referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
Holandsko
Dátum pridania: 11.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: LAURAVS
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 586
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.7
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 7m 50s
Pomalé čítanie: 11m 45s
 
Holandsko je kráľovstvo ležiace v severozápadnej Európe, ktoré na východe hraničí s Nemeckom a na juhu s Belgickom (450 km). Zo severozápadu krajinu obmýva Severné more. Holandsko vzniklo 23.5.1568, kedy sa oslobodilo od španielskej nadvlády. Hlavné mesto je Amsterdam, avšak Haag je sídlom parlamentu, ďalej sídlom monarchu, ale aj sídlom väčšiny ambasád a zastupiteľstiev. Holandsko je konštitučná monarchia s parlamentným systémom vlády. Kráľovná Beatrix stojí v čele štátu už od roku 1980. Rozloha Holandska ja 41 865 km, (z toho je 18,41 % vody).


Povrch Holanska

Povrch Holandska je tvorený nížinou. V niektorých miestach prímorského Holandska to môže byť až 7 m pod úrovňou morskej hladiny, čo je následkom pretrvávania činnosti mora, riek a ľudského pretvárania krajiny. Na severozápade leží Ijselské more, ktoré zasahuje hlboko do pevniny a od otvoreného mora je chránené umelými hrádzami. Najvyšší bod je Vaalseberg v juhovýchodnej časti Limburgskej pahorkatiny. Takmer dve pätiny Holandska leží pod hladinou mora „marše“, táto časť krajiny, ktorá vlastne tvorí ústie riek Rýna, Másy a Šeldy sa chráni pred morským prílivom pásmom piesočnatých presypov, čerpadlami, ktoré poháňajú veterné mlyny, plavebnými komorami a hrádzami. Holandsko má hustú sieť plavebných (dopravných) a odvodňovacích kanálov. Na morskom pobreží nájdete piesočné presypy (zvané duny). Vo vnútrozemý je úrodná pôda starostlivo obrábaná (vysušené poldry). Na severe a na východe možno nájsť močiarovité a rašelinité úseky (holandsky ,,geest“).
Klasický väčší kopec (prírodný, nie umelo vybudovaný) môžete vidieť jedine pri spoločnej hranice s Belgickom a Nemeckom. Jeho výška však nedosahuje ani 400 m. To je zároveň výnimka, ktorá potvrdzuje, že Holandsko je neuveriteľne rovinnatou krajinou. Možno práve preto sa tu darí takému národnému športu ako je cyklistika.

Počet obyvateľov je 16 335 998.
Hustota zaľudnenia je 393 km
Úradným jazykom je holandčina a frízština.
Náboženstvo: katolícke, protestantské a islám


Provincie Holandska

Holandsko je tvorené dvanástimi provinciami: Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Flevoland, Gelderland, Utrecht, Noord-Holland (Severní Holandsko), Zuid-Holland (Jižní Holandsko), Zeeland, Noord-Brabant (Severné Brabantsko) a Limburg (Limburk).


Podnebie Holandska

V Holandsku prevláda podnebie oceánske. Ročne tam napadá okolo 750-850 mm zrážok. Veľmi často sa vo vnútrozemí objavujú hmly a fúka silný vietor. Podnebie ovplyvňuje tiež morský prúd v Atlantickom oceáne. Vďaka nemu sú zimy relatívne teplé, naopak leta chladné.

V zimných mesiacoch niekedy teplota klesne aj pod bod mrazu a keď predsa len príde studený front, je to potešenie a zábava pre korčuliarov. Február je veľmi podobný januáru, teplota sa pohybuje medzi +10 ° C a pre počasie v tomto mesiaci sú často charakteristické veľké zmeny tlaku vzduchu. Počasie je veľmi premenlivé a nestále. Marec a s ním prichádzajúca jar tu začína o pár týždňov skôr, ako vo vnútrozemí Európy. Teplota se už môže vyšplhať medzi +5 ° C až +15 ° C cez deň. V noci však stále teplota klesá bližšie k nule a na niektorých miestach krajiny sa vyskytuje prízemný mráz. Apríl a Máj sú mesiace plné kvitnúcich kvetín a preslávených holandských tulipánových polí. Na pobreží sa začína hlavná sezóna, začínajú se postupne otvárať rôzne plážové atrakcie, reštaurácie a bary. Začína turistická sezóna. Teplota v máji dosahuje až 20 ° C. V letných mesiacoch sa teplota pohybuje medzi 20 -25 ° C. Počas septembra a začínajúcej jesene pribúda viac dažďových prehánok, postupne sa ochladzuje a zhruba od polovici októbra sa stáva dážď často celodenným programom každého dňa. Snehu sa tu ani v decembi nedočkáte.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Holandsko SOŠ 2.9323 814 slov
Holandsko SOŠ 2.9407 351 slov
Holandsko SOŠ 2.9689 269 slov
Holandsko SOŠ 2.9433 1177 slov
Holandsko GYM 2.8950 296 slov
Holandsko 2.9746 580 slov
Holandsko 2.9448 450 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.