referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Móric
Streda, 22. septembra 2021
Spojené štáty americké
Dátum pridania: 22.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adkask13
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 507
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Spojené štáty americké (po anglicky UNITED STATES OF AMERICA, skratka USA) sú hospodársky najrozvinutejším štátom na Zemi. USA s počtom obyvatelov( 268mil.) zaraďujú na tretie a rozlohou na štvrté miesto na zemeguli. USA tvorí 50 štátov a územie hlavného mesta - Spolkový dištrikt Columbia. Aljaška a Havajské ostrovy ležia oddelene od ostatných štátov USA. V rokoch 1775-1783 sa uskutočnila americká revolúcia, po ktorej sa osamostatnili USA od Anglicka. V priebehu dvoch storočí sa z bývalej kolónie stala svetová veľmoc. Severovýchod krajiny sa stal prvým priemyselným centrom USA. Velké vzdialenosti vyžadovali postavenie transkontinentálnej železnice.
ROZLOHA-9 629 047km (štvorcových)
POČET OBYVATEĽOV - 291 639 900
HLAVNÉ MESTO - WASHINGTON
HOSPODÁRSTVO
Výroba USA je v súčastnosti dvojnásobná ako výroba Japonska a o málo prevyšuje produkciu západoeurópskych krajín. Nastáva posun hospodárskych stredísk zo severovýchodu (Nové Anglicko), Velkých kanadských jazier a východného pobrežia USA na západ a do južných oblastí (slnečné pásmo).
POĽNOHOSPODARSTVO
Najvýznamnejšie je kukuričné pásmo, ktoré sa tiahne na juh a západ od Velkých kanadských jazier a zaberá hlavne Centrálne roviny. Na západ od kukuričného pásma na Veľkých Prériách sa na územiach s nižším množstvom zrážok rozprestiera pšeničné pásmo. Okrem pšenice sa na nich dopestuje väčšina ovsa, cukrovej repy a zemiakov. V južných oblastiach USA s dostatkom vlahy je bavlníkové pásmo, v ktorom sa produkuje aj tabak, citrusové ovocie a podzemnica olejná. V súčastnosti má pre hospodársto USA väčší význam rastlinná a živočíšna výroba. USA je prvá v poradí najrozvinutejších štátov sveta. Za USA nasleduje Japonsko a po ňom nasleduje na tretom mieste Nemecko.
PRIEMYSEL
Priemysel USA má dostatok nerastných surovín a elektrickej energie. USA patria k najväčším výrobcom elektrickej energie na svete. Najdôležitejšia je tradičná priemyselná oblasť v tvare trojuholníka na sevorovýchode USA ohraničená mestami Boston, Washington, Chicago. Na južné a západné oblasti pripadá 40% priemyselnej produkcie. Priemysel USA sa opiera o vyspelé hutníctvo železa a fatrebných kovov. Chemický priemysel je jeden z najrýchlejšie sa rozvijajúcich odvetví priemyslu. Strojárstvo tvorí 40% z celkovej priemyselnej výroby USA. Vodná elektráreň a priehrada ktorá sa nachádza na rieke Colorado. Najvýznamnejšie vodné elektrárne USA sú na riekach Tennessee, Columbia a Colorado. Jediným odvetvím výroby dopravních strojov, ktoré sa v súčastnosti rozvýja, je výroba lietadiel a kozmických dopravných prostriedkov. Elektrotechnický a elektronický priemysel sa sústreďujú do výskumných a vývojových centier, napr. Silicon Valley na juh od San Francisca, Bostonu a i. aj do oblastí s veľkým odbytom (Chicago, New York).
 
Podobné referáty
Spojené štáty americké SOŠ 2.9190 1047 slov
Spojené štáty Americké 2.9212 515 slov
Spojené štáty americké GYM 2.9303 3063 slov
Spojené štáty americké SOŠ 3.0050 2405 slov
Spojene štáty americké GYM 2.9920 1721 slov
Spojené štáty americké 2.9508 1586 slov
Spojené Štáty Americké 2.9895 722 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.