referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Bojnice
Dátum pridania: 07.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: makuska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 786
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Bojnický zámok je národnou kultúrnou pamiatkou a zároveň sídlom múzea. Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov. Stojí na travertínovej kope nad mestom. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského opátstva.

Pôvodne bol hradom dreveným a vyvinul sa zo staršieho hradiska. Postupne v priebehu 13. storočia bol budovaný z kameňa ako majetok rodu Poznanovcov. Obvodové múry hradu priliehali k nerovnostiam skalnatého terénu a tvorili nepravidelný pôdorys so širokým opevnením. Koncom 13. storočia sa Bojníc zmocnil uhorský veľmož Matúš Čák Trenčiansky a hrad mu patril do roku 1321.

Výsledkom vtedajších stavebných aktivít je dodnes zachovaný pôdorys v tvare pretiahnutého oválu strednej obytnej časti hradu postavenej okolo malého nádvoria so studňou. Bojnický hrad i panstvo vždy boli kráľovským majetkom. Kráľ ich prideľoval do zálohy alebo dedičného vlastníctva oddaným veľmožom. V roku 1489 kráľ Matej Korvín daroval bojnický hrad spolu s panstvom svojmu nemanželskému synovi Jánovi Korvínovi. Podľa povestí sám kráľ Matej rád chodieval do Bojníc a sedával pod lipou oproti vstupu do hradu, ktorú nazvali lipou kráľa Mateja. V jej tieni diktoval úradné listiny. Po smrti kráľa Mateja sa hradu zmocnili Zápoľského vojská a obývali ho až do roku 1526. Vtedy bolo vybudované mohutné hradné opevnenie, ktoré zostalo zachované v murive aj s vežami dodnes. K vstupnej bráne s padacím mostom, sa pripájali vnútorné hradné múry prerušované v pravidelných odstupoch štyrmi vežami. Zároveň bolo budované aj vonkajšie parkanové opevnenie.


Kúpalisko - Čajka

V peknom mestskom lesoparku, hneď vedľa známej zoologickej záhrady a pod malebným Bojnickým zámkom nájdete menšie termálne kúpalisko mestského typu. V horúcich letných dňoch ho využívajú okrem domácich aj turisti prichádzajúci za spomenutými atrakciami Bojníc.

Termálne kúpalisko Bojnice má kapacitu 1 500 ľudí. Osviežiť sa môže v troch bazénoch s termálnou vodou z neďalekého 36-stupňového prameňa. Plavecký 50-metrový bazén má teplotu 26 – 28 ºC, dva detské bazény – pre malé a väčšie deti, mávajú teplotu okolo 33 ºC. Dva tobogany a šmýkačka majú vlastný dojazdový bazénik. Okolie bazénov je vyložené protišmykovými podložkami, vstup je možný len cez sprchy. Plochy na slnenie sú zatrávnené, niekoľko stromov poskytuje ochranu pred prudkým slnkom. Oddýchnuť si možno aj na hojdacích lavičkách. Celkovo pôsobí kúpalisko veľmi čistým a upraveným dojmom.


ZOO

Najstaršia ZOO na Slovensku, umiestnená v krásnom prostredí susediacom s Bojnickým zámkom. ZOO je sprístupnená od roku 1955 ako rozšírenie myšlienky pracovníkov zámku chovať v priekope okolo tejto historickej stavby zvieratá. Z pôvodných 4 ha sa rozšírila na dnešných 42 ha, s expozičnou časťou 20 ha. ZOO chová 286 druhov živočíchov, 4120 jedincov. Ročne záhradu navštívi 400 až 500 tisíc návštevníkov. Areál je čiastočne svahovitý, zalesnený, s voľnými lúkami a prirodzeným členením jednotlivých expozícií. Chov pozostáva z 210 cicavcov v 52 druhoch, 386 vtákov v 115 druhoch, 91 plazov v 33 druhoch, 20 obojživelníkov v 2 druhoch, 2046 rýb v 72 druhoch, 50 bezstavovcov v 15 druhoch. ZOO pracuje na 5 európskych chovných programoch. Chová 39 ohrozených druhov z Červenej knihy a 31 ohrozených druhov fauny Slovenska. Medzi zaujímavé expozície patrí pavilón opíc, pavilón slonov, akvárium a terárium, zoologická záhrada sa chváli úspechmi v chove anakond žltých, pytónov kráľovských, emu hnedých, nandu pampových, bocianov bielych, plameniakov čílskych, stromárok veľkých, husí modrokrídlych, tragopanov rožkatých, uškáňov bielochrbtých, rysov ostrovidov, tigrov pásavých sumatranských, leopardov škvrnitých perzkých, koní Przewalského, zebry horskej Hartmannovej, soba arktického, sajgy stepnej, zubrov lesných európskych, kozorožcov vrchovských sibírskych, kozorožcov západokaukazských. Vzácnymi obyvateľmi zoologickej záhrady v Bojniciach sú gaviál malajský, bernikla havajská, žeriav bielokrký, holuby korunáče, somár kiang. Antilopa bongo, gibon čierny, orangutan sundský.
 
Galéria k článku [3]
Podobné referáty
Bojnice INÉ 2.9962 283 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.