referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zora
Sobota, 22. januára 2022
Škandinávia
Dátum pridania: 26.11.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: makuska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 031
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Škandinávia

Škandinávia je krásna krajina, plná nádherných lesov, čistých jazier a riek, mohutných zaľadnených pohorí a dlhých hlbokých fjordov. Je krajinou premenlivého počasia, kde veľmi často prší a občas od Severného ľadového oceánu zaduje studený severák. No napriek severným zemepisným šírkam tu v lete býva často veľmi teplo.

V severnej časti Škandinávie sa rozprestiera rozľahlá krajina domorodých Saamov - Laponsko (Lappi, Lapland), po ktorej sa voľne alebo pod dohľadom kočovných pastierov pohybujú stáda sobov, či losov. Laponsko je krajina za polárnym kruhom (fin. Napapiiri, Tuomaan Tupa), čiže je tu v zime polárna noc a v lete naopak polárny deň, kedy Slnko celé mesiace nezapadne, alebo ak zapadne, tak len na veľmi krátky čas. Zvláštnosťou tiež je, že čím je človek vo vyšších zemepisných šírkach, tým sa miesto západu Slnka presúva viac k severu. V miestach, kde počas polárneho dňa nezapadá, len skĺzne k obzoru (na severe) a začína svoju púť opäť smerom nahor.

Pre domorodých Saamov je najkrutejším obdobím polárna noc. Teploty tu často klesajú pod minus 30° C, všetko navôkol na celé mesiace zakryje sneh a kočovníci sa aj so svojimi stádami sťahujú z hôr smerom na juh. Útechou im môže byť snáď len pohľad na svetlá polárnej žiary nad obzorom.


Nefajčiarsky KAUNAS

Zvláštna atmosféra vládne v tomto meste. Bývalé hlavné mesto Litvy a najväčšie kultúrno – historické centrum dokáže všetkých prvonávštevníkov šokovať. Najmä Aleja slobody. Táto najdlhšia pešia zóna v krajine sa právom volá aleja. V jej strede sú v dvojrade vysadené nádherné buky, čo vyvoláva dojem lesa uprostred mesta. Inou šokujúcou vecou je zákaz fajčenia na tejto ulici či skôr aleji. Nemožno tvrdiť, že na dlažbe nevidno ani jeden ohorok, no isto ho tam nenechal žiaden ,,domorodec”.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Škandinávia SOŠ 2.9856 324 slov
Škandinávia SOŠ 2.9368 779 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.