referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kristína
Nedeľa, 16. januára 2022
Čadca
Dátum pridania: 17.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lili49911
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 554
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 

Čadca

Poloha: Mesto Čadca sa nachádza v severozápadnej časti Slovenska pri hraniciach s Českou republikou a Poľskom v Kysuckom podolí na sútoku Kysuce a jej ľavostranného prítoku Čierňanky. Zemepisné súradnice sú 490°26´ severnej zemepisnej šírky a 180°47´ východnej zemepisnej dĺžky. Čadca sa nachádza v nadmorskej výške 415 metrov. Od Bratislavy je Čadca vzdialená 240 km od Bratislavy po cestnej komunikácii a 230 km po železničnej komunikácii a od Žiliny 30 km.

Vzhľadom na príslušnosť ku geomorfologickým celkom patrí Čadca do Vonkajších Západných Karpát, konkrétnejšie do Turzovskej vrchoviny, z geologického hľadiska sú to treťohorné flyšové súvrstvia, striedanie pieskovcov a ílovcov. Vzhľadom na klimatické pomery sa Čadca nachádza v mierne teplej oblasti s dostatkom zrážok (850 - 900 mm). Z hydrologického hľadiska patrí do povodia rieky Kysuce, z pedologického hľadiska tu prevládajú hnedé lesné pôdy.

Z administratívneho hľadiska leží Čadca v Žilinskom kraji. Sídlo Čadca hraničí s katastrami týchto obcí: Svrčinovec, Čierne, Skalité, Oščadnica, Krásno nad Kysucou, Dunajov, Zákopčie, Raková a hranice sa malou časťou dotýkajú hraníc s Českou republikou. Mesto má veľmi výhodnú dopravnú polohu, pretože v okrese sa nachádza 5 cestných hraničných priechodov (4 s Českou republikou a jeden s Poľskom) a dva železničné hraničné priechody. Z hľadiska cestovného ruchu leží Čadca v blízkosti CHKO Kysuce a blízko je lyžiarske stredisko Veľká Rača.

Počet obyvateľov: rok - 1869 1921 1950 1991 2001
Čadca - 4456 6850 8595 25183 26699

Národnosť: Slovenská národnosť tvorí väčšinu obyvateľov (98,6%), menšie národnosti sú česká (0,9%), rómska (0,2%).

Priemysel /výrobky :-Strojársky (AVC, Závod Tatra)
-Textilný (Slovena)
-Potravinársky (Vilija)

Poľnohospodárstvo: Rastlinná výroba v minulosti nedosahovala ani priemerné výsledky, stav hospodárskych zvierat bol vysoký. Pastierstvo a salašníctvo bolo hlavným zamestnaním. Chov dobytka bol v tejto oblasti dominujúci ešte v 18. storočí. Na konci 18. storočia a v 19. storočí salašníctvo rýchlo upadá. V rastlinnej výrobe v nižších polohách najmä v údoliach riek Čierňanky, Kysuce a Milošovského potoka sa pestoval jačmeň, raž, zemiaky a krmoviny. Vo vyššie položených miestach prevažoval ovos nad jačmeňom. Zo živočíšnej výroby mal najväčší význam chov hovädzieho dobytka a koní. Teraz sa hlavne pestuje: zemiaky, ovos, jačmeň, raž, ďatelina.

Školy: Gymnáziá: Gymnázium J. M. Hurbana so slovensko-anglickou bilingválnou sekciou, Gymnázium, Gymnázium
Stredné odborné školy: Dievčenská odborná škola, Obchodná akadémia Dušana Metoda Janotu, Obchodná akadémia, Stredná priemyselná škola, Pedagogická a sociálna akadémia sv. Márie Goretti
Združené stredné školy: Združená stredná škola hotelových služieb a obchodu, Združená stredná škola drevárska
Stredné odborné učilištia: Stredné odborné učilište strojárske, Stredné odborné učilište

Kultúra: Mestské kultúrne stredisko Čadca

Vodstvo: Kysuca, Čierňanka, Milošovský potok

Zaujímavosti: Pamiatky: Socha spisovateľa Petra Jilemnického sa vráti do Čadce, Pamätná tabuľa Petra Jilemnického, Kostol sv. Bartolomeja, Mestský dom, Pamätník slovenského povstania 1848

 
Podobné referáty
Čadca SOŠ 2.9282 2555 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.