masív. Najdôležitejšou riekou Rakúska je Dunaj, ktorý odvádza vodu takmer z celého územia. Jeho dĺžka je asi 360 km. Dunaj sa využíva tiež pre lodnú dopravu. Najdôležitejšími prítokmi sú - Inn, Lech, Traun, Salzach, Enns a Dyje. Nemenej významnú úlohu má tiež rieka Ill, ktorá je prítokom Rína.

Rakúsku republiku tvorí deväť spolkových krajín:

Burgenland (Eisenstadt),
Kärnten (Klagenfurt),
Niederösterreich (St. Pölten),
Oberösterreich (Linz),
Salzburg (Salzburg),
Steiermark (Graz),
Tirol (Innsbruck),
Vorarlberg (Bregenz),
Wien.

Na čele štátu spojí spolkový prezident, ktorý vykonáva svoj úrad šesť rokov. V Rakúsku platí ústava z roku 1920. V roku 1955 bola vydaná zmluva o trvalej neutralite Rakúska. Rakúsko je ekonomicky vyspelá krajina. V poľnohospodárstve pracuje len veľmi málo obyvateľov (asi jedna desatina), aj napriek tomu však stačí pokryť požiadavky domáceho trhu.

S Rakúskom sú spojené tiež dôležité mená - napr. Sigmund Freud, Wolgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn a Franz Schubert.
 
Podobné referáty
Rakúsko SOŠ 2.9272 1246 slov
Rakúsko SOŠ 2.9641 559 slov
Rakúsko SOŠ 2.9995 1137 slov
Rakúsko GYM 2.9728 131 slov
Rakúsko 2.9853 2924 slov
Rakúsko 3.0030 798 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.