referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Sobota, 2. decembra 2023
Anglicko
Dátum pridania: 05.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Barusa01
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 929
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Anglicko je rozdelené na štyri veľké časti: Južné Anglicko, „Srdce Anglicka“ (Heart of England), Východné Anglicko a Sever krajiny. Turistom ponúka majestátne planiny, skalnaté vrchy, typické bujnejúce trávnaté pastviny i močiare aj široké piesočnaté pláže. Milovníci histórie a príjemnej atmosféry zamieria do niektorého z univerzitných mestečiek, regionálnych centier s nádhernými katedrálami, či do romantických rybárskych osád na brehu mora.

JUH ANGLICKA

Južné Anglicko je „krajinou dedičstva“ a hrabstvám Kent, Surrey a Východný a Západný Sussex sa často hovorí aj „záhrady Anglicka“. Nájdete tu množstvo zámkov s prekrásnymi záhradami, univerzitné mestečko Oxford i preslávený Stonehenge. Južné Anglicko je ale rajom aj pre ľudí, ktorí sa radi vydávajú po stopách slávnych spisovateľov a hrdinov ich kníh. V týchto miestach tvorili Charles Dickens, Agatha Christie i Jane Austenová – vyberte sa do „1066 Country" alebo na „Anglickú riviéru“ (mestá Torquay, Paignton a Brixham).

Najznámejšou turistickou atrakciu v Južnom Anglicku je zoskupenie obrovských skál vytvorené ľudskou rukou Stonehenge (hrabstvo Wiltshire). Nečakajte tu však žiadnu romantiku a závan pradávnych čias – miesto je veľmi navštevované turistami z celého sveta, čo si vyžiadalo daň v podobe obmedzeného prístupu k pamiatke, ktorej okolie je plne prispôsobené požiadavkách komerčného využitia atrakcie. Z mesta Southampton v hrabstve Hampshire vás trajekt prepraví na pozoruhodný ostrov Isle of Wight, v Portsmouth neobíďte múzeum námorníctva – sprievodca vás zavedie aj na loď admirála Nelsona. Viac informácií nájdete na stránkach juhovýchodného Anglicka a juhozápadného Anglicka.

SRDCE ANGLICKA

Práve tu žil Shakespeare – v mestečku Stratford nad Avonom nájdete dom, kde pracoval, Shakespearove divadlo, slávny stredoveký hrad i jeho hrob. Shakespearom sa však výpočet slávnych osobností nekončí – nemenej slávny je určite Robin Hood, ktorý žil v Sherwoodskom lese v Nottinghamshire (tu začala aj skončila aj anglická Občianska vojna). A napokon tretia známa osobnosť – v tom istom hrabstve ako Robin Hood žila v meste Althorp aj Princezná Diana. Miesto si určite nevybrala náhodou – vlnitá krajina s rozľahlými otvorenými priestormi priam vyzýva na dlhé prechádzky a turistiku. Ideálnym miestom na nenáročnú turistiku je aj Derbyshire, záujemcovia o históriu zamieria do Worcesteru, mesta katedrál.

Aglomerácia Birmingham je dopravným uzlom a je jedným z dvojice miest v Anglicku s medzinárodným leteckým spojením (ak nepočítame Londýn). Ako v každom veľkom meste, aj tu si môžete dosýta vychutnať nočný život, kluby, hudbu a množstvo kultúrnych podujatí, svetoznámy je Birminghamský symfonický orchester a Birminghamský kráľovský balet. Majetnejší turisti často zamieria do známej Klenotníckej štvrte (Jewelry Quarter). V hrabstvách Herefordshire a Shropshire nájdete osobitú čierno-bielu tudorovskú architektúru a príjemné stredoveké mestečká.

VÝCHOD ANGLICKA

V Cambridgeshire môžete navštíviť slávne univerzitné mesto Cambridge, mestá Peterborough a Ely s katedrálami, pozrieť sa do rodného mesta Olivera Cromwella (Huntingdon), alebo si prezrieť Imperial War Museum v Duxforde. V Norfolku nájdete sympatické dedinky, prekvitajúce trhové mestečká, slávne záhrady i pláže a rozsiahlu sieť vodných kanálov, po ktorých sa môžete vybrať na výlet loďou. Najstaršie mesto v Anglicku Colchester leží v Exxexe a založili ho Rimania, v jeho blízkosti sa nachádzajú aj ďalšie historické mestá ako Saffron Walden. Prístav Harwich je hlavným dopravným uzlom pre prepravu do Holandska, lode odtiaľto premávajú aj do Severného mora. V Essexe v meste Stansted leží aj tretie londýnske letisko.

SEVER ANGLICKA

Regiónu dominujú viktoriánske mestá Manchester a Liverpool plné pozoruhodnej starej architektúry, ale aj moderných múzeí a galérií a pulzujúce intenzívnym denným i nočným životom. V Liverpoole sa zrodila priemyselná revolúcia, prvý osobný vlak i Rolls Royce, ale pri jeho návšteve určite nevynecháte hlavne Magical Mystery Tour – prehliadku „pamiatok“ po skupine The Beatles. Chybu neurobíte však ani návštevou Námorného múzea, či ak sa len tak poprechádzate po zrenovovanom nábreží.
Na známom ostrove Isle of Man, ktorý leží v Írskom mori na priamke medzi Liverpoolom a Belfastom, nájdete prekrásnu prírodu (päť národných parkov) a mnoho stôp bohatej histórie siahajúcej od Vikingov cez stredovek až po dnešok.

Prírodné krásy preslávili aj The Lake District (Cumbria), oblasť so šestnástimi veľkými jazerami a skalnatými vodopádmi v impozantných horách. Historické mesto York (hrabstvo Yorkshire) je pozoruhodné kvôli stredovekým mestským hradbám, najväčšej gotickej katedrále v Európe a úzkym uličkám preplneným obchodíkmi a reštauráciami s neopakovateľnou atmosférou. V meste Carlisle na hraniciach so Škótskom sú zvyšky Hadriánovho múru, ktorí postavili Rimania a tiahol sa naprieč Anglickom od pobrežia k pobrežiu – Carlisle sa však môže pochváliť aj zámkom a majestátnou katedrálou.
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Anglicko 2.9823 93 slov
Anglicko GYM 2.9840 5724 slov
Anglicko 2.9712 269 slov
Anglicko 2.9844 1016 slov
Anglicko 2.9712 147 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.